Akumulatory Basen BS26003, 4,5 Ah w rozmiarze 26650
Oględziny, testy, wnioski.
Ten format akumulatorów jest stosowany znacznie rzadziej. Być może ze względu na mniej korzystny stosunek pojemności do rozmiaru, a może po prostu przez duże wymiary: do urządzeń przenośnych są za duże, a do stacjonarnych — za małe. Nie wiem, ale ich wybór jest wyraźnie mniejszy.
Niestety, zanim skończyłem pisać recenzję, promocja się skończyła, a cena wzrosła z 5,75 USD do 6,39 USD za sztukę. To czyni je mniej atrakcyjnymi, a do tego para nie wychodzi dużo taniej. Szkoda...
Tym razem żadnych ładnych plastikowych pudełek, tylko kartonowe opakowanie.

Za to na stronie Basen znalazłem dane techniczne — oczywiście bardzo skrótowe, ale zawsze coś. Zastanawia, że deklarowany czas ładowania prądem 1,2 A wynosi 470 minut, a przy 4 A tylko 410. Moim zdaniem te liczby wzięto „z sufitu”.
Oczywiście można powiedzieć, że być może chodzi o algorytm ładowania oparty na czasie, jak na przykład w akumulatorach Murata. Ale podano też prąd, przy którym ładowanie jest przerywane, więc ewidentnie nie jest to ładowanie sterowane czasem.

Na czas transportu akumulatory zabezpieczono przezroczystą folią termokurczliwą, którą trzeba zdjąć.
Na samych akumulatorach podano pojemność, rozmiar i prąd szczytowy 60 A. Styk dodatni wyraźnie wystaje ponad krawędź obudowy, ujemny zresztą też, choć znacznie mniej.

Kiedy zacząłem szukać odpowiedników, wcale mnie nie zdziwiło, że najbliższy znaleziony model to znowu VapCell. Podziękowania dla znanej strony Duńczyka.
Tam znalazłem też dane techniczne.
Produkt: Vacell 26650 4600mAh
Model: IMR 26650
Rozmiar: 26,2 * 65,2 mm
Napięcie nominalne: 3,6 V
Napięcie ładowania: 4,2 V
Maks. napięcie ładowania: 4,25 V
Typowa pojemność: 4600mAh (rozładowanie 0,2 C)
Minimalna pojemność: 4500mAh (rozładowanie 0.2C)
biegun dodatni: płaski
kolor: żółty
waga: maks. 98 g
Rezystancja wewnętrzna: 3 miesiące: -20 ° C ~ 45 ° C
Jest też niewielka różnica: VapCell ma deklarowany ciągły prąd rozładowania 40 A, a Basen tylko 30 A. Ponadto standardowy prąd ładowania VapCell wynosi 1,5 A, a Basen — 1,25 A.

W opisie podano masę 86.9g +-0.5g, a w rzeczywistości ważą 90 g.

Podczas testowego ładowania ładowarka wskazała prawie 4800mAh, jest więc szansa, że rzeczywista pojemność będzie nawet większa niż deklarowane 4500, ale prąd rozładowania wynosił 500mA, czyli prawie 0.1C.

Przygotowując testy, początkowo opierałem się na stronie produktu na AliExpress, ale nie ma tam danych technicznych, więc wybrałem prąd ładowania 1,5 A na podstawie informacji znalezionych na duńskiej stronie, czyli dotyczących akumulatorów VapCell.
W tym trybie pełne ładowanie trwa prawie 3,5 godziny. Bardzo długo — ładować taką pojemność tak małym prądem.

Dopuszczalny jest również prąd ładowania 4 A. To tryb przyspieszony dla tych akumulatorów; pełne ładowanie trwało w nim prawie 1 godzinę i 40 minut. W kolejnych testach używałem jednak prądu 1,5 A.

Do testów użyłem obciążenia elektronicznego ZKE EBC-A20 oraz odpowiedniego uchwytu na akumulator z połączeniem czteroprzewodowym.
Testy przeprowadzono przy prądach rozładowania 0.2C, 0.5C, 1C, 2C, 15 i 20 A. Przy czym C = 4,5 A.
Akumulator ma nietypową charakterystykę rozładowania: przy prądach 15–20 A pojemność oddana w mAh zaczyna rosnąć, zamiast spadać. To efekt samonagrzewania się akumulatora. Podobne zjawisko występowało w akumulatorach Murata VTC4 i zostało opisane w nocie katalogowej.

Nagrzewanie jest umiarkowane, ale już na tym etapie mogę powiedzieć, że są to akumulatory średnioprądowe, czyli uniwersalne, a nie wysokoprądowe, jak deklaruje producent.

Drugi akumulator uzyskał podobne wyniki. Jedyna różnica polega na tym, że tutaj pojemność zaczęła rosnąć już od prądu 9 A.

Za to temperatura przy maksymalnym prądzie była nieco niższa. Piszę teraz tę recenzję i zastanawiam się, czy może „przegapiłem” koniec rozładowania, choć zawsze staram się go pilnować. Różnica jest jednak dość duża. W każdym razie chyba rozsądniej przyjąć maksymalną wartość 87 stopni, którą osiągnął pierwszy egzemplarz.

Ktoś kiedyś napisał mi, że akumulator nie może oddawać większej pojemności w mAh przy wzroście prądu rozładowania. Rzecz w tym, że Duńczyk uzyskał dokładnie taki sam wynik ze swoimi ogniwami VapCell, a ponieważ takie zachowanie jest raczej wyjątkiem, można powiedzieć, że znaleźliśmy kolejne podobieństwo.

