Kolejne akumulatory Vapcell LiFePO4 32700 o deklarowanej pojemności 6200 mAh
Wracamy do tematu zasilania autonomicznego. Dziś mam na stole akumulatory w rozmiarze 32700, wykonane w technologii LiFePO4. Dlaczego „wracamy”? Bo to już czwarty test akumulatorów tego rozmiaru i drugi test podobnych ogniw firmy Vapcell.
Jak zwykle przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Wymienię po prostu wszystkie testy. W jednym z nich poruszałem temat zastępowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych ogniwami LiFePO4 i sprawdzałem ich zachowanie w trybie buforowym przy różnych napięciach. To bardzo przydatny i aktualny temat.
VariCore 32700 LiFePo4 i kilka słów o zastępowaniu akumulatorów kwasowo-ołowiowych w UPS-ach
Liitokala 32700 LiFePO4 i porównanie z podobnymi akumulatorami VariCore
Akumulatory VapCell IFR32700 6500mah 30A G65 — duże, pojemne, wysokoprądowe
Jest też test, w którym ponownie poruszałem temat zastosowania takich akumulatorów w UPS-ach. Ten test prawdopodobnie będzie miał ciąg dalszy, bo chcę wykorzystać je w niewielkim niskonapięciowym UPS-ie. Płytki zabezpieczające już przyszły :)
Kiedy zajrzałem na stronę Vapcell, byłem nawet trochę zaskoczony. Okazuje się, że mają aż pięć wariantów tych akumulatorów, różniących się pojemnością.

Opakowanie w stylu „skromnie, ale schludnie”. Moim zdaniem to zresztą najlepsze rozwiązanie — nie płacimy za zbędne dodatki.

Dane ze strony Vapcell
Model: G62
Rozmiar: 32.3±0.2*70.6±0.3mm
Pojemność typowa: 6200mAh (rozładowanie 0.2C)
Pojemność minimalna: 6000mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.20V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 30A
Maksymalny impulsowy prąd rozładowania: 55A przez 5 sekund
Napięcie końcowe ładowania: 3.65V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.0V
Masa: maks. 150g
Rezystancja wewnętrzna: maks. 9mΩ(AC 1kHz)
Ładowanie standardowe: 6000mA, CCCV, odcięcie przy 50mA
Prąd szybkiego ładowania: 18000mA
Deklarowana pojemność wynosi 6200mAh, maksymalny prąd rozładowania to 30A, a kolor przypomina mi akumulatory Liitokala — swoją drogą, również LiFePO4.

Wymiary i masa — nic nadzwyczajnego.

Niestety wstępny test musiałem przeprowadzić za pomocą głównego testera akumulatorów, ale przy okazji wyszedł na jaw pewien „szczegół”.
Otóż na stronie tych akumulatorów jest zdjęcie, na którym są ładowane w ładowarce tej samej firmy.

Szczerze mówiąc, ucieszyłem się, bo pozwoliłoby mi to nieco przyspieszyć testy: wstępne ładowanie odbywałoby się nie w testerze akumulatorów, lecz w osobnej ładowarce.
Wyciągnąłem tę ładowarkę, podłączyłem ją i ucieszyłem się, że akumulatory się mieszczą. Radość nie trwała jednak długo: nie da się ich w niej ładować, bo styki ładowarki nie sięgają styków akumulatora. Na zdjęciu widać styk ujemny, ale możecie mi wierzyć — z dodatnim jest dokładnie tak samo.

Na stronie są zresztą jeszcze inne ładne zdjęcia :)

W końcu musiałem uruchomić cykl „normalizacji”: ładowanie/rozładowanie/ładowanie na tym samym testerze akumulatorów. A ponieważ ma tylko jeden kanał, wszystko trwało bardzo długo...
Pierwszy akumulator oddał więcej niż deklarowane 6200mAh.

Wynik drugiego jest nieco niższy niż 6200mAh, ale później zobaczymy na zbiorczym wykresie, jaki jest rozrzut między nimi. Zwykle sprawdzam to dopiero podczas przygotowywania testu.

Deklarowane są dwa tryby ładowania: standardowy prądem 6A i szybki prądem 18A.
W trybie standardowym ładowanie trwało niewiele ponad godzinę — świetny wynik.

Znacznie ciekawsze jest jednak szybkie ładowanie, bo mocno wyróżnia te akumulatory na tle zwykłych, a już szczególnie kwasowo-ołowiowych, dla których coś takiego jest nieosiągalne.
Pełne ładowanie trwa 26 minut, a odzyskanie 90% pojemności następuje jeszcze wyraźnie szybciej.

Temperatura po około 17 minutach oraz maksymalna osiągnięta wartość — moim zdaniem bardzo dobry wynik. Akumulatory dobrze przyjmują ładunek.

Podobnie jak w przypadku innych akumulatorów Vapcell, na stronie jest wykres z pomiarów wykonanych przez producenta.

Test przeprowadzono przy prądach — 0.2, 0,5, 1C oraz 10, 15, 20 i 30 A.
Ogólnie rzecz biorąc, świetnie: przy prądzie 0,2C oddały ponad 6300 mAh, a deklarowane 6200 mAh bez problemu uzyskałem we wszystkich trybach.

Temperatura jest w normie, ale moim zdaniem, na podstawie wykresów i pomiarów, maksymalny prąd ciągły wynosi 20 A. Można więcej, ale nie jest to wskazane.
Pomiary przy prądzie 15, 20 i 30 A.

Zgodnie z przewidywaniami drugi egzemplarz wypadł nieco gorzej, ale mimo to przy prądzie 0,2C uzyskałem 6233 mAh.

Temperatura jest o kilka stopni wyższa niż w poprzednim egzemplarzu.

Na zbiorczym wykresie dla prądów 0,2C, 1C, 15 i 30 A widać, że drugi egzemplarz, choć nieznacznie, jednak wypada gorzej.

Pomiar impedancji po otrzymaniu, „normalizacji” i testach, których zresztą z powodu „sąsiadów” było naprawdę nieco więcej.

Podobnie jak w poprzednim teście, skróciłem testy drugiej pary, sprawdzając ją przy prądach 0,2C, 1C i 20 A. Wyniki są tu zbliżone do tych uzyskanych dla pierwszej pary.

Raczej dla statystyki: kontrolne ważenie drugiej pary oraz pomiar impedancji po otrzymaniu i po testach.

A teraz coś, co moim zdaniem jest bardziej przydatne: na początek porównanie wszystkich czterech egzemplarzy przy prądzie 0,2C i 20 A.
Tak, rozrzut jest, ale moim zdaniem różnica wynosząca zaledwie 1,5% między egzemplarzem o największej pojemności a najsłabszym nie jest istotna. Coś takiego zdarza się nawet w markowych akumulatorach.

A teraz porównanie z innymi akumulatorami:
1. Testowane akumulatory, egzemplarz nr 1
2. Vapcell G65
3. VariCore — pamiętam te kiepskie akumulatory :(
4. Liitokala — ku mojemu zaskoczeniu okazały się całkiem żwawe.

Na podstawie wyników testów mogę powiedzieć, że choć te akumulatory wypadają gorzej niż Vapcell G65 i Liitokala, było to jasne i bez testów — deklarowana pojemność obu konkurencyjnych modeli była większa. Mimo to testowane akumulatory w pełni spełniają deklarowane parametry, czyli:
pojemność w Ah
pojemność w Wh
maksymalny prąd rozładowania
maksymalny prąd ładowania
Jeśli traficie na nie w rozsądnej cenie (na przykład z rabatem albo kuponem), śmiało można brać.
Na razie link prowadzi do strony Vapcell, bo sklep na AliExpress ma chwilową przerwę. Na tym kończę i życzę, żeby w Waszych domach nigdy nie zabrakło światła, bez względu na wszystko!
Jak zwykle przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Wymienię po prostu wszystkie testy. W jednym z nich poruszałem temat zastępowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych ogniwami LiFePO4 i sprawdzałem ich zachowanie w trybie buforowym przy różnych napięciach. To bardzo przydatny i aktualny temat.
VariCore 32700 LiFePo4 i kilka słów o zastępowaniu akumulatorów kwasowo-ołowiowych w UPS-ach
Liitokala 32700 LiFePO4 i porównanie z podobnymi akumulatorami VariCore
Akumulatory VapCell IFR32700 6500mah 30A G65 — duże, pojemne, wysokoprądowe
Jest też test, w którym ponownie poruszałem temat zastosowania takich akumulatorów w UPS-ach. Ten test prawdopodobnie będzie miał ciąg dalszy, bo chcę wykorzystać je w niewielkim niskonapięciowym UPS-ie. Płytki zabezpieczające już przyszły :)
Kiedy zajrzałem na stronę Vapcell, byłem nawet trochę zaskoczony. Okazuje się, że mają aż pięć wariantów tych akumulatorów, różniących się pojemnością.

Opakowanie w stylu „skromnie, ale schludnie”. Moim zdaniem to zresztą najlepsze rozwiązanie — nie płacimy za zbędne dodatki.

Dane ze strony Vapcell
Model: G62
Rozmiar: 32.3±0.2*70.6±0.3mm
Pojemność typowa: 6200mAh (rozładowanie 0.2C)
Pojemność minimalna: 6000mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.20V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 30A
Maksymalny impulsowy prąd rozładowania: 55A przez 5 sekund
Napięcie końcowe ładowania: 3.65V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.0V
Masa: maks. 150g
Rezystancja wewnętrzna: maks. 9mΩ(AC 1kHz)
Ładowanie standardowe: 6000mA, CCCV, odcięcie przy 50mA
Prąd szybkiego ładowania: 18000mA
Deklarowana pojemność wynosi 6200mAh, maksymalny prąd rozładowania to 30A, a kolor przypomina mi akumulatory Liitokala — swoją drogą, również LiFePO4.

Wymiary i masa — nic nadzwyczajnego.

Niestety wstępny test musiałem przeprowadzić za pomocą głównego testera akumulatorów, ale przy okazji wyszedł na jaw pewien „szczegół”.
Otóż na stronie tych akumulatorów jest zdjęcie, na którym są ładowane w ładowarce tej samej firmy.

Szczerze mówiąc, ucieszyłem się, bo pozwoliłoby mi to nieco przyspieszyć testy: wstępne ładowanie odbywałoby się nie w testerze akumulatorów, lecz w osobnej ładowarce.
Wyciągnąłem tę ładowarkę, podłączyłem ją i ucieszyłem się, że akumulatory się mieszczą. Radość nie trwała jednak długo: nie da się ich w niej ładować, bo styki ładowarki nie sięgają styków akumulatora. Na zdjęciu widać styk ujemny, ale możecie mi wierzyć — z dodatnim jest dokładnie tak samo.

Na stronie są zresztą jeszcze inne ładne zdjęcia :)

W końcu musiałem uruchomić cykl „normalizacji”: ładowanie/rozładowanie/ładowanie na tym samym testerze akumulatorów. A ponieważ ma tylko jeden kanał, wszystko trwało bardzo długo...
Pierwszy akumulator oddał więcej niż deklarowane 6200mAh.

Wynik drugiego jest nieco niższy niż 6200mAh, ale później zobaczymy na zbiorczym wykresie, jaki jest rozrzut między nimi. Zwykle sprawdzam to dopiero podczas przygotowywania testu.

Deklarowane są dwa tryby ładowania: standardowy prądem 6A i szybki prądem 18A.
W trybie standardowym ładowanie trwało niewiele ponad godzinę — świetny wynik.

Znacznie ciekawsze jest jednak szybkie ładowanie, bo mocno wyróżnia te akumulatory na tle zwykłych, a już szczególnie kwasowo-ołowiowych, dla których coś takiego jest nieosiągalne.
Pełne ładowanie trwa 26 minut, a odzyskanie 90% pojemności następuje jeszcze wyraźnie szybciej.

Temperatura po około 17 minutach oraz maksymalna osiągnięta wartość — moim zdaniem bardzo dobry wynik. Akumulatory dobrze przyjmują ładunek.

Podobnie jak w przypadku innych akumulatorów Vapcell, na stronie jest wykres z pomiarów wykonanych przez producenta.

Test przeprowadzono przy prądach — 0.2, 0,5, 1C oraz 10, 15, 20 i 30 A.
Ogólnie rzecz biorąc, świetnie: przy prądzie 0,2C oddały ponad 6300 mAh, a deklarowane 6200 mAh bez problemu uzyskałem we wszystkich trybach.

Temperatura jest w normie, ale moim zdaniem, na podstawie wykresów i pomiarów, maksymalny prąd ciągły wynosi 20 A. Można więcej, ale nie jest to wskazane.
Pomiary przy prądzie 15, 20 i 30 A.

Zgodnie z przewidywaniami drugi egzemplarz wypadł nieco gorzej, ale mimo to przy prądzie 0,2C uzyskałem 6233 mAh.

Temperatura jest o kilka stopni wyższa niż w poprzednim egzemplarzu.

Na zbiorczym wykresie dla prądów 0,2C, 1C, 15 i 30 A widać, że drugi egzemplarz, choć nieznacznie, jednak wypada gorzej.

Pomiar impedancji po otrzymaniu, „normalizacji” i testach, których zresztą z powodu „sąsiadów” było naprawdę nieco więcej.

Podobnie jak w poprzednim teście, skróciłem testy drugiej pary, sprawdzając ją przy prądach 0,2C, 1C i 20 A. Wyniki są tu zbliżone do tych uzyskanych dla pierwszej pary.

Raczej dla statystyki: kontrolne ważenie drugiej pary oraz pomiar impedancji po otrzymaniu i po testach.

A teraz coś, co moim zdaniem jest bardziej przydatne: na początek porównanie wszystkich czterech egzemplarzy przy prądzie 0,2C i 20 A.
Tak, rozrzut jest, ale moim zdaniem różnica wynosząca zaledwie 1,5% między egzemplarzem o największej pojemności a najsłabszym nie jest istotna. Coś takiego zdarza się nawet w markowych akumulatorach.

A teraz porównanie z innymi akumulatorami:
1. Testowane akumulatory, egzemplarz nr 1
2. Vapcell G65
3. VariCore — pamiętam te kiepskie akumulatory :(
4. Liitokala — ku mojemu zaskoczeniu okazały się całkiem żwawe.

Na podstawie wyników testów mogę powiedzieć, że choć te akumulatory wypadają gorzej niż Vapcell G65 i Liitokala, było to jasne i bez testów — deklarowana pojemność obu konkurencyjnych modeli była większa. Mimo to testowane akumulatory w pełni spełniają deklarowane parametry, czyli:
pojemność w Ah
pojemność w Wh
maksymalny prąd rozładowania
maksymalny prąd ładowania
Jeśli traficie na nie w rozsądnej cenie (na przykład z rabatem albo kuponem), śmiało można brać.
Na razie link prowadzi do strony Vapcell, bo sklep na AliExpress ma chwilową przerwę. Na tym kończę i życzę, żeby w Waszych domach nigdy nie zabrakło światła, bez względu na wszystko!
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
32700 3c температура, аккумуляторы lifepo4 32700, g62 и g65, Акумулятор високострумовий 32700 G62 3,2V 6500mAh LiFePo4 4,8C 30A Vapcell, vapcell 32700 отзывы, ёмкасть элемента 32700, lifepo4 palo 32700 характеристики, 32700 lifepo4, https://www.kirich.blog/obzory/akkumulyatory/1123-esche-odni-akkumulyatory-vapcell-lifepo4-32700-s-zayavlennoy-emkostyu-6200mach, vapcell g-62 или g-64, vapcell - ifr32700 g62 характеристики, 32700 реальная емкость
32700 3c температура, аккумуляторы lifepo4 32700, g62 и g65, Акумулятор високострумовий 32700 G62 3,2V 6500mAh LiFePo4 4,8C 30A Vapcell, vapcell 32700 отзывы, ёмкасть элемента 32700, lifepo4 palo 32700 характеристики, 32700 lifepo4, https://www.kirich.blog/obzory/akkumulyatory/1123-esche-odni-akkumulyatory-vapcell-lifepo4-32700-s-zayavlennoy-emkostyu-6200mach, vapcell g-62 или g-64, vapcell - ifr32700 g62 характеристики, 32700 реальная емкость
Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie akumulatorów: zmierzona pojemność i rezystancja
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Komentarze12
Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja




Komentarze są publikowane w języku oryginału.