/       /       /    Akumulatory Vapcell w rozmiarach 16340, 18650 i 21700
Wesprzyj projekt na Patreon


Akumulatory Vapcell w rozmiarach 16340, 18650 i 21700

$4.93-10.86
Przejdź do sklepu
Wiosną opublikowałem dwie recenzje akumulatorów Vapcell: typowych litowo-jonowych oraz LiFePO4. Tym razem wpadła mi w ręce kolejna garść ogniw z logo tej firmy. Żeby nie zasypywać czytelników zbyt dużą liczbą recenzji, akumulatory podzieliłem na kilka grup. Dziś recenzja pierwszej z nich.


Ostatnio pisałem, że w większości ogniwa Vapcell przypadły mi do gustu, przede wszystkim dlatego, że na ogół spełniały deklarowane parametry. Oczywiście zdarzały się „niuanse”, ale przynajmniej najczęściej sprzedawane są pod własnym logo i nie próbują udawać Samsungów, Murat i innych.

Dziś przedstawię wyniki testów trzech typów akumulatorów w rozmiarach 16340, 18650 i 21700. Wszystkie testy przeprowadziłem za pomocą dwóch testerów akumulatorów — EBC-A10H oraz EBC-A20, odpowiednio dla prądów do 10 i 20 A.

Akumulatory otrzymałem bezpośrednio od Vapcell, ale ponieważ zakupy przez ich stronę są niewygodne, podaję też linki do oficjalnego sklepu na AliExpress.



Zacznę od mało popularnego rozmiaru 16340. Znacznie trudniej znaleźć podobne akumulatory znanych firm. Zajmują się one głównie popularniejszymi rozmiarami 18650, 20700 i 21700, a coś rzadszego, jak 16340, 10450, 18350 czy 17650, to już niestety rzadkość.

Vapcell T8 INR16340 850mah 3A
Model na stronie producenta — link
Model na AliExpress — link, cena — 4,93 USD za 1 szt., 7,89 USD za 2 szt.



Parametry
Model: INR16340 850mah 3A (RCR123A)
Size: 16.4*34.0mm
Type: button top
Nominal voltage: 3.60V
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Typical Capacity: 850mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 820mAh (0.2C discharge)
Weight: Max:20g
Internal resistance: Max:65mΩ (AC 1kHz)
Standard Charge: 500mA,CCCV 50mA cut-off
Quick Charge Current:1000mA
Max Continuous Discharge Current: 3A

Przy tych i innych akumulatorach podano, że mogą być wyposażone w płytkę zabezpieczającą i wystający styk dodatni. W tym przypadku ten drugi jest już zamontowany.

Są zapakowane w firmowe plastikowe pudełko, a każdy akumulator znajduje się w osobnym woreczku.


Na akumulatorach znajduje się kod zabezpieczający, który trzeba zdrapać. Podano też podstawowe parametry techniczne oraz drugie oznaczenie rozmiaru — RCR123A. Trzeba jednak pamiętać, że napięcie tych akumulatorów jest wyższe niż napięcie baterii CR123A/RCR123A, które zwykle wynosi 1,5–3 V.


Wymiary i masa zgadzają się z deklarowanymi. Co ciekawe, długość 34 mm uwzględnia wystający styk dodatni. W typowych akumulatorach 18650 takie wykonanie zwykle zwiększa długość o kilka milimetrów.


„Treningowy” cykl ładowanie/rozładowanie/ładowanie: prąd ładowania 0,5 A, prąd rozładowania 0,25 A. Ładowarka pokazała ponad 910 mAh podczas pomiaru przy rozładowaniu, ale podobne ładowarki (takie jak Opus, Liitokala itp.) często zawyżają pojemność.


Dalej, jak zwykle, pomiar charakterystyki ładowania. Dla tych akumulatorów deklarowany standardowy prąd ładowania wynosi 0,5 A, a szybki — 1 A.
Przy standardowym prądzie ładowanie trwało około 2 godzin. Moim zdaniem faza CV jest nieco za długa.


Przy prądzie 1 A ładowanie trwało 1 godzinę i 15 minut, co jest całkiem niezłym wynikiem, ale faza CV wydłużyła się jeszcze bardziej.


Zanim przejdę do głównych testów, podam wyniki ze strony producenta. Test przeprowadzono przy prądach 0,5, 2,0 i 3,0 A, a wyniki są całkiem niezłe. Uczciwie trzeba jednak dodać, że testowanie przy tak małych prądach za pomocą obciążenia EBC-A40L nie jest do końca miarodajne, ponieważ błąd pomiaru znacznie rośnie. Właśnie dlatego podobne akumulatory sprawdzam za pomocą EBC-A10H, żeby uzyskać większą dokładność.


Akumulatory przetestowałem przy prądach 0.2, 0.5, 1, 2C, 2.35 i 3 A. Tryb 2.35 A wybrałem jako wartość pośrednią między prądem 2C (1.7 A) a maksymalnym 3 A.
Ogólnie wyniki są podobne, ale praca przy prądach powyżej 2C jest dla tych ogniw bliska granicy możliwości — oddawana pojemność mocno spada.


Temperatura mieściła się w dopuszczalnym zakresie i nie przekroczyła nawet progu 60 stopni. Przy prądach 2.35 i 3 A była niższa.


W przypadku drugiego egzemplarza wyniki były jeszcze gorsze: przy maksymalnym prądzie napięcie mocno siadało, a oddawana pojemność spadła.


Ponieważ rozładowanie trwało krócej z powodu mniejszej oddawanej pojemności, temperatura końcowa była również niższa niż w przypadku pierwszego egzemplarza.


Wyniki testów przy prądach 2.35 i 3 A nieco mnie zaskoczyły, zwłaszcza że producent podaje znacznie lepsze parametry. Dlatego ostatecznie powtórzyłem te testy kilka razy, używając trzech różnych obciążeń elektronicznych, ale różnice mieściły się w granicach błędu pomiaru. W pewnym momencie pomyślałem już, że po prostu „zabiłem” ogniwa, ale powtórny test pierwszego egzemplarza przy prądzie 0.2C, a drugiego przy 1C pokazał, że w zasadzie nic się nie zmieniło.
Wniosek: maksymalny prąd ciągły dla tych akumulatorów to 2C, czyli 1.7–2 A.


Impedancja akumulatorów zaraz po otrzymaniu, po „formowaniu” i na koniec.



Vapcell INR18650 3000mah 20A
Popularny rozmiar, pojemność i maksymalny prąd — myślę, że wiele osób zna podobne popularne modele, na przykład VTC6, HG2 i 30Q.

Model na stronie producenta — link
Model na AliExpress — link, cena — $10.86 za 1 szt., $14.81 za 2 szt.



Parametry
Model: INR18650 3000mah 20A
Rozmiar: 18.3* 64.9mm
Napięcie nominalne: 3.60V
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Typowa pojemność: 3000mAh (rozładowanie 0.2C)
Pojemność minimalna: 2900mAh (rozładowanie 0.2C)
Masa: maks. 48g
Rezystancja wewnętrzna: maks. 12mΩ (AC 1kHz)
Ładowanie standardowe: 1500mA, CCCV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 4000mA
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 20000mA

Tym razem akumulatory dotarły w ładniejszym i wygodniejszym opakowaniu — w postaci niewielkiego pudełka z zapięciem. Nie wiem, czy jest dołączana do zamówienia na AliExpress — trzeba dopytać sprzedawcę, ale ogólnie to przydatna rzecz.


Na dole znajduje się adres strony producenta i e-mail kontaktowy.


Podobnie jak w poprzednich modelach, znajduje się tu kod zabezpieczający i krótkie dane techniczne.
Styk dodatni ma trzy wypustki i z wyglądu bardziej przypomina Samsung INR18650-30Q.

Na zdjęciu kolor wyszedł niebieski, w rzeczywistości jest bliższy fioletowemu.


Na zaworze bezpieczeństwa jest jednak oznaczenie bardziej podobne do tego stosowanego w VTC6, dlatego skłaniam się raczej ku tej wersji.


Wymiary i masa są w normie.


Próbne rozładowanie prądem 0.5 A wykazało pojemność około 3200 mAh


Według opisu akumulator ma zalecany prąd ładowania 0.5C i maksymalny 4 A. Przy 0.5C ładowanie trwa 2 godziny i 16 minut.


Przy prądzie ładowania 4 A ładowanie trwa 1 godzinę i 12 minut. Nieźle, ale faza CV jest mocno wydłużona. W ogóle nie polecałbym przekraczać prądu 3 A — niewiele zyskacie na czasie ładowania, a akumulator będzie służył dłużej.


Test przeprowadzono przy prądach 0.2, 0.5, 1 i 2C oraz 10, 15 i 20 A. Rozładowanie odcinano po spadku napięcia do 2.5 V, zgodnie z deklarowanymi parametrami.
We wszystkich trybach wyniki są znakomite: akumulator bez problemu wytrzymuje prąd do 20 A, a przy prądach do 10 A oddaje jeszcze 3000 mAh.


Nie mam też zastrzeżeń do nagrzewania — nawet przy największym obciążeniu temperatura nie przekroczyła znacząco 90 stopni. Poniżej pomiary przy prądach 10, 15 i 20 A.


Drugi egzemplarz uzyskał wyniki gorsze od poprzedniego zaledwie o 10–20 mAh, co mieści się w granicach błędu pomiaru.


Temperatura była nieco wyższa, ale bez przesady


Wykres porównawczy pokazuje, że testowane ogniwa są bardzo podobne do VTC6, choć nieco je przewyższają.


Impedancja akumulatorów zaraz po otrzymaniu, po „treningu” i na koniec.



Vapcell G50 21700 5000mah 15A
Format, który zastępuje 18650 — większy rozmiar i pojemność. Mam już kilka modeli w tym rozmiarze i o takiej samej pojemności, ale tutaj bardziej interesuje mnie praca przy maksymalnych deklarowanych prądach.

Model na stronie producenta — link
Model na AliExpress — link, cena — $8.53 za 1 szt., $12.80 za 2 szt.



Dane techniczne
Model: G50 INR21700 5000mah 15A
Size: 21.1*70.5mm
Nominal voltage: 3.60V
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Typical Capacity: 5000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 4900mAh (0.2C discharge)
Weight: Max:72g
Internal resistance: Max:15mΩ (AC 1kHz)
Standard Charge: 1000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 2500mA
Max Continuous Discharge Current: 15A

Podobnie jak poprzednie, były zapakowane w firmowe pudełko z zapięciem.


Trudno mi powiedzieć, kto jest faktycznym producentem tych ogniw, ale kształt obwódki wokół styku dodatniego coś mi przypomina. Zdecydowanie trafiałem już na podobne akumulatory, choć o innych parametrach.


Wymiary i masa


Podczas „treningowego” rozładowania prądem 0.5 A uzyskały pojemność około 5170 mAh. Podobnie jak poprzednie, początkowo były naładowane w około 30–40%.


Obsługiwane są również dwa tryby ładowania: standardowy prądem 1 A (0.2C) i przyspieszony prądem 2.5 A (0.5C). Ogólnie rzecz biorąc, normalny tryb ładowania jest po prostu bardzo powolny, a ja nie pamiętam modeli akumulatorów, w których prąd ładowania byłby mniejszy niż 0,3C, nawet w przypadku tych o największej pojemności. Dlatego najpewniej ładowałbym je prądem 1,5–2 A
Przy prądzie 0,2C ładowanie trwa nieco ponad 5 godzin.


Przy 0,5C ładowanie trwa już prawie 2,5 godziny.