Producent deklaruje maksymalny ciągły prąd rozładowania na poziomie 30 A. Oczywiście podszedłem do tej wartości sceptycznie, ale postanowiłem to sprawdzić.

Metoda testu jest prosta i przejrzysta. Przewody prądowe uchwytu podłączam do obciążenia elektronicznego, a pomiarowe do multimetru. Wkładam akumulator i uruchamiam test. Na początku obserwuję różnicę między wskazaniami woltomierza obciążenia (ma ono połączenie dwuprzewodowe) i multimetru.
Następnie wyłączam prąd rozładowania i koryguję napięcie odcięcia. Na przykład w tym przypadku różnica wynosiła około 0,55 V — tyle spadało na uchwycie, przewodach, zaciskach itp. Ustawiłem więc w obciążeniu 1,95 V (2,50-0,55=1,95).
Potem ponownie uruchamiam test.

Akumulator dość szybko zaczął się nagrzewać. Gdy temperatura osiągnęła 95 stopni, przerwałem test. Do tego momentu oddał około 3 Ah.
Kiedy akumulator ostygł do około 70–75 stopni, kontynuowałem test. Pod koniec temperatura znów wzrosła do 97 stopni, ale tym razem po prostu poczekałem, aż obciążenie samo się wyłączy. W sumie uzyskałem 4,31 Ah.
Dla eksperymentu uruchomiłem test ponownie — udało się jeszcze pobrać około 100 mAh.

Duńczyk w swojej recenzji narzekał na duży spadek napięcia przy wysokim prądzie. W pełni się z nim zgadzam: już na samym początku testu napięcie akumulatora spadło do 3,07 V. Potem pojawił się efekt samonagrzewania i napięcie zaczęło nieco rosnąć, osiągnęło 3,1 V, a następnie stopniowo spadało w miarę rozładowywania. Temperatura akumulatora wynosiła przy tym 68–70 stopni.

Wyniki drugiego akumulatora są mniej więcej takie same, zarówno pod względem pojemności, jak i temperatury.

Eksperyment nie przeszedł bez śladu dla akumulatorów: koszulka termokurczliwa zaczęła się zsuwać. Z pierwszego zeszła tylko przy biegunie ujemnym, a w drugim pękła również przy dodatnim.
Co prawda w przypadku VapeCell było jeszcze gorzej, ale albo temperatura była wyższa, albo koszulka termokurczliwa była delikatniejsza.

Sądząc po rezystancji wewnętrznej, akumulatory nie ucierpiały szczególnie. Poniżej wyniki sprzed testów, po kondycjonowaniu i po wszystkich testach. W sumie każdy akumulator przeszedł 8 pełnych cykli ładowania i rozładowania przy różnych prądach.

A teraz, jak zwykle, podsumowanie.
Na początek kilka słów o producencie samych ogniw. Jestem niemal w 100% pewien, że nie są to marki z najwyższej półki. Przemawia za tym choćby bardzo skromna oferta ogniw 26650, a poza tym na przykład VapCell wyjątkowo często pojawia się na stronie Alibaba.
Trzeba jednak przyznać, że akumulatory sprawowały się całkiem dobrze jako ogniwa średnioprądowe, z maksymalnym ciągłym prądem rozładowania wynoszącym 15–20 A. To jednak ich rzeczywiste maksimum przy pracy ciągłej. Chwilowo, jak sądzę, mogą zbliżyć się do 40 A, ale duży spadek napięcia może powodować problemy, więc lepiej ograniczyć prąd do maksymalnie 25–30 A.
Dlaczego zaliczam je do ogniw średnioprądowych? Ogniwa o tym samym formacie mają określoną zależność między pojemnością a prądem (o ile nie mówimy o produktach z najniższej półki). Na przykład maksymalna pojemność ogniwa 18650 wynosi około 3500 mAh, a w przypadku ogniw średnioprądowych jest to maksymalnie 3000 mAh. Dla formatu 26650 maksymalna pojemność to około 5000 mAh, a ogniwo średnioprądowe może mieć maksymalnie właśnie około 4000–4500 mAh.
Myślę więc, że są to całkiem niezłe, ale niemarkowe ogniwa, i zdecydowanie nie wysokoprądowe, bo przy dużych prądach wyraźnie widać ich przeciążenie. Przy małych prądach krzywa rozładowania wygląda jednak całkiem dobrze.
O trwałości oczywiście nie mogę powiedzieć nic konkretnego. Zresztą chyba nikt nie może — trzeba przeprowadzić testy żywotności, a to długo trwa, kosztuje i jest niewygodne. Bardzo liczę na to, że kiedyś wreszcie dorobię się obciążenia ZKE EBC-X, które właśnie do takich testów jest wykorzystywane.
To już wszystko. Mam nadzieję, że było przydatne.
размер аккумулятора 26650, basen bs26003 26650 4500mah fpv, bs26003
Pytania i odpowiedzi
Jaką pojemność wykazały akumulatory Basen BS26003 26650?
Test rozładowania prądem 500 mA wykazał prawie 4800 mAh, przy deklarowanych 4500 mAh.
Jaki prąd rozładowania jest odpowiedni dla Basen BS26003?
Autor zalicza je do ogniw o średniej wydajności prądowej i za praktyczne maksimum ciągłe uznaje 15–20 A. Podczas testu przy 30 A ogniwa nagrzały się do około 95–97 °C i wystąpił znaczny spadek napięcia.
Ile trwa ładowanie Basen BS26003 prądem 1,5 A i 4 A?
Pełne ładowanie trwało prawie 3,5 godziny przy 1,5 A oraz prawie 1 godzinę i 40 minut przy 4 A.
Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie akumulatorów: zmierzona pojemność i rezystancja
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Komentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja



