Akumulatory EVE w formacie 21700, dwa typy
Przypominam: aby być na bieżąco z nowymi tematami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog
Te ogniwa były dla mnie znacznie ciekawsze, ponieważ moim zdaniem format 18650 jest już dość mocno przestarzały, a ponadto osiągnął technologiczny limit pojemności wynoszący 4000 mAh. Format 18650 jest przestarzały również dlatego, że współczesne zastosowania często wymagają większej pojemności, a co równie ważne — większych prądów, których ogniwa 18650 po prostu nie są w stanie dostarczyć.
Tymczasem ogniwa 21700 już dawno przekroczyły dotychczasowy pułap pojemności — dostępne są wersje 5600, a nawet 5800 mAh — a także prądu. Istnieją już modele o prądzie przekraczającym 100 A, na przykład EVE 50PL, którego recenzję również planuję.
Tym razem nie będzie jednak mowy o rekordzistach, lecz raczej o solidnych średniakach, oferujących rozsądny kompromis między ceną a parametrami.
Przypominam, że kod promocyjny kirich_blog zapewnia 5% zniżki na wszystkie produkty w sklepie internetowym miliom.com.ua. Zniżka obowiązuje do 28 lutego 2026 roku i dotyczy wyłącznie zamówień osób fizycznych składanych przez stronę z użyciem kodu promocyjnego.
Pierwsza para: EVE 21700 40P 4 Ah — link.
Ogniwa są pozycjonowane jako wysokoprądowe, dlatego podobnie jak 25P mogą się przydać w akumulatorach do elektronarzędzi.

Oznaczenie modelu 40P, podana jest też pojemność 4 Ah, co jest zresztą logiczne. Biegun dodatni jest płaski, z trzema wypustkami.

Tak jak poprzednio, średnicę akumulatora zmierzono w najszerszym miejscu. Poza tym są to zupełnie zwyczajne ogniwa w rozmiarze 21700.

Przy pierwszym ładowaniu przyjęły około 3400 mAh, czyli były naładowane mniej więcej w 15%. Po pełnym naładowaniu oddały około 4150 mAh przy prądzie 1C.

Według specyfikacji normalny prąd ładowania tych akumulatorów wynosi 0,5C, a maksymalny 1,5C (6 A).
Maksymalny ciągły prąd rozładowania określono na 50 A (12,5C). To wprawdzie daleko do rekordzistów, ale i tak całkiem sporo.

Przy prądzie ładowania 0,5C ładowanie trwało 2 godziny i 12 minut — jak na ogniwa wysokoprądowe to całkiem normalny wynik. Szybkie ładowanie sprawdziłem przy prądzie 5 A, ponieważ jest to maksymalny prąd testera EBC A10H. Ponieważ jednak wartość ta jest bliska maksymalnym 6 A, nie używałem tu mocniejszego obciążenia.
Przy prądzie 5 A proces nieco się przeciągnął, ale niewiele ponad godzina to również dobry wynik.

Testów jest tu sporo: 10 różnych trybów — 0,2C, 0,5C, 1C, 2C, 3C, 4C, 5C oraz 25, 30 i 35 A. Tak, deklarowane maksimum to 50 A, ale pewnie już się domyśliliście, dlaczego poprzestałem na 35 A.
W każdym razie przy standardowym prądzie rozładowania 0,2C ogniwo oddało deklarowane 4000 mAh bez problemu.

Temperatura obudowy przy prądach 25, 30 i 35 A. I tak, przy 35 A przekroczyła już nieco 100°C, dlatego na tym zakończyłem testowanie.
Moim zdaniem rzeczywisty, względnie bezpieczny prąd ciągły dla tych ogniw to raczej 25, może 30 A. Zresztą deklaruję też 50 A, ale z odcięciem przy temperaturze 80°C.

Wyniki testu drugiego egzemplarza są mniej więcej takie same, w granicach błędu pomiaru.


Ten test przeprowadzam czasem dla ogniw wysokoprądowych. Zasada jest prosta: rozładowujemy ogniwo maksymalnym prądem, potem pozwalamy mu całkowicie ostygnąć i mierzymy pozostałą pojemność przy prądzie 0,2C. Im mniej jej uzyskamy, tym lepiej — oznacza to, że akumulator oddał maksymalną pojemność.
I tak, tutaj uzyskałem około 140 mAh, co jest bardzo dobrym wynikiem. W praktyce wcześniej „wyciągnąłem” z niego około 96%.

Test zgodności parametrów — tutaj nie mam zastrzeżeń. W niektórych trybach występują pewne rozbieżności, ale poza tym wszystko wygląda całkiem przyzwoicie.

Impedancja ogniw po wszystkich testach.

Jak zawsze, najlepsze zostawiłem na koniec :)
Tym razem będzie to porównanie z innymi podobnymi ogniwami. Samych modeli o pojemności 4000 mAh mam jakoś niewiele, dlatego porównam je z różnymi, ale mniej więcej podobnymi ogniwami. Całość wygląda tak:
1. Omawiane akumulatory
2. Molicel INR21700-P45B
3. Molicel INR21700-P42A
4. Samsung INR21700-40T
5. Vapcell T50
Ponieważ w zestawieniu są akumulatory o wyraźnie większej pojemności, uczciwiej będzie porównać je z modelami 4 Ah. Omawiane ogniwa wypadły bardzo dobrze zarówno przy 2C, jak i przy 20 A. Nie mogę porównać ich przy większych prądach, bo nie mam takich danych dla niektórych wcześniej testowanych modeli.

Druga para, EVE 21700 50E 5Ah - link
Te ogniwa należą już do wysokopojemnościowych, choć nie ekstremalnie.

Szare, model 50E, deklarowana pojemność 5 Ah, płaski, trójpłatkowy biegun dodatni. Chyba jedyną zewnętrzną różnicą w porównaniu z poprzednimi jest kolor, no i oczywiście oznaczenie.

Wymiary i masa również są typowe.

Pierwsze ładowanie wymagało około 4100 mAh, czyli początkowy poziom naładowania wynosił mniej więcej 20–25%. Pierwsze kontrolne rozładowanie prądem 1 A dało około 5100 mAh.

Czasami odnoszę wrażenie, że inżynierowie EVE piszą dokumentację na chybił trafił, a właściwie po prostu kopiują ją z innych modeli. Inaczej nie potrafię wyjaśnić nominalnego prądu ładowania 0,2C i maksymalnego 1C. Tak samo było z ogniwami 18650 3,5 Ah.
Chodzi o to, że 0,2C to oczywiście fajna wartość, ale ładowanie trwa potwornie długo. Zwykle nominalny prąd ładowania wynosi 0,5C.

Tak, przetestowałem ładowanie w podanych trybach. Przy prądzie 0,2C trwało ono 5 godzin i 13 minut, a przy 1C — 1 godzinę i 33 minuty. Moim zdaniem przy 1C ogniwo zachowuje się nieco lepiej niż model 18650 3,5 Ah.

Dodatkowo przeprowadziłem test ładowania prądem 0,5C. Trwało ono 2 godziny i 23 minuty i moim zdaniem jest to optymalny tryb dla tych ogniw — ani zbyt długi, ani nadmiernie skracający ich żywotność.

Tutaj liczba etapów jest wyraźnie mniejsza: 0,2, 0,5, 1, 2 i 3C.
Przy standardowym prądzie rozładowania 0,2C uzyskałem deklarowane 5000 mAh.

Temperatura obudowy przy prądach rozładowania 2 i 3C. Temperatura obudowy przy prądzie 3C wyniosła około 70 stopni, co jest całkowicie normalne. Przypomnę jednak, że akumulatory o dużej pojemności są bardziej wrażliwe na przegrzanie niż wysokoprądowe, dlatego mimo wszystko zalecam maksymalnie 2C.

Wyniki testu drugiego egzemplarza są praktycznie identyczne.


Dobrą zgodność wyników testów widać na wykresie porównawczym, na którym zestawiono wyniki przy prądach 0.2, 1 i 3C.

Impedancja jest też stosunkowo niska jak na taką pojemność.

A teraz to, co lubię najbardziej: porównanie z innymi akumulatorami. Tym razem jest ich sporo, a część nawet się nie zmieściła — usunąłem najstarsze egzemplarze.
W porównaniu wzięły udział:
1. Testowane akumulatory
2. BAK N21700CG 5000mAh - recenzja
3. Samsung INR21700-50E - recenzja
4. LG INR21700-M50LT - recenzja
5. LG INR21700-M50T - recenzja
6. Samsung INR21700-50G - recenzja
7. Vapcell 21700 T50 - recenzja
8. Vapcell F56 5600mAh - recenzja
9. Vapcell G50 21700 - recenzja
10. INR21700M52V - recenzja
10. Vapcell P50 21700 - recenzja
Przy prądzie 0.2C EVE ustępuje tylko nieznacznie modelom o pojemności 5200mAh i wyraźnie wyprzedza pozostałe warianty 5000mAh.

Przy prądzie 1C układ sił praktycznie się nie zmienił: model 5600mAh jest oczywiście na czele, za nim model 5200mAh, a potem Vapcell T50 i EVE. Nieźle.

A teraz maksymalne 15A dla ogniw tego typu. Co prawda ogniwo 5600mAh było tu mierzone przy 2C, ale dla niego oznacza to 12.5A, czyli wartość zbliżoną do 15A pozostałych.
Cóż, moim zdaniem to świetny wynik w kategorii „5000”.

Wnioski.
EVE 21700 40P_4000mAh — z jednej strony to całkiem niezłe akumulatory, ale spodziewałem się nieco niższej temperatury. Z drugiej strony w karcie katalogowej podano prąd rozładowania do 50A, pod warunkiem że temperatura obudowy nie przekroczy 80 stopni, więc właściwie nie mam zastrzeżeń. Moim zdaniem to niezłe ogniwa w swojej cenie.
EVE 21700 50E_5000mAh — te ogniwa spodobały mi się znacznie bardziej. Wyniki testów pokazują, że dorównują znanym markowym ogniwom o podobnej pojemności. Jasne, nie są to topowe modele o pojemności 5600–5800mAh, ale ich cena jest całkiem przystępna. Ogólnie polecam, szczególnie do różnego rodzaju powerbanków. Myślę, że poradzą sobie też w dwurzędowym akumulatorze do elektronarzędzi.
Na tym kończę drugą część. Mam nadzieję, że była przydatna i komuś się przyda.
маркировка на акб inr21700/50e eve, как отличить оригинальные акб 21700 eve, eve 25 p или eve 40p что лучше, eve 40pl дата маркировка, eve 50p datasheet, eve 21700 40p datasheet, чем отличаются аккумуляторы eve sea от eve air
Pytania i odpowiedzi
Jaką pojemność osiągnęły EVE 21700 40P i 50E?
Przy rozładowaniu prądem 0,2C oba ogniwa oddały deklarowaną pojemność: 4000 mAh dla 40P i 5000 mAh dla 50E.
Jaki ciągły prąd rozładowania jest odpowiedni dla EVE 21700 40P?
Mimo że podano maksymalny prąd 50 A, przy 35 A temperatura obudowy przekroczyła 100 °C. Autor uważa, że rozsądny prąd ciągły wynosi około 25–30 A.
Jak ładować EVE 21700 50E?
Autor za optymalny uznaje prąd 0,5C — ładowanie trwało 2 godziny i 23 minuty. Przy deklarowanym 1C trwało 1 godzinę i 33 minuty, a przy 0,2C — 5 godzin i 13 minut.
Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie akumulatorów: zmierzona pojemność i rezystancja
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Komentarze5
Komentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja




Komentarze są publikowane w języku oryginału.