Ten model akumulatorów był już testowany na znanej stronie, a wykres pochodzi ze strony VapCell.
Testowano je tam przy prądach do 30 A, ale uznałem to za zbędne i postanowiłem ograniczyć się do trybów podanych w specyfikacji.


Testy przeprowadzono przy prądach 0,2C, 0,5C, 1C, 2C i 3C, gdzie C = 5 A.
Tak, pojemność jest nieco niższa od deklarowanych 5 Ah, ale nie powiedziałbym, że różnica 30 mAh jest aż tak duża. Poza tym akumulator dobrze wypadł również przy maksymalnym deklarowanym prądzie.


Temperatura przy prądzie 10 i 15 A jest, moim zdaniem, całkiem w porządku.


Wyniki drugiego egzemplarza są niemal identyczne jak pierwszego.


Pod względem temperatury również jest podobnie.


Znacznie ciekawsze okazało się jednak porównanie z najbliższymi konkurentami: Samsung INR21700-50E i LG INR21700-M50T.
Wszystkie trzy modele mają zbliżoną deklarowaną pojemność i niemal identyczny maksymalny prąd rozładowania (14,55 i 14,7 A).

Poniżej wyniki przy prądach 0,2C, 1C i 3C. Przy 0,2C wyniki są praktycznie identyczne, podobnie jak kształt krzywej rozładowania. Natomiast przy prądzie 15 A VapCell wypada wyraźnie lepiej: Samsung i LG oddały około 15 Wh, a VapCell — 16,2 Wh.



Impedancja akumulatorów zaraz po otrzymaniu, po „formowaniu” i na końcu testów. Tutaj również jest niemal dwukrotnie niższa niż w przypadku Samsunga i LG — 22.


No i jak zwykle podsumowanie — tym razem będzie dość krótkie.
T8 INR16340 850mah 3A - Całkiem niezłe akumulatory, ale maksymalny prąd rozładowania powinien wynosić 1,7–2 A. Do deklarowanych 3 A sporo im brakuje, szkoda.
Vapcell INR18650 3000mah - Bardzo dobre akumulatory, ich parametry przypominają VTC6 od Muraty. Powiedziałbym nawet, że to właśnie one, więc wszystko, co dotyczyło VTC6, można odnieść również do testowanego modelu.
Vapcell G50 21700 5000mah - Akumulatory, które naprawdę potrafiły zaskoczyć. Nie dość, że mają większą pojemność niż konkurencyjne modele Samsunga i LG, to jeszcze wyraźnie lepiej radzą sobie przy maksymalnym prądzie. Ponadto ich impedancja jest dwukrotnie niższa, co przekłada się również na temperaturę: 78°C wobec 83–90°C u „markowych”.

Krótko mówiąc, model 16340 nie przeszedł testu przy prądach powyżej 2 A, do pozostałych nie mam zastrzeżeń.

Na dziś to wszystko, mam nadzieję, że było przydatne.
$4.93-10.86
Przejdź do sklepu
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
1, 21700 6000mah, тип питания 21700, аккумуляторы вапселл, vapcell g50 21700 5000mah, типоразмер 21700

Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory

Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory

Produkty w obniżonych cenach


Może Cię zainteresować


Produkty w obniżonych cenach


Wesprzyj projekt

Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!

Komentarze2

Komentarze są publikowane w języku oryginału.

  1. 20 lipca 2021 14:10#1
    kirich
    Vapcell T8 INR16340 850mah 3A
    ...
    Модель на Алиэкспресс — ссылка, цена — $4.93 за 1шт, $7.89 за 2шт.
    Сейчас цена на Али выросла почти в 2 раза!!  confused 
    --------------------
    Не шалю, никого не трогаю, починяю примус ....
    0
    1. 21 lipca 2021 10:03#2
      Увы, время идет, цены меняют.
      Кстати заметил что в последние пол года цены на аккумуляторы стабильно поползли вверх.
      0

Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forum

Komentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.

Zaloguj sięRejestracja