Велике зведене тестування літієвих акумуляторів, 2019 рік
Після стількох оглядів акумуляторів я вирішив звести їх усі в одну велику статтю. Тут не буде зайвої інформації — лише огляд, тести, порівняння та невеликі коментарі щодо якихось особливостей, помічених під час тестування.
Кілька років тому в мене вже був подібний огляд, але минули роки, парк моїх вимірювальних приладів розширився, та й за цей час я набув певного досвіду роботи з різними акумуляторами. Власне, найголовніше те, що тепер тести проводяться так, що можна наочно порівняти будь-які перевірені акумулятори між собою в будь-яких режимах.
На початку опису кожного акумулятора буде наведено посилання як на сам товар у магазині nkon, так і на повний огляд, якщо короткої інформації недостатньо. Додатково для деяких акумуляторів будуть посилання на відповідні лоти в одному з більш-менш нормальних магазинів — https://ali.ski/qgiek на AliExpress, але, думаю, ви розумієте, що шанс «наступити на граблі» там помітно вищий, хоча відгуки здебільшого дуже хороші. Є також позитивні відгуки й про цей магазин, а саме: людина купила такі акумулятори, і її тест показав, що вони мають хороші характеристики, які відповідають оригіналу.
Для початку кілька уточнень:
1. В огляді представлені лише оригінальні акумулятори — хороші, погані, неважливо, але вони оригінальні.
2. Майже всі акумулятори тестувалися парами, виняток становлять Samsung INR18650-20S і Samsung INR21700-50E — у мене вони були лише в одному екземплярі.
3. Усі акумулятори куплені на nkon.nl, лише один акумулятор під питанням — Samsung INR18650-20S
— Вступ
— Визначення дати виробництва акумуляторів
Високострумові
— Murata US18650VTC4
— Murata US18650VTC5A
— Murata US18650VTC5D
— Samsung INR18650-20S
— Molicel INR18650-P28A
— LG ICR18650-HB3
— Порівняльні графіки
Середній клас
— Murata US18650VTC6
— Murata US18650VTC6 Red
— Samsung INR18650-25R
— Samsung INR18650-30Q
— LG ICR18650-HE4
— LG INR18650-HG2
— LG INR18650-HG2L
— Порівняльні графіки
Високоємні
— Samsung INR18650-35E
— LG INR18650-MH1
— LG INR18650-MJ1
— LG INR18650-M36
— Panasonic NCR18650G
— Panasonic NCR18650BD
— Порівняльні графіки
Усе інше
— Samsung ICR18650-22P
— Samsung INR21700-50E
— Samsung INR21700-40T
— LG INR21700-M50T
— Molicel INR21700-P42A
— Sanyo NCR20700B
— Порівняльні графіки
Для тестування різних акумуляторів потрібне різне обладнання, тож зрештою список обладнання вийшов доволі великим:
1. Електронне навантаження ZKE EBC-A10H. Універсальне навантаження з функцією зарядного пристрою, використовувалося під час тестування акумуляторів зі струмом до 10 Ампер.
2. ZKE EBC-A20, усе те саме, але зі струмом до 20А
3. ZKE EBC-A10, усе те саме, але використовувалося лише як допоміжне — для підготовки акумуляторів до тестування.
4. Саморобне електронне навантаження зі струмом до 30А
5. Саморобне (ну, майже) електронне навантаження зі струмом до 40А, але, як показала практика, за низької напруги воно такого струму не забезпечує, максимум близько 36.5А
6. Зарядний пристрій, попереднє тестування, так би мовити, "тренувальний" цикл, тобто заряджання, розряджання, заряджання. Вимірювання ємності під час розряджання струмом 500мА.
7. Вимірювач внутрішнього опору акумуляторів
8. Тепловізор для вимірювання температури. Температура вимірюється безпосередньо перед вимкненням за мінімально встановленої напруги.
9. Мультиметр, використовується в деяких тестах із саморобними навантаженнями для вимірювання напруги на акумуляторі та побудови графіка.
10. Тримачі акумуляторів, версії на 10А і 20А. Усі тримачі мають чотирипровідне підключення як найкоректніше; потужніший тримач використовується і під час тестів зі струмами до 36А
11. Коробка сірників, просто як талісман, допомагала морально :)

