Akumulatory Vapcell F32 i F34 — recenzja i porównanie
$14.99-$15.99 (цена за 2+2шт)
Tak więc dzisiaj recenzja „dwa w jednym” + porównanie.
Zacznijmy od tych o mniejszej pojemności, tym bardziej że dotarły do mnie nieco wcześniej.
Vapcell F32 18650 3200mah 10A/20A, 14,99 USD za zestaw dwóch sztuk w firmowym pudełku – link.
Znane już pudełko, do którego jakości nie mam zastrzeżeń, ale jak już nie raz pisałem, trochę podnosi ono cenę.

Parametry ze strony Vapcell
Model: F32
Rozmiar: 18.4*65.0mm
Typowa pojemność: 3200mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 3100mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 10A
Maksymalny prąd rozładowania: 20A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 48g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 28mΩ (w przybliżeniu) (AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 1000mA, CC/CV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 2500mA
Koszulka termokurczliwa jest niebieska, dodatni biegun ma płaski, czteroramienny styk, poza tym wszystko wygląda zupełnie standardowo.

Wymiary i masa również bez niespodzianek.

Początkowy poziom naładowania wynosił około 30%. Albo długo leżały, albo stało się coś innego — nie wiem.
W cyklu „normalizacji” oddały 3060-3080mAh przy prądzie rozładowania 500mA.

Obsługują dwa tryby ładowania: standardowy prądem 1A i szybki prądem 2.5A.
Przy prądzie 1A ładowanie trwało 3 godziny i 18 minut. Faza CV jest stosunkowo krótka, co dobrze wróży.

Ładowanie prądem 2.5A trwało 1 godzinę i 40 minut. Moim zdaniem ten tryb jest dla tych akumulatorów trochę zbyt wymagający, dlatego nie polecałbym ładowania prądem większym niż 1.5-2A.

Specjaliści z Vapcell testowali te akumulatory w trzech trybach: 2, 5 i 10A.

Ja sprawdzę je w bardziej typowych warunkach: 0.2, 0.5, 1, 2C i 10A.
Pierwszy egzemplarz oddał 3096mAh, czyli 11.33Wh, co niemal odpowiada deklarowanej minimalnej pojemności 3100mAh.

Temperatura wyniosła 54 stopnie przy prądzie 2C i 74 przy 10A.

Wyniki drugiego egzemplarza są praktycznie identyczne, różnica mieści się w granicach błędu pomiaru.

Z temperaturą jest tak samo.

Wykres porównawczy również potwierdza zgodność wyników, co cieszy.

Impedancja akumulatorów po otrzymaniu, po „normalizacji” i na koniec. Biorąc jednak pod uwagę, że nie były poddawane ekstremalnym obciążeniom, ten ostatni pomiar można było sobie darować.

Druga para akumulatorów Vapcell to nowość. Pojawiły się całkiem niedawno, a nawet przysłano je osobną przesyłką razem z akumulatorami 21700 5000mAh.
Vapcell F34 18650 3400mah 10A/20A, 15,99 USD za parę w firmowym pudełku – link.
Jeśli chodzi o opakowanie, Vapcell pozostaje wierny swoim przyzwyczajeniom — znów to samo firmowe pudełko

Parametry ze strony Vapcell
Model: F34
Rozmiar: 18.4*65.0mm
Typowa pojemność: 3400mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 3300mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 10A
Maksymalny prąd rozładowania: 20A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 48g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 24mΩ (w przybliżeniu) (AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 1000mA, CC/CV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 2000mA
Z wyglądu różnią się od poprzednich kolorem — z jakiegoś powodu zrobiono je zielone.
Dodatni biegun ma płaski, pięcioramienny styk, a na akumulatorze znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

Wymiary i masa — znów nic nowego, standardowe 18650, tyle że o półtora grama cięższe od poprzednich.

Podobnie jak poprzednie, początkowo były naładowane mniej więcej do 25-30%.
W pierwszym teście uzyskały pojemność zbliżoną do deklarowanej: 3350-3380mAh, choć tym razem test przeprowadzono przy prądzie 1A.

Podobnie jak F32, mają dwa tryby ładowania, ale o ile w normalnym prąd wynosi również 1 A, to w szybkim jest to zaledwie 2 A, a nie 2,5 A.
W trybie normalnym ładowanie trwa o 10 minut dłużej — trzy i pół godziny.

W trybie szybkim ładowanie trwa mniej niż dwie godziny.

Vapcell przeprowadził tu znacznie więcej testów — przy 2, 5, 7, 10, 12 i 15 A, choć dla tych akumulatorów deklarowany maksymalny prąd ciągły wynosi 10 A.

Testy przeprowadziłem w tych samych trybach co dla F32, czyli przy 0,2, 0,5, 1, 2C i 10 A.
Wyniki są zgodne z deklaracją i mieszczą się w zakresie 3300–3400 mAh.
Pierwszy egzemplarz oddał 3344 mAh, czyli 12,08 Wh.

Temperatura przy obciążeniu 1C, 2C i 10 A. Średnio jest mniej więcej taka jak w przypadku F32, może przy 10 A nieco niższa.

Drugi akumulator oddał nieco mniej — 3325 mAh, ale również mieści się w deklarowanym zakresie.

Nagrzewa się tak samo jak pierwszy.

Rozrzut parametrów jest nieco większy niż w przypadku F32, ale nadal mieści się w normie.

I oczywiście pomiar impedancji w tych samych trybach co zwykle.

A teraz porównania. Zacznę od wykresu F32 zamieszczonego na stronie Vapcell, gdzie porównano go z dwoma modelami LG i jednym Panasonic. Widać na nim, że przy zbliżonych wynikach napięcie F32 podczas rozładowania jest wyższe.

Vapcell F34 porównano tylko z Sanyo NCR18650GA, ale moim zdaniem różnica jest tu praktycznie żadna.

Na początek porównam ze sobą F32 i F34. Różnica jest widoczna, ale ujawnia się dopiero pod koniec rozładowania.
Wykresy dla prądu 0,2, 1C i 10 A.

Nie mam wszystkich akumulatorów, z którymi Vapcell przeprowadził porównanie, ale mogę zestawić je z Panasonic NCR18650BD i Sanyo NCR18650GA. Poniżej wyniki dla prądu 1C i 10 A.
Tak, napięcie F32 i F34 podczas rozładowania jest nieco wyższe niż u konkurentów, ale pod względem końcowej oddanej pojemności wypadają gorzej.

Wnioski.
Ogólnie akumulatory przypadły mi do gustu, ale z jakiegoś powodu pojemność F32 okazała się dosłownie na granicy deklarowanego minimum. Logiczniej byłoby nazwać je F31, bo w rzeczywistości mają 3100 mAh.
Podoba mi się, że wszystkie akumulatory mają zbliżone parametry, a do tego bez problemu „ciągną” deklarowany prąd 10 A. Nie mogę nic powiedzieć o ich trwałości, mogę jedynie przypuszczać, że Vapcell ponownie zastosował coś własnego.
To chyba wszystko. Jak zawsze, będę wdzięczny za komentarze i pytania.
$14.99-$15.99 (цена за 2+2шт)
Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie akumulatorów: zmierzona pojemność i rezystancja
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja



