/       /       /    Akumulatory Panasonic NCR18650BD, Tesla w kieszeni
Wesprzyj projekt na Patreon


Akumulatory Panasonic NCR18650BD, Tesla w kieszeni

€2.75
Przejdź do sklepu
Niedawno dotarła do mnie nowa partia akumulatorów, a dziś recenzja pierwszego z nich: Panasonic NCR18650BD o deklarowanej pojemności 3200 mAh.


Zacznę od krótkiego, lirycznego wstępu.
Otrzymałem kolejną i prawdopodobnie na razie ostatnią paczkę z akumulatorami. Ostatnią, ponieważ na razie nie planuję niczego zamawiać, a poza tym moja epopeja związana z remontem dobiega końca. W najbliższym czasie planuję wrócić do zawieszonych projektów, a być może nagram też film z serii „Gdzie się podziewałem przez cały ten czas i dlaczego tak mało recenzji urządzeń elektronicznych, a tak dużo recenzji akumulatorów”. Już teraz trwa montaż urządzenia do testowania pakietów akumulatorów, o którym opowiadałem jeszcze w zeszłym roku, ale wtedy nie wiedziałem, że wszystko tak się przeciągnie.

Kupiłem kilka rodzajów akumulatorów, tak jak poprzednio po dwie sztuki każdego typu. Tym razem obyło się jednak bez ładnego plastikowego pudełka — akumulatory były po prostu owinięte folią. Wszystko było za to bardzo solidnie zapakowane, za co osobne podziękowania dla sklepu nkon, który dba o to, by kupujący otrzymali swój towar w całości.



Akumulatory z tej partii nie należą do najpopularniejszych. Jest wśród nich nawet jeden model, który jest naprawdę rzadki. Zamówiłem też kilka nowych typów akumulatorów produkcji Molicel, których recenzji jeszcze nie widziałem, a o które mnie pytano.


Zacznę jednak od niemal banalnych Panasonic NCR18650BD. Nie mają ani dużej pojemności, ani dużej wydajności prądowej, ale o ile mi wiadomo, właśnie tego typu ogniwa stosowano w akumulatorach samochodów Tesla.


Znalazłem dwie karty katalogowe. Skróconą zamieszczam poniżej, a pełna jest dostępna pod tym linkiem.

Jak widać, ich pojemność jest nieco mniejsza niż 3200 mAh, ale ciekawsze jest coś innego: podano dane dla dwóch trybów ładowania, do 4,2 i 4,15 V. Nie będę tego twierdził z całą pewnością, a jedynie przypuszczę, że drugi wariant ładowania stosuje się również w tych samych samochodach Tesla. Przynajmniej wielokrotnie spotykałem się z taką informacją. Takie ograniczenie wydłuża żywotność akumulatorów, ale jak widać z karty katalogowej, magazynują one wtedy mniej energii.


Z wyglądu to zupełnie zwyczajne akumulatory Panasonic. Chyba jedyną zauważalną różnicą w porównaniu z popularnymi NCR18650B (w tym także „klonami”) jest ich szary, a nie jasnozielony kolor.
Sądząc po kodzie 8X24, akumulatory wyprodukowano 24 października 2018 roku, co moim zdaniem jest całkiem w porządku.
Zaznaczę też, że w przeciwieństwie do akumulatorów testowanych przeze mnie wcześniej, na tych podano, że wyprodukowano je w Chinach.

Pod koszulką termokurczliwą widać kod matrycowy, który powinien być unikalny dla każdego egzemplarza akumulatora. Początkowo spotykałem go na akumulatorach Sony/Murata, później widziałem go na ogniwach LG, a teraz także na Panasonic. I za to należy się pochwała, bo taki kod trudniej podrobić, choć oczywiście jest to możliwe.


Wymiary, masa — nic niezwykłego.


„Próbny” przejazd wykazał pojemność 3400 mAh, przy czym różnica pojemności między egzemplarzami była bardzo mała. Prąd rozładowania wynosił 500 mA.


Ponieważ pokazana wyżej ładowarka ma tendencję do zawyżania wyników, podłączamy akumulatory do obciążenia elektronicznego i przeprowadzimy dokładniejszy test. Maksymalny prąd rozładowania tych akumulatorów wynosi 10 A, dlatego użyję obciążenia ZKE EBC-A10H.


Zalecany prąd ładowania akumulatorów to 0,3C (910 mA). Przy okazji ujawniła się „osobliwość” mojego obciążenia: jeśli podczas ładowania prąd osiągnie pewne wartości, może się zmieniać w trakcie procesu. Przy rozładowaniu to się nie zdarza. Co więcej, tę „osobliwość” zauważyli również inni użytkownicy tego obciążenia.
Nie zmienia to jednak wiele — pełne naładowanie akumulatora trwa ponad cztery godziny, więc wszystkie testy zajęły bardzo dużo czasu.


W opisie produktu, pełnej karcie katalogowej, a zresztą także na innych stronach, można znaleźć informację o maksymalnym prądzie rozładowania wynoszącym 10 A. Tymczasem na wykresach w skróconej wersji karty katalogowej dane podano maksymalnie dla prądu 2C.


Ja przeprowadziłem testy w pełnym zakresie, czyli do 10 A.
Wykres obejmuje tryby rozładowania: 0,2C (czerwony), 0,5C (pomarańczowy), 1C (żółty), 2C (zielony), 10 A (błękitny).

Pierwszy akumulator testowałem przy napięciu końcowym ładowania 4,15 V, prądzie ładowania 910 mA i odcięciu po spadku prądu do 60 mA.
Uzyskałem maksymalnie 3179 mAh, czyli 11,51 Wh, przy prądzie rozładowania 0,2C. Przy maksymalnym prądzie wynik był niewiele niższy: 3058 mAh, czyli 9,98 Wh.


Producent podaje, że długotrwały prąd rozładowania wynosi 10 A, z zastrzeżeniem, że temperatura obudowy nie może przekroczyć 70 stopni. Nie brałem tego ograniczenia pod uwagę, ale w tym przypadku nie było to konieczne. W otwartym uchwycie akumulator tylko nieznacznie przekroczył ten próg, nagrzewając się do 73 stopni.


Drugi akumulator przed testami naładowałem do 4.2 V, ale moim zdaniem różnica nie była aż tak duża: przy 0.2C pojemność wyniosła 3248 mAh, czyli 11.8 Wh, a przy maksymalnym prądzie 3143 mAh, czyli 10.27 Wh.


Tym razem pod koniec testu akumulator nagrzał się bardziej, do 76 stopni. Pod koniec rozładowania temperatura rośnie bardzo szybko, a ponieważ samo rozładowanie trwało dłużej, temperatura również wzrosła.


Oto porównawczy wykres dla prądów 0.2C, 1C i 10 A dla pierwszego i drugiego akumulatora, a dokładniej dla napięcia ładowania 4.15 i 4.2 V.
Niebieski oznacza wykres dla 4.15 V, a czerwony — dla 4.2 V.



Jak zwykle, pomiar rezystancji wewnętrznej pierwszego i drugiego akumulatora: po wyjęciu z opakowania, po „treningu” i po wszystkich testach.


Dopiero po napisaniu recenzji pomyślałem, że warto byłoby porównać ten akumulator z jakimś innym. Przypomniała mi się niedawna recenzja LG INR18650MH1, który ma bardzo podobne parametry: pojemność 3100 mAh i prąd 10 A. Jeśli interesują Was inne porównania, napiszcie — przygotuję je.


A więc, wnioski.
Akumulatory nie imponują ani dużą pojemnością, ani wysokim prądem rozładowania. Plasują się gdzieś pośrodku między modelami o dużej pojemności a akumulatorami „średnioprądowymi”, takimi jak LG HG2, ale mimo to mają całkiem dobre parametry. Moim zdaniem to świetny wybór do dużych pakietów do rowerów elektrycznych, jeśli liczą się pojemność, rozmiar, cena i niezawodność. Na przykład te akumulatory są ciekawszą opcją niż pokazane wyżej INR18650MH1, ponieważ przy porównywalnej pojemności kosztują mniej.

To już wszystko. Jak zwykle, chętnie odpowiem na pytania i uwzględnię sugestie dotyczące testów.
€2.75
Przejdź do sklepu
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
аккумулятор 18650 панасоник внутреннее сопротивление, 48v 20ah литий-ионный аккумулятор tesla 18650 cell bafang обзор и отзывы, https://www.kirich.blog/obzory/akkumulyatory/796-akkumulyatory-panasonic-ncr18650bd-tesla-v-karmane, tesla 18650, 18650 tesla, panasonic ncr18650pd, panasonic 18650 li-ion 3.7в 3200mah, качество 18650 тесла снятых с автомобиля, аккумулятор 18650 li ion panasonic ncr18650bd, характеристика 18650 тесла, ncr18650bd тесты, характеристики аккумулятора ncr18650bd, тесла аккумуляторы 18650 характеристики, литий ионный аккумулятор panasonic 18650 ncr18650bd,, ncr18650bd panasonic описание, аккумулятор 18650 tesla литий ионный характеристики, аккумулятор 18650 тесла характеристики, аккумулятор ncr 18650bd, panasonic 18650 li ion 3.7в 3200mah datasheet, ncr аккумуляторы срок службы аккумулятора, аккумулятор 18650 li ion panasonic ncr18650bd 3180mah, 18650 panasonic сравнение b bd ga, ncr 18650 bd, тест panasonic ncr18650bd мооса, 18650 bd datasheet

Pytania i odpowiedzi

Jaką pojemność osiągnęły Panasonic NCR18650BD w teście?

Przy rozładowaniu 0,2C ogniwo uzyskało 3179 mAh po naładowaniu do 4,15 V i 3248 mAh po naładowaniu do 4,2 V.

Jak Panasonic NCR18650BD sprawdziły się przy prądzie rozładowania 10 A?

Uzyskano 3058 mAh po naładowaniu do 4,15 V i 3143 mAh po naładowaniu do 4,2 V. Pod koniec testu temperatura drugiego ogniwa osiągnęła 76 °C.

Do czego autor poleca Panasonic NCR18650BD?

Autor uważa te ogniwa za dobry wybór do dużych pakietów, na przykład do rowerów elektrycznych, ze względu na stosunek pojemności, rozmiaru, ceny i niezawodności.


Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie akumulatorów: zmierzona pojemność i rezystancja

Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory

Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory

Produkty w obniżonych cenach


Może Cię zainteresować


Produkty w obniżonych cenach


Wesprzyj projekt

Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!

Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forum

Komentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.

Zaloguj sięRejestracja