Під час тестування я спробував дещо "стандартизувати" методику, тому найчастіше вона має такий вигляд:
1. Огляд, форма плюсового та мінусового контактів, дата випуску.
2. Вимірювання розмірів, зважування. Під час зважування акумуляторам присвоюються номери, і надалі результати тестів відповідають номерам акумуляторів.
3. "Тренувальний" цикл із вимірюванням ємності. Я не прихильник такого поняття, як "тренування" літієвих акумуляторів, але, щоб не було "суперечок" із цього приводу, вирішив його проводити. Крім того, результат вимірювання ємності, отриманий у такий спосіб, близький до результатів, які дають зарядні пристрої на кшталт "Опус" та подібні, тобто трохи завищений.
4. Тест заряджання показує, скільки часу займає повне заряджання нового акумулятора штатним і підвищеним струмом (якщо такий передбачено) після розряджання струмом 0.2С.
5. Тест на розряджання, зазвичай струмами — 0.2С, 0.5С, 1С, 2С, 10А, 15А, 20А, де С = заявлена ємність акумулятора. Наприклад, для акумулятора на 2600мАч тест струмом 0.2С відповідатиме 520мА. Деякі акумулятори тестувалися струмами 12А, 8А через не зовсім зручний розподіл тесту за заявленою ємністю.
6. За струмів, близьких до максимальних, вимірювалася температура; звісно, поняття "максимальний" для кожного акумулятора своє.
7. Вимірювання внутрішнього опору: або відразу після отримання та після "тренувального" циклу (перші акумулятори), або після отримання, після "тренування" та після всіх тестів.
8. У деяких випадках проводилося порівняння з акумуляторами близького класу.
Усі акумулятори буде поділено на чотири категорії:
1. Високоємні акумулятори: для формфактора 18650 це ємність понад 3000мАч. У таких акумуляторів пріоритетом є максимально можлива ємність, струм розряджання зазвичай до 2С, у рідкісних випадках — до 10А.
2. Середній клас, або так звані "універсали". Найцікавіший клас, до нього належать моделі з тривалим струмом розряджання до 20А включно. Вони мають широку сферу застосування: як для електротранспорту, так і для інструментів та електронного паріння. Ємність найчастіше близько 3000мАч.
3. Високострумові: не вирізняються великою ємністю, але мають тривалий струм розряджання понад 20А. Призначені переважно для потужного електроінструменту та навантажень із великим тривалим струмом.
4. Усе інше, наприклад просто бюджетні моделі, які не вирізняються ні ємністю, ні струмом, або мають розмір, відмінний від 18650.
Поділ, звісно, умовний, але, на мій погляд, найкраще відображає реальність.
Назад до змісту
Дата випуску акумуляторів Sony / Murata
Якщо придивитися, на бічній грані акумулятора ми побачимо два рядки написів. Дату виробництва Li-ion акумуляторів Sony / Murata зашифровано в останніх п’яти символах другого рядка:

Дата випуску акумуляторів Samsung SDI
На Li-ion акумуляторах Samsung можна побачити три рядки написів. Дату виробництва акумулятора закодовано в третьому рядку — це останні 4 символи.

Для нових акумуляторів Samsung, у яких код розташований під термоусадкою, прийнято таке розшифрування:
L — номер виробничої лінії
0 — номер моделі
H — рік випуску: Q-2008, S-2009, Z-2010, B-2011, C-2012, D-2013, E-2014, F-2015, G-2016, H-2017 тощо…
B — місяць випуску: 1-січень, 2-лютий, 3-березень, — A — жовтень, B — листопад, C — грудень
Дата випуску акумуляторів Samsung SDIEM
Як і в акумуляторів Samsung SDI, в елементів Samsung SDIEM дату випуску зашифровано в третьому рядку напису на акумуляторі, але в серії SDIEM місяць випуску позначається інакше.

Дата випуску акумуляторів Molicel

Дата випуску акумуляторів LG
Дату випуску промислових Li-ion акумуляторів LG закодовано в другому рядку тексту, нанесеного на акумулятор.

Дата випуску акумуляторів Panasonic і Sanyo
На оригінальних японських акумуляторах Panasonic поруч із мінусовим контактом є чотири цифри (також це можуть бути три цифри й одна літера) — саме в цьому маркуванні й приховано дату випуску акумулятора:

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Модель акумуляторів відносно стара, але якщо ціна влаштовує, то вона цілком має право на життя.
Ємність близько 2000 мА·год, струм навантаження до 30 А.

Колір корпусу звичний для акумуляторів Sony/Murata, хоча, мабуть, простіше писати Murata, адже зараз їх виробляють лише під цим брендом.
Акумулятори випущено 20 травня 2018 року.

Масогабаритні характеристики — нічого особливого

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Взагалі, логічно, ну або хронологічно, тут мав би бути акумулятор Murata US18650VTC5, але в мене його не виявилося, тому буде оновлена версія — VTC5A.
Відмінність від VTC4 — у ємності, тут вона вже близько 2500мАч, за тих самих характеристик навантаження.

Конструкція і зовнішній вигляд ідентичні, дата випуску згідно з кодом 5AA13AF04S — 2018 рік, червень, 4 число.

Важать майже на 3 грами менше, ніж VTC4

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Якщо можна так висловитися — оновлена версія оновленої версії: спочатку був VTC5, потім VTC5A, а потім VTC5D. Хоча насправді це не зовсім коректно, адже ємність цього акумулятора вища, ніж у VTC5, і становить 2800 мА·год за тих самих можливостей щодо навантаження.

Загалом ці акумулятори відносно нові, є й невеликі конструктивні відмінності в районі мінусового контакту — тепер там є кругове штампування. Дата випуску — середина листопада 2018 року.

Важать майже стільки ж, як VTC4, і менше, ніж VTC5A.

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Досить стара, але все ще актуальна модель акумуляторів, по суті аналог VTC4.
Ємність 2000 мА·год, струм також до 30 А

Дата випуску — листопад 2017 року. Цей акумулятор надіслав мені один із постійних читачів.

Огляд, габарити, вага. Відзначу дуже низький внутрішній опір — близько 7.5 мОм, що рідкість для акумуляторів 18650.

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Маловідомий, хоча й досить великий виробник акумуляторів — компанія E-One Moli Energy.
Цю модель від початку позиціонують як високострумовий акумулятор підвищеної ємності, найближчий аналог — VTC5D.
Заявлена ємність — 2800мАч, струм — до 35А.

Згідно з маркуванням 2J327, акумулятор випущено 27 березня 2019 року. Як і в Murata, у нього є аналог матричного коду, унікального для кожного акумулятора.


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Ці акумулятори трапляються помітно рідше за інші, а крім того, їхнє місце в класифікації за класами є спірним. Річ у тім, що за максимальним струмом вони лише трохи перевищують 20А. Але є ще один нюанс: оскільки їхня ємність становить лише 1500мАч, то 22А для них — це еквівалент 15С, що значно більше відповідає високострумовим акумуляторам.

Термоусадка сірого кольору, що трапляється рідко. Дата випуску — кінець лютого 2017 року.


Назад до змісту
Спочатку струм 0.2С, тобто базовий струм для вимірювання ємності. Зрозуміло, що для таких акумуляторів використовувати його смішно, але нічого не вдієш — тут проявляється те, що заявлено. Деякі акумулятори за такого струму допускають розряд до 2.0 Вольта.
Murata US18650VTC4 — червоний
Murata US18650VTC5A — помаранчевий
Murata US18650VTC5D — жовтий
Samsung INR18650-20S — зелений
Molicel INR18650-P28A — блакитний
LG ICR18650-HB3 — синій

За струму 10А картина вже трохи цікавіша: попереду впевнено тримаються VTC5D і його конкурент Molicel INR18650-P28A.

За 20А розподіл приблизно такий самий, тобто якщо треба дешево — беремо 20S, він приблизно як VTC4, але часто коштує дешевше; якщо потрібен максимум за будь-яку ціну — то Molicel або VTC5D; якщо оптимальний варіант — то, мабуть, це VTC5D. На жаль, HB3 не витримує конкуренції, хіба що для тих, хто хоче заощадити до останнього :(

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Не менш популярні акумулятори VTC6, хоча в цьому плані вони, мабуть, усе ж поступаються відомішим 30Q і HG2.
3000мАч, струм до 20А.

У мене було дві пари цих акумуляторів, результати наведено для новіших — дата випуску 2018 рік, 18 грудня, але наприкінці я порівняю їх із попередніми.

Масогабаритні параметри, внизу пара «старих».

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Дуже оригінальні акумулятори. Фактично це Murata VTC6, але з іншим кольором термоусадки; характеристики такі самі, як у VTC6: 3000мАч, струм до 20А, дату випуску не вказано.

Крім того, у магазині є лот, де можна вибрати й інші кольори.

Масогабаритні параметри такі самі, як у VTC6

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Про ці акумулятори можна сказати: справжня класика. Насправді вони просто популярні, хоча характеристиками особливо не вражають. Думаю, декого здивує, що я відніс їх до середнього класу, а не до високострумових, але максимальний тривалий струм для них — саме 20А, а ємність при цьому лише 2500мА·год.

Згідно з маркуванням TIZ1, дата випуску — перший тиждень грудня 2018 року


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
На мій погляд, це найцікавіші акумулятори в цьому класі: ємність 3000мА·год, струм до 20А. На жаль, їх часто підробляють, тому краще купувати в перевірених місцях.

Дата випуску — листопад 2017 року


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Порівняно з іншими акумуляторами ці «курчата» не такі відомі, хоча й цілком відповідають «середньому класу». Ємність 2500мА·год, струм до 20А — як у більш знайомих Samsung 25R.

Дата випуску — 276-й день (початок жовтня) 2018 року


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання.
Одні з найпопулярніших, хоча й не найкращі, акумулятори середнього струму, у народі відомі як «шоколадки», і, мабуть, ті, які підробляють найчастіше.
3000мА·год, струм до 20А.

Згідно з маркуванням «R299», дата випуску — 2018 рік, кінець вересня/початок жовтня, тобто 299-й день року.


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Новинка від компанії LG, доопрацьована або "оптимізована" версія популярних HG2. Стали вони кращими чи гіршими — складно сказати, але щось однозначно змінилося.
Даташита не знайшов, але є текстовий опис у вигляді цитати
Також є опис на англомовному форумі
У моєму випадку це насправді ті самі HG2, але з наклейкою; дата випуску — 30 січня (364-й день) 2017 року, буквально за 1 день до кінця року.

Можна було б подумати, що це особливість маркування, але акумулятори з таким маркуванням бувають і у звичному для HG2 кольорі.

Але існують і акумулятори саме з індексом L.

Але ключова зовнішня відмінність у них не в маркуванні, а в специфічному штампуванні на мінусовому контакті, якого немає у HG2.

В іншому — звичайні акумулятори.

Назад до змісту
Перший тест струмом 0.2С.
Murata US18650VTC6 — червоний
Murata US18650VTC6 Red — помаранчевий
Samsung INR18650-25R — жовтий
Samsung INR18650-30Q — зелений
LG ICR18650-HE4 — блакитний
LG INR18650-HG2 — синій
LG INR18650-HG2L — фіолетовий

Струм 10А набагато цікавіший за попередній тест, і тут уже проявляються лідери: з невеликим відривом іде VTC6, але буквально поруч із ним — VTC6 Red і 30Q, решта відстають уже помітніше. 25R і HE4 ідуть майже нарівні, але вже зі значним відставанням через малу ємність.

Струм 20А — максимальний для акумуляторів цього класу, принаймні тривалий; короткочасно їх можна навантажувати й сильніше. Зате такий режим реалістичніше показує, хто на що здатен.
А власне, у розстановці сил нічого не змінилося: VTC6 і 30Q так само попереду.
Ну а далі треба дивитися: якщо бюджет обмежений, цілком можна взяти 25R або HE4, але він гірший за віддачею Вт·год. HG2 тримаються десь посередині, а якщо грошей вистачає, то і VTC6, і 30Q будуть чудовим вибором. Як варіант, можна взяти Molicel INR18650-P28A: хоч він і високострумовий, за ціною може виявитися не набагато дорожчим за показані тут.

