30 akumulatorów — przegląd recenzji, rok 2021
Rok 2021 dobiega końca, więc zgodnie z tradycją postanowiłem opublikować coroczny przegląd recenzji akumulatorów.
Tym razem wyszło tego jakoś mniej, niż się spodziewałem, ale mam nadzieję, że i tak będzie przydatny.
Jak zwykle przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do profilu
Na wszelki wypadek zacznę od linków do poprzednich publikacji, tym bardziej że niektóre akumulatory i testy są aktualne również dziś.
2016 Kompleksowe testy różnych akumulatorów
2019 28 typów akumulatorów w jednym przeglądzie
2020 42 akumulatory — przegląd recenzji
Uwaga do przeglądu.
Podobnie jak w zeszłym roku, większość akumulatorów pochodzi z AliExpress/Alibaby, ale są też egzemplarze przysłane przez czytelników oraz kupione w jednym z ukraińskich sklepów.
Podział na klasy jest umowny, ale ułatwia zrozumienie przeznaczenia poszczególnych modeli. Modele z zabezpieczeniem wyróżniłem pogrubieniem.
Wysokoprądowe
Średnia klasa
Wysokopojemne
Pozostałe Li-Ion
LiFePO4 i LTO
.
Ponieważ metodyka testów nie różniła się od tej stosowanej wcześniej, po prostu powtórzę to, co już napisałem —
Najpierw wstępny test w prostym urządzeniu do ładowania i rozładowywania z pomiarem pojemności, następnie cykle przy prądach 0.2, 0.5, 1C, a dalej zależnie od sytuacji: 1, 2, 3, 4C albo 2C, 10, 15, 20A + pomiar temperatury.
Podczas testów starałem się trzymać tej samej metodyki, dlatego wyniki w zbiorczym artykule będą przedstawione według jednego schematu:
1. Rodzaj opakowania (box — zwykłe pudełko, etui — z zapięciem), cena, link do sklepu, link do recenzji.
2. Wygląd
3. Wymiary, masa
4. Cykl „treningowy”
5. Wykres ładowania w zalecanym „normalnym” trybie po rozładowaniu prądem 0.2C
6. Wykres rozładowania pierwszego akumulatora różnymi prądami, zdjęcia termowizyjne przy maksymalnych obciążeniach
7. To samo dla drugiego
8. Pomiar impedancji przed testami, po „treningu” i na końcu
Od zeszłego roku zmieniła się tylko kamera termowizyjna (na zdjęciu jest jeszcze stara) — teraz mam model o wyższej rozdzielczości. Poza tym wszystko pozostało bez zmian.

.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $17.98 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Dane techniczne ze strony VapCell.
Model: INR26650 4200mah 32A
Typowa pojemność: 4200mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 4100mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 32A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 95g (około)
Rezystancja wewnętrzna: 11mΩ (około)(AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 2000mA, CCCV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 3000mA
Parametry są całkiem uczciwe, rozczarowuje jedynie zauważny rozrzut.


.
Opakowanie: karton
Cena: $14.80 za parę
Link do produktu
Link do recenzji
Te akumulatory to oryginalne Samsung INR18650-25S, sprzedawane jednak w sklepie Vapcell

Nie miałem zastrzeżeń do jakości, jedynie do ceny.


.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $15.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Dane techniczne ze strony Vapcell.
Model: INR18650 2000mah 38A
Rozmiar: 18.3*65.0mm
Typowa pojemność: 2000mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 1900mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 38A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 48g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 8mΩ (w przybliżeniu)(AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 1000mA, CC/CV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 4000mA
Prawdopodobnie są to te same Samsung 20S, więc z oddawaniem prądu nie ma problemu, podobnie jak z pozostałymi parametrami.


.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $13.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: T20
Rozmiar: 21.6*70.9mm
Typowa pojemność: 2000mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 1900mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 40A
Maksymalny prąd rozładowania: 60A, odcięcie przy 80℃
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 72g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 8mΩ (w przybliżeniu) (AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 2000mA, CC/CV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 15000mA
To całkiem ciekawe akumulatory, które bez problemu mogą przez dłuższy czas oddawać prąd 40A. Tyle że ze względu na małą pojemność ten „dłuższy czas” wcale nie jest taki długi.


.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $17.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: K40
Size: 21.1*70.6mm
Typical Capacity: 4000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 3900mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current:30A
Max Discharge Current: 45A with 80℃ cut
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 68g ( Appr)
Internal resistance: 10mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 2000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 6000mA
Ogólnie rzecz biorąc, to niezbyt wyróżniające się akumulatory. Są modele o większej pojemności i modele przystosowane do większych prądów — te plasują się gdzieś pośrodku. Mimo to moje testy pokazały, że z dużym prawdopodobieństwem są to Samsung INR21700-40T w innym „ubraniu”.


.
Opakowanie: karton
Cena: $20.24 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory mają bardzo nietypowy format, a dokładniej — większą średnicę. To coś pośredniego między 18650 a 20700 (nie mylić z 21700). Niestety okazało się, że akumulatory są takie sobie...


.
Jak poprzednio, przedstawiam porównanie wszystkich akumulatorów z tej sekcji w trybach 0.2C, 1C i przy prądzie zbliżonym do maksymalnego.
Oczywiście porównanie nie jest całkiem miarodajne, ale myślę, że można znaleźć w nim przydatne informacje.

1C

30A jako maksymalny prąd wspólny dla wszystkich, choć niektóre mogą oddać więcej.

.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $12.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji
Model: K15
Size: 18.2*50.0mm
Typical Capacity: 1500mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 1400mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 15A
Max Discharge Current: 25A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 37g ( Appr)
Internal resistance: 20mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 500mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 2000mA
Ogólnie rzecz biorąc, nie powiedziałbym, że to dobre akumulatory, ale właściwie nie widzę też szczególnego powodu, żeby je krytykować, zwłaszcza biorąc pod uwagę maksymalny prąd i rzadko spotykany format.


.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $14.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji
Model: K54
Size: 26.4*65.1mm
Typical Capacity: 5400mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 5250mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 15A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 98g ( Appr)
Internal resistance: 19mΩ ( Appr)(AC 1kHz)
Standard Charge: 2000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
To akumulatory w znanym, choć stopniowo wychodzącym z użycia formacie. Same ogniwa są całkiem niezłe, ale ich pojemność jest nieco niższa od deklarowanej.


.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $17.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: P30
Size: 18.3*65.0mm
Typical Capacity: 3000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 2850mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 20A
Max Discharge Current: 35A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 48g ( Appr)
Internal resistance: 15mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 1000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
Parametry akumulatorów są podobne do parametrów tak znanych modeli jak HG2 i VTC6, ale rozczarowują duży rozrzut parametrów i wysoka cena.


.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $16.77 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: K31
Size: 18.4*65.2mm
Typical Capacity: 3150mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 3050mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 18A
Max Discharge Current: 35A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 48g ( Appr)
Internal resistance: 16mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 1500mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
Moim zdaniem to zupełnie przeciętne akumulatory, ale na pewno nie nazwałbym ich złymi. Mimo wszystko lepiej kupić coś markowego.


.
Opakowanie: plastikowa walizka
Cena: $30.59 za parę + walizka
Link do produktu
Link do recenzji
Model: T50
Typowa pojemność: 5000mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 4900 mAh (rozładowanie 0,2 °C)
Napięcie nominalne: 3,60 V
Maks. prąd rozładowania ciągłego: 20 A
Maks. prąd: 35 A
Napięcie końcowe ładowania: 4,20 V
Napięcie końcowe rozładowania: 2,5 V
Masa: 72 g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 12 mΩ (w przybliżeniu) (prąd przemienny 1 kHz)
Standardowe ładowanie: 2000 mA, zakończenie CCCV przy 100 mA
Prąd szybkiego ładowania: 5000 mA
Są wszelkie podstawy, by sądzić, że to INR21700-50S. Mogę powiedzieć, że pod względem parametrów to topowa konstrukcja, ale niestety cena nie zachęca.


.
Jak poprzednio, przedstawiam porównanie wszystkich akumulatorów z tej sekcji w trybach 0.2C, 1C i przy prądzie zbliżonym do maksymalnego.
Porównanie nie jest do końca miarodajne, ale myślę, że można znaleźć w nim przydatne informacje.

1C

15 A jako maksymalny wspólny prąd dla wszystkich, choć niektóre mogą oddać więcej.

.
Opakowanie: karton
Cena: $15.99 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

Całkiem niezłe, markowe akumulatory. Jeśli cena Ci odpowiada, polecam.


.
Opakowanie: karton
Cena: $15.98 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory są zdecydowanie ciekawe i dobrej jakości, polecam.


.
Opakowanie: karton
Cena: $15.99 za parę
Link do produktu
Link do recenzji
Typowa pojemność: 4800 mAh
Minimalna pojemność: 4650 mAh
Maksymalne napięcie ładowania: 4.2 V (4.15 V dla dłuższej żywotności)
Napięcie nominalne: 3.64 V
Metoda ładowania: CC-CV
Prąd ładowania: 0.33C (1584 mA)
Napięcie odcięcia rozładowania: 2.5 V (3.0 V dla dłuższej żywotności)
Żywotność: 3000 cykli do 70%
Całkiem niezłe markowe akumulatory, powiedziałbym nawet, że dobre, ale przydałaby się nieco większa pojemność.


.
Opakowanie: karton
Cena: $27.79 za 10 szt.
Link do produktu
Link do recenzji
Tak, wiem, Liitokala, wiem, że oszukują, ale to naprawdę całkiem niezłe budżetowe akumulatory, które mogę polecić do różnych zastosowań, w których niezawodność nie jest kluczowa.


.
Opakowanie: kartonowe
Cena: $16.59 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

To po prostu markowe akumulatory o dużej pojemności i przyzwoitej wydajności prądowej — zdecydowanie godne polecenia.


.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $17.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: P50
Size: 21.3*70.7mm
Typical Capacity: 5000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 4900mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 15A
Max Discharge Current: 25A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 72g ( Appr)
Internal resistance: 15mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 2000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
Bardzo przyzwoite akumulatory, wyniki są zbliżone do Samsunga 50G, ale nieco się od niego różnią


.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $14.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: F32
Size: 18.4*65.0mm
Typical Capacity: 3200mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 3100mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 10A
Max Discharge Current: 20A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 48g ( Appr)
Internal resistance: 28mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 1000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 2500mA
Zupełnie zwyczajne akumulatory, chyba niczym się nie wyróżniają.


.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $15.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: F34
Size: 18.4*65.0mm
Typical Capacity: 3400mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 3300mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 10A
Max Discharge Current: 20A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 48g ( Appr)
Internal resistance: 24mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 1000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 2000mA
Bardzo przypominają model F32, ale mają nieco większą pojemność przy takim samym maksymalnym prądzie.


.
Jak poprzednio, przedstawiam porównanie wszystkich akumulatorów z tej sekcji w trybach 0.2C, 1C i przy prądzie zbliżonym do maksymalnego.
Porównanie nie jest całkiem miarodajne, ale myślę, że można znaleźć w nim przydatne informacje.

1C

10A jako maksymalny prąd wspólny dla wszystkich, choć niektóre mogą oddać więcej.

.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $10.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji
Typowa pojemność: 1100mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 1050mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 6A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 28g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 18mΩ (w przybliżeniu)(AC 1kHz)
Ładowanie standardowe: 500mA, CCCV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 1500mA
Kolejne akumulatory w rzadko spotykanym formacie — w zasadzie wydłużone 14500, ale poza tym niczym szczególnym się nie różnią.


.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $12.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji
Model: F14
Wymiary: 18.3*35.0mm
Typowa pojemność: 1400mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 1350mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 3A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 26g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 65mΩ (w przybliżeniu)(AC 1kHz)
Ładowanie standardowe: 500mA, CCCV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 1000mA
Zaskakująco dobre akumulatory, jedyne zastrzeżenie dotyczyło ceny.


.
Opakowanie: brak
Cena: €1.95 za sztukę
Link do produktu
Link do recenzji

Te akumulatory należą do budżetowej klasy, bo poza ceną niczym się nie wyróżniają. Ponadto pojawiały się zastrzeżenia dotyczące akumulatorów tej firmy, związane z dużym samorozładowaniem.


.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $21.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: INR21700 5000mah 10A
Size: 21.1*70.5mm
Typical Capacity: 5000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 4800mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 10A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 76g ( Appr)
Internal resistance: 28mΩ ( Appr)(AC 1kHz)
Standard Charge: 1500mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 2500mA
Cycle life: 1C discharge / 70% DOD, ≥ 800 cycles
To jedne z najbardziej niezwykłych akumulatorów, jakie miałem okazję testować. Kluczowa różnica w porównaniu z innymi polega na tym, że mają nie tylko dużą pojemność i wbudowaną ładowarkę, ale mogą też działać jako powerbank.


.
Opakowanie: karton
Cena: $21.99 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory są naprawdę interesujące i mają dużą zaletę — działają w niskich temperaturach, ale ta cena...


.
Opakowanie: brak
Cena: $7 za sztukę
Link do produktu
Link do recenzji
Typ LiNiCoMnO2
Pojemność 7000 mAh
Ciągły prąd rozładowania 20 A
Maksymalny prąd rozładowania 34 A
Rezystancja wewnętrzna
deklarowany jest jeden prąd ładowania — 6 A

.
Opakowanie: brak
Cena: $43 za sztukę
Link do produktu
Link do recenzji

Bardzo interesujące akumulatory: duża pojemność przy niewielkich wymiarach i niezła wydajność prądowa. Zaniepokoiło mnie to, że po testach nieco „spuchły”; więcej szczegółów w recenzji.


.
Opakowanie: karton
Cena: $18.85 za 1 szt.
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory są ewidentnie używane, ale co gorsza, mają różne parametry.


.
Opakowanie: brak
Cena: $2.4 za 1 szt.
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory mocno rozczarowały zarówno pod względem parametrów, jak i ich powtarzalności. Za to zrobiłem test żywotności; zainteresowani znajdą go pod linkiem do recenzji.


.
Opakowanie: brak
Cena: $70 za 1 szt.
Link do produktu
Link do recenzji

Całkiem niezłe akumulatory, dobrze sprawdzą się w zasilaczach awaryjnych i systemach zielonej energii.


.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $17.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory, które już znam i które wcześniej recenzowałem, w skrócie są świetne... poza ceną.


Oczywiście chciałbym przeprowadzić jeszcze jakieś porównania, ale nawet nie wiem, które konkretnie byłyby interesujące. W każdym razie, jeśli potrzebujecie szczegółów i dodatkowych porównań, warto najpierw przejść do recenzji interesującego was akumulatora — jest duża szansa, że znajdziecie tam dodatkowe wykresy porównawcze.
Porównywanie cen w ogóle nie ma sensu, bo w niektórych przypadkach są już nieaktualne, zwłaszcza ostatnio, niestety.
To już wszystko, mam nadzieję, że było przydatne. Swoją drogą, jest szansa, że ten przegląd będzie ostatnim — raczej w przyszłym roku nie będzie wystarczającej liczby „obiektów testowych”.
Tym razem wyszło tego jakoś mniej, niż się spodziewałem, ale mam nadzieję, że i tak będzie przydatny.
Jak zwykle przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do profilu
Na wszelki wypadek zacznę od linków do poprzednich publikacji, tym bardziej że niektóre akumulatory i testy są aktualne również dziś.
2016 Kompleksowe testy różnych akumulatorów
2019 28 typów akumulatorów w jednym przeglądzie
2020 42 akumulatory — przegląd recenzji
Uwaga do przeglądu.
Podobnie jak w zeszłym roku, większość akumulatorów pochodzi z AliExpress/Alibaby, ale są też egzemplarze przysłane przez czytelników oraz kupione w jednym z ukraińskich sklepów.
Podział na klasy jest umowny, ale ułatwia zrozumienie przeznaczenia poszczególnych modeli. Modele z zabezpieczeniem wyróżniłem pogrubieniem.
Spis treści:
Wysokoprądowe
Vapcell T20 21700 2000mAh 40A/60A
Średnia klasa
Wysokopojemne
Pozostałe Li-Ion
LiFePO4 i LTO
Wstęp
.
Ponieważ metodyka testów nie różniła się od tej stosowanej wcześniej, po prostu powtórzę to, co już napisałem —
Najpierw wstępny test w prostym urządzeniu do ładowania i rozładowywania z pomiarem pojemności, następnie cykle przy prądach 0.2, 0.5, 1C, a dalej zależnie od sytuacji: 1, 2, 3, 4C albo 2C, 10, 15, 20A + pomiar temperatury.
Podczas testów starałem się trzymać tej samej metodyki, dlatego wyniki w zbiorczym artykule będą przedstawione według jednego schematu:
1. Rodzaj opakowania (box — zwykłe pudełko, etui — z zapięciem), cena, link do sklepu, link do recenzji.
2. Wygląd
3. Wymiary, masa
4. Cykl „treningowy”
5. Wykres ładowania w zalecanym „normalnym” trybie po rozładowaniu prądem 0.2C
6. Wykres rozładowania pierwszego akumulatora różnymi prądami, zdjęcia termowizyjne przy maksymalnych obciążeniach
7. To samo dla drugiego
8. Pomiar impedancji przed testami, po „treningu” i na końcu
Od zeszłego roku zmieniła się tylko kamera termowizyjna (na zdjęciu jest jeszcze stara) — teraz mam model o wyższej rozdzielczości. Poza tym wszystko pozostało bez zmian.

Vapcell 26650 4200mAh
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $17.98 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Dane techniczne ze strony VapCell.
Model: INR26650 4200mah 32A
Typowa pojemność: 4200mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 4100mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 32A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 95g (około)
Rezystancja wewnętrzna: 11mΩ (około)(AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 2000mA, CCCV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 3000mA
Parametry są całkiem uczciwe, rozczarowuje jedynie zauważny rozrzut.


Vapcell Samsung INR18650-25S
.
Opakowanie: karton
Cena: $14.80 za parę
Link do produktu
Link do recenzji
Te akumulatory to oryginalne Samsung INR18650-25S, sprzedawane jednak w sklepie Vapcell

Nie miałem zastrzeżeń do jakości, jedynie do ceny.


Vapcell INR18650 2000mAh
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $15.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Dane techniczne ze strony Vapcell.
Model: INR18650 2000mah 38A
Rozmiar: 18.3*65.0mm
Typowa pojemność: 2000mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 1900mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 38A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 48g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 8mΩ (w przybliżeniu)(AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 1000mA, CC/CV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 4000mA
Prawdopodobnie są to te same Samsung 20S, więc z oddawaniem prądu nie ma problemu, podobnie jak z pozostałymi parametrami.


Vapcell T20 21700 2000mAh 40A/60A
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $13.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: T20
Rozmiar: 21.6*70.9mm
Typowa pojemność: 2000mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 1900mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 40A
Maksymalny prąd rozładowania: 60A, odcięcie przy 80℃
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 72g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 8mΩ (w przybliżeniu) (AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 2000mA, CC/CV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 15000mA
To całkiem ciekawe akumulatory, które bez problemu mogą przez dłuższy czas oddawać prąd 40A. Tyle że ze względu na małą pojemność ten „dłuższy czas” wcale nie jest taki długi.


Vapcell K40 21700
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $17.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: K40
Size: 21.1*70.6mm
Typical Capacity: 4000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 3900mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current:30A
Max Discharge Current: 45A with 80℃ cut
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 68g ( Appr)
Internal resistance: 10mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 2000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 6000mA
Ogólnie rzecz biorąc, to niezbyt wyróżniające się akumulatory. Są modele o większej pojemności i modele przystosowane do większych prądów — te plasują się gdzieś pośrodku. Mimo to moje testy pokazały, że z dużym prawdopodobieństwem są to Samsung INR21700-40T w innym „ubraniu”.


LG 20650 HG6
.
Opakowanie: karton
Cena: $20.24 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory mają bardzo nietypowy format, a dokładniej — większą średnicę. To coś pośredniego między 18650 a 20700 (nie mylić z 21700). Niestety okazało się, że akumulatory są takie sobie...


Wykresy porównawcze
.
Jak poprzednio, przedstawiam porównanie wszystkich akumulatorów z tej sekcji w trybach 0.2C, 1C i przy prądzie zbliżonym do maksymalnego.
Oczywiście porównanie nie jest całkiem miarodajne, ale myślę, że można znaleźć w nim przydatne informacje.

1C

30A jako maksymalny prąd wspólny dla wszystkich, choć niektóre mogą oddać więcej.

Vapcell K15 18500
.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $12.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji
Model: K15
Size: 18.2*50.0mm
Typical Capacity: 1500mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 1400mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 15A
Max Discharge Current: 25A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 37g ( Appr)
Internal resistance: 20mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 500mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 2000mA
Ogólnie rzecz biorąc, nie powiedziałbym, że to dobre akumulatory, ale właściwie nie widzę też szczególnego powodu, żeby je krytykować, zwłaszcza biorąc pod uwagę maksymalny prąd i rzadko spotykany format.


Vapcell 26650 K54
.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $14.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji
Model: K54
Size: 26.4*65.1mm
Typical Capacity: 5400mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 5250mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 15A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 98g ( Appr)
Internal resistance: 19mΩ ( Appr)(AC 1kHz)
Standard Charge: 2000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
To akumulatory w znanym, choć stopniowo wychodzącym z użycia formacie. Same ogniwa są całkiem niezłe, ale ich pojemność jest nieco niższa od deklarowanej.


Vapcell P30 18650
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $17.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: P30
Size: 18.3*65.0mm
Typical Capacity: 3000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 2850mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 20A
Max Discharge Current: 35A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 48g ( Appr)
Internal resistance: 15mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 1000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
Parametry akumulatorów są podobne do parametrów tak znanych modeli jak HG2 i VTC6, ale rozczarowują duży rozrzut parametrów i wysoka cena.


Vapcell K31 18650
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $16.77 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: K31
Size: 18.4*65.2mm
Typical Capacity: 3150mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 3050mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 18A
Max Discharge Current: 35A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 48g ( Appr)
Internal resistance: 16mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 1500mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
Moim zdaniem to zupełnie przeciętne akumulatory, ale na pewno nie nazwałbym ich złymi. Mimo wszystko lepiej kupić coś markowego.


Vapcell 21700 T50
.
Opakowanie: plastikowa walizka
Cena: $30.59 za parę + walizka
Link do produktu
Link do recenzji
Model: T50
Typowa pojemność: 5000mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 4900 mAh (rozładowanie 0,2 °C)
Napięcie nominalne: 3,60 V
Maks. prąd rozładowania ciągłego: 20 A
Maks. prąd: 35 A
Napięcie końcowe ładowania: 4,20 V
Napięcie końcowe rozładowania: 2,5 V
Masa: 72 g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 12 mΩ (w przybliżeniu) (prąd przemienny 1 kHz)
Standardowe ładowanie: 2000 mA, zakończenie CCCV przy 100 mA
Prąd szybkiego ładowania: 5000 mA
Są wszelkie podstawy, by sądzić, że to INR21700-50S. Mogę powiedzieć, że pod względem parametrów to topowa konstrukcja, ale niestety cena nie zachęca.


Wykresy porównawcze
.
Jak poprzednio, przedstawiam porównanie wszystkich akumulatorów z tej sekcji w trybach 0.2C, 1C i przy prądzie zbliżonym do maksymalnego.
Porównanie nie jest do końca miarodajne, ale myślę, że można znaleźć w nim przydatne informacje.

1C

15 A jako maksymalny wspólny prąd dla wszystkich, choć niektóre mogą oddać więcej.

Murata VC7
.
Opakowanie: karton
Cena: $15.99 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

Całkiem niezłe, markowe akumulatory. Jeśli cena Ci odpowiada, polecam.


Samsung INR21700-50G
.
Opakowanie: karton
Cena: $15.98 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory są zdecydowanie ciekawe i dobrej jakości, polecam.


Samsung INR21700-48X
.
Opakowanie: karton
Cena: $15.99 za parę
Link do produktu
Link do recenzji
Typowa pojemność: 4800 mAh
Minimalna pojemność: 4650 mAh
Maksymalne napięcie ładowania: 4.2 V (4.15 V dla dłuższej żywotności)
Napięcie nominalne: 3.64 V
Metoda ładowania: CC-CV
Prąd ładowania: 0.33C (1584 mA)
Napięcie odcięcia rozładowania: 2.5 V (3.0 V dla dłuższej żywotności)
Żywotność: 3000 cykli do 70%
Całkiem niezłe markowe akumulatory, powiedziałbym nawet, że dobre, ale przydałaby się nieco większa pojemność.


Liitokala NCR18650B_Protected
.
Opakowanie: karton
Cena: $27.79 za 10 szt.
Link do produktu
Link do recenzji
Tak, wiem, Liitokala, wiem, że oszukują, ale to naprawdę całkiem niezłe budżetowe akumulatory, które mogę polecić do różnych zastosowań, w których niezawodność nie jest kluczowa.


Vapcell LG INR18650-MJ1
.
Opakowanie: kartonowe
Cena: $16.59 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

To po prostu markowe akumulatory o dużej pojemności i przyzwoitej wydajności prądowej — zdecydowanie godne polecenia.


Vapcell P50 21700 5000mAh
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $17.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: P50
Size: 21.3*70.7mm
Typical Capacity: 5000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 4900mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 15A
Max Discharge Current: 25A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 72g ( Appr)
Internal resistance: 15mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 2000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
Bardzo przyzwoite akumulatory, wyniki są zbliżone do Samsunga 50G, ale nieco się od niego różnią


Vapcell F32 18650
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $14.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: F32
Size: 18.4*65.0mm
Typical Capacity: 3200mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 3100mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 10A
Max Discharge Current: 20A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 48g ( Appr)
Internal resistance: 28mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 1000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 2500mA
Zupełnie zwyczajne akumulatory, chyba niczym się nie wyróżniają.


Vapcell F34 18650
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $15.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: F34
Size: 18.4*65.0mm
Typical Capacity: 3400mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 3300mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 10A
Max Discharge Current: 20A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 48g ( Appr)
Internal resistance: 24mΩ ( Appr) (AC 1kHz)
Standard Charge: 1000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 2000mA
Bardzo przypominają model F32, ale mają nieco większą pojemność przy takim samym maksymalnym prądzie.


Wykresy porównawcze
.
Jak poprzednio, przedstawiam porównanie wszystkich akumulatorów z tej sekcji w trybach 0.2C, 1C i przy prądzie zbliżonym do maksymalnego.
Porównanie nie jest całkiem miarodajne, ale myślę, że można znaleźć w nim przydatne informacje.

1C

10A jako maksymalny prąd wspólny dla wszystkich, choć niektóre mogą oddać więcej.

Vapcell 14650 V11
.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $10.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji
Typowa pojemność: 1100mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 1050mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 6A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 28g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 18mΩ (w przybliżeniu)(AC 1kHz)
Ładowanie standardowe: 500mA, CCCV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 1500mA
Kolejne akumulatory w rzadko spotykanym formacie — w zasadzie wydłużone 14500, ale poza tym niczym szczególnym się nie różnią.


Vapcell 18350 F14
.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $12.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji
Model: F14
Wymiary: 18.3*35.0mm
Typowa pojemność: 1400mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 1350mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 3A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 26g (w przybliżeniu)
Rezystancja wewnętrzna: 65mΩ (w przybliżeniu)(AC 1kHz)
Ładowanie standardowe: 500mA, CCCV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 1000mA
Zaskakująco dobre akumulatory, jedyne zastrzeżenie dotyczyło ceny.


BAK N18650CK 3000mAh
.
Opakowanie: brak
Cena: €1.95 za sztukę
Link do produktu
Link do recenzji

Te akumulatory należą do budżetowej klasy, bo poza ceną niczym się nie wyróżniają. Ponadto pojawiały się zastrzeżenia dotyczące akumulatorów tej firmy, związane z dużym samorozładowaniem.


Vapcell P2150A 21700
.
Opakowanie: plastikowe etui
Cena: $21.99 za parę + etui
Link do produktu
Link do recenzji
Model: INR21700 5000mah 10A
Size: 21.1*70.5mm
Typical Capacity: 5000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 4800mAh (0.2C discharge)
Nominal voltage: 3.60V
Max Continuous Discharge Current: 10A
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Weight: 76g ( Appr)
Internal resistance: 28mΩ ( Appr)(AC 1kHz)
Standard Charge: 1500mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 2500mA
Cycle life: 1C discharge / 70% DOD, ≥ 800 cycles
To jedne z najbardziej niezwykłych akumulatorów, jakie miałem okazję testować. Kluczowa różnica w porównaniu z innymi polega na tym, że mają nie tylko dużą pojemność i wbudowaną ładowarkę, ale mogą też działać jako powerbank.


Boston power swing 5300
.
Opakowanie: karton
Cena: $21.99 za parę
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory są naprawdę interesujące i mają dużą zaletę — działają w niskich temperaturach, ale ta cena...


Yuliang Li-NMC 26800 7000mAh
.
Opakowanie: brak
Cena: $7 za sztukę
Link do produktu
Link do recenzji
Typ LiNiCoMnO2
Pojemność 7000 mAh
Ciągły prąd rozładowania 20 A
Maksymalny prąd rozładowania 34 A
Rezystancja wewnętrzna
deklarowany jest jeden prąd ładowania — 6 A

LiNiCoMnO2 CATL 3.7V 50Ah
.
Opakowanie: brak
Cena: $43 za sztukę
Link do produktu
Link do recenzji

Bardzo interesujące akumulatory: duża pojemność przy niewielkich wymiarach i niezła wydajność prądowa. Zaniepokoiło mnie to, że po testach nieco „spuchły”; więcej szczegółów w recenzji.


LiitoKala LiFePO4 30Ah
.
Opakowanie: karton
Cena: $18.85 za 1 szt.
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory są ewidentnie używane, ale co gorsza, mają różne parametry.


LTO18650 1500
.
Opakowanie: brak
Cena: $2.4 za 1 szt.
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory mocno rozczarowały zarówno pod względem parametrów, jak i ich powtarzalności. Za to zrobiłem test żywotności; zainteresowani znajdą go pod linkiem do recenzji.


LiFePO4 EVE Energy 3.2V 90Ah
.
Opakowanie: brak
Cena: $70 za 1 szt.
Link do produktu
Link do recenzji

Całkiem niezłe akumulatory, dobrze sprawdzą się w zasilaczach awaryjnych i systemach zielonej energii.


Vapcell ANR26650M1-B
.
Opakowanie: plastikowe pudełko
Cena: $17.99 za parę + pudełko
Link do produktu
Link do recenzji

Akumulatory, które już znam i które wcześniej recenzowałem, w skrócie są świetne... poza ceną.


Oczywiście chciałbym przeprowadzić jeszcze jakieś porównania, ale nawet nie wiem, które konkretnie byłyby interesujące. W każdym razie, jeśli potrzebujecie szczegółów i dodatkowych porównań, warto najpierw przejść do recenzji interesującego was akumulatora — jest duża szansa, że znajdziecie tam dodatkowe wykresy porównawcze.
Porównywanie cen w ogóle nie ma sensu, bo w niektórych przypadkach są już nieaktualne, zwłaszcza ostatnio, niestety.
To już wszystko, mam nadzieję, że było przydatne. Swoją drogą, jest szansa, że ten przegląd będzie ostatnim — raczej w przyszłym roku nie będzie wystarczającej liczby „obiektów testowych”.
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
аккумуляторная батарея f34 18650 3400mah 10a/20a какой состав, тест аккумуляторов за рулем 2021
аккумуляторная батарея f34 18650 3400mah 10a/20a какой состав, тест аккумуляторов за рулем 2021
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja

































































































































































































