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Розділ високоємних відкриває модель від Samsung — не топовий, але дуже непоганий представник цього класу.
Ємність 3400мА·год, струм до 8А тривало і до 13А короткочасно.

Дата виробництва — ймовірно, січень 2016 року


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Ці акумулятори потрапляють до цього сегмента буквально «впритул», адже їхня ємність становить лише 3200мА·год, хоча струм у них — до 10А.

Акумулятори випущені просто перед Новим роком, на 362-й день 2017 року


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
На мій погляд, дуже цікаві акумулятори, що вирізняються як високою ємністю — 3500мА·год, так і струмом до 10А

Верхній акумулятор випущений наприкінці червня — на початку липня 2018 року — R183 на початку маркування.
Нижній акумулятор має два маркування: за помітнішим це кінець червня 2018 року, за менш помітним — також кінець липня 2018 року, але на один день раніше: відповідно R177 і R176, де R — 2018 рік, а тризначне число — день випуску від початку року.


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Ці акумулятори спочатку позиціонують як високоємні, причому часто вказують ємність 3600мАч, мабуть, вважаючи, що це означає 36 у маркуванні. Насправді навіть у даташиті вказано ємність близько 3450мАч, струм до 5А

Згідно з маркуванням R191, дата випуску — 2018 рік, 191-й день року, тобто середина липня.


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Топові акумулятори компанії Panasonic із типовою заявленою ємністю 3550мАч і максимальним струмом 4.87А

Дата випуску відповідно до коду 8307 — 7 березня 2018 року


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Нічим не примітні акумулятори, ємність близько 3100мАч, струм до 6А. Але цей тип акумуляторів застосовували в батареях "Теслы", а крім того, він має два паспортні режими заряджання — до 4.2 і 4.15 Вольта.

Судячи з коду 8X24, акумулятори виготовлено 24 жовтня 2018 року


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Тут основний акцент уже зроблено на максимально можливій ємності, тому навіть тести за струму 0.2С цілком актуальні для робочих, а не лише вимірювальних режимів.
Samsung INR18650-35E — червоний
LG INR18650-MH1 — помаранчевий
LG INR18650-MJ1 — жовтий
LG INR18650-M36 — зелений
Panasonic NCR18650G — блакитний
Panasonic NCR18650BD — синій
І тут також утворилася пара лідерів — Panasonic NCR18650G і LG INR18650-MJ1

За струму розряджання 1С, характернішого для акумуляторів цього класу, розклад приблизно такий самий: на першому місці, як і раніше, NCR18650G і MJ1

Далі порівняння, можливо, не зовсім коректне, але як провести його правильно, я поки не придумав. Тому вибрав максимальний заявлений струм для кожного з тестованих акумуляторів: для одних це 1.5С, а для інших — 3С (10А). Через це розстановка сил змінилася.
NCR18650G, як і раніше, попереду, але струм його розряджання становив 2С. MJ1 іде буквально «ніздря в ніздрю», але вже за струму 10А, а поруч прилаштувався M36, але лише завдяки тому, що для нього цей струм дорівнює 5А.
35Е міг би позмагатися в усіх тестах, але розряджання в нього завершується за 2.65 Вольта, тому він відстає здебільшого лише через це.
Висновки робити складно: акумулятори мають не лише різну ємність, а й різний максимальний струм розряджання, тож висновки залежатимуть від сфери застосування. Там, де потрібна максимальна ємність за невеликого струму, підійде NCR18650G; там, де потрібні не лише ємність, а й струм до 10А, — MJ1. Також непогано працює 35Е від Samsung.
Загалом є ще один конкурент — Sanyo серії GA, але в мене його немає, щоб порівняти з рештою. Коли з'явиться можливість, додам і його.

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Акумулятор, який нічим не вирізняється, хіба що ціною. Ємність 2150мА·год, струм до 10А

Ці акумулятори виготовлені на третьому тижні жовтня 2018 року, придбані наприкінці липня 2019-го, тож їх можна вважати свіжими. Крім того, вони є в мене в іншому огляді, але з давнішою датою виготовлення.


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Теж Samsung, але вже набагато цікавіший: ємність 5А·год, струм, щоправда, лише близько 10А тривалий час і 15А короткочасно.
Формфактор тут уже не 21700, а 18650

Дата випуску — кінець липня 2018 року

Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Знову Samsung і знову 21700, але тепер це високострумовий акумулятор ємністю 4А·год і струмом до 35/45А

За кодом 2IA2 дата виробництва — середина жовтня 2018 року


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Ще один цікавий акумулятор ємністю 5 А·год, розміром 21700, але вже від фірми LG. Струми навантаження приблизно такі самі, як у Samsung 40T: близько 7,3 А тривало і 10–15 А короткочасно.

Згідно з маркуванням S029, акумулятори випущені наприкінці січня 2019 року. Але оскільки ця модель сама по собі нова, зрозуміло, що старих серед них ще немає.


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Ще одна високострумова модель від E-One Moli Energy, найближчий аналог — Samsung INR21700-40T. Ємність 4000 мА·год, струм — до 45 А

Згідно з кодом 2IB23, акумулятори випущені 23 листопада 2018 року


Назад до змісту
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Остання, не менш цікава модель від відомої фірми Sanyo. Ємність 4250 мА·год, струм до 15 А

Акумулятори мають дещо незвичний розмір 20700, для порівняння — 26650, 21700, 20700 і 18650

Згідно з маркуванням 7Z17, акумулятор випущено 17 грудня 2017 року, на мінусовому контакті є лазерне гравіювання.


Назад до змісту
Для початку Samsung INR21700-50E і LG INR21700-M50T — дві високоємні моделі розміру 21700.
Тест за струмів 0.2С, 1С, 2С і близько 15 А.
Виходить цікава ситуація: за малих струмів попереду LG INR21700-M50T, але починаючи з 10 А його впевнено випереджає Samsung, тож висновки про те, «хто кращий», залежать від специфіки застосування.

Також 21700, але вже високострумові — Samsung INR21700-40T і Molicel INR21700-P42A. Тест за струмів 0.2С, 10(12) А і 20 А.
І тут з’ясовується, що Molicel не такий простий, як здається на перший погляд. Якщо за струму 0.2С результати майже однакові, то за струмів понад 10 А Samsung помітно відстає.

Я довго думав, з якими акумуляторами коректніше порівнювати єдиного представника типорозміру 20700, і дійшов висновку, що, мабуть, це буде Samsung 30Q як «однокласник» оглядуваного акумулятора, але з меншою ємністю через менший об’єм корпусу, а також нещодавно представлений високострумовий 21700 Molicel P42A.
У результаті виявилося, що за струмів навантаження до 20 А Sanyo не поступається високострумовому P42A за ємністю в мА·год, але трохи відстає за Вт·год — ну, це й зрозуміло, різні класи. Водночас видно, що Samsung помітно відстає за обома параметрами, причому різниця майже в півтора раза за струму 0.2С.

Назад до змісту
Підсумок.
Сьогодні висновки будуть короткими: насправді всі акумулятори цікаві, і немає «кращих» чи «гірших», адже все залежить від того, де і за яких умов ви їх використовуватимете. Тож цілком можливо, що найкращий акумулятор з однієї категорії виявиться найгіршим за неправильного використання: наприклад, високоємні виграють у павербанку, але програють у шурупокруті, а середньоємні будуть найкращими в електронній сигареті.
Хотів зробити зведену таблицю, але потім вирішив, що вона не лише не відображає суті, а й буде малоінформативною, особливо щодо обчислення співвідношення параметри/ціна, адже на тому ж nkon ціни часто змінюються, залежать від кількості, а також від знижок у магазині.
Наразі в найближчих планах — додати до огляду інформацію ще про два акумулятори, тож «залишайтеся на нашій хвилі», сподіваюся, буде цікаво.
Кілька років тому в мене вже був подібний огляд, але минули роки, парк моїх вимірювальних приладів розширився, та й за цей час я набув певного досвіду роботи з різними акумуляторами. Власне, найголовніше те, що тепер тести проводяться так, що можна наочно порівняти будь-які перевірені акумулятори між собою в будь-яких режимах.
На початку опису кожного акумулятора буде наведено посилання як на сам товар у магазині nkon, так і на повний огляд, якщо короткої інформації недостатньо. Додатково для деяких акумуляторів будуть посилання на відповідні лоти в одному з більш-менш нормальних магазинів — https://ali.ski/qgiek на AliExpress, але, думаю, ви розумієте, що шанс «наступити на граблі» там помітно вищий, хоча відгуки здебільшого дуже хороші. Є також позитивні відгуки й про цей магазин, а саме: людина купила такі акумулятори, і її тест показав, що вони мають хороші характеристики, які відповідають оригіналу.
Для початку кілька уточнень:
1. В огляді представлені лише оригінальні акумулятори — хороші, погані, неважливо, але вони оригінальні.
2. Майже всі акумулятори тестувалися парами, виняток становлять Samsung INR18650-20S і Samsung INR21700-50E — у мене вони були лише в одному екземплярі.
3. Усі акумулятори куплені на nkon.nl, лише один акумулятор під питанням — Samsung INR18650-20S
Зміст:
— Вступ
— Визначення дати виробництва акумуляторів
Високострумові
— Murata US18650VTC4
— Murata US18650VTC5A
— Murata US18650VTC5D
— Samsung INR18650-20S
— Molicel INR18650-P28A
— LG ICR18650-HB3
— Порівняльні графіки
Середній клас
— Murata US18650VTC6
— Murata US18650VTC6 Red
— Samsung INR18650-25R
— Samsung INR18650-30Q
— LG ICR18650-HE4
— LG INR18650-HG2
— LG INR18650-HG2L
— Порівняльні графіки
Високоємні
— Samsung INR18650-35E
— LG INR18650-MH1
— LG INR18650-MJ1
— LG INR18650-M36
— Panasonic NCR18650G
— Panasonic NCR18650BD
— Порівняльні графіки
Усе інше
— Samsung ICR18650-22P
— Samsung INR21700-50E
— Samsung INR21700-40T
— LG INR21700-M50T
— Molicel INR21700-P42A
— Sanyo NCR20700B
— Порівняльні графіки
Вступ
Опис тестового обладнання та методики тестування.Для тестування різних акумуляторів потрібне різне обладнання, тож зрештою список обладнання вийшов доволі великим:
1. Електронне навантаження ZKE EBC-A10H. Універсальне навантаження з функцією зарядного пристрою, використовувалося під час тестування акумуляторів зі струмом до 10 Ампер.
2. ZKE EBC-A20, усе те саме, але зі струмом до 20А
3. ZKE EBC-A10, усе те саме, але використовувалося лише як допоміжне — для підготовки акумуляторів до тестування.
4. Саморобне електронне навантаження зі струмом до 30А
5. Саморобне (ну, майже) електронне навантаження зі струмом до 40А, але, як показала практика, за низької напруги воно такого струму не забезпечує, максимум близько 36.5А
6. Зарядний пристрій, попереднє тестування, так би мовити, "тренувальний" цикл, тобто заряджання, розряджання, заряджання. Вимірювання ємності під час розряджання струмом 500мА.
7. Вимірювач внутрішнього опору акумуляторів
8. Тепловізор для вимірювання температури. Температура вимірюється безпосередньо перед вимкненням за мінімально встановленої напруги.
9. Мультиметр, використовується в деяких тестах із саморобними навантаженнями для вимірювання напруги на акумуляторі та побудови графіка.
10. Тримачі акумуляторів, версії на 10А і 20А. Усі тримачі мають чотирипровідне підключення як найкоректніше; потужніший тримач використовується і під час тестів зі струмами до 36А
11. Коробка сірників, просто як талісман, допомагала морально :)

Під час тестування я спробував дещо "стандартизувати" методику, тому найчастіше вона має такий вигляд:
1. Огляд, форма плюсового та мінусового контактів, дата випуску.
2. Вимірювання розмірів, зважування. Під час зважування акумуляторам присвоюються номери, і надалі результати тестів відповідають номерам акумуляторів.
3. "Тренувальний" цикл із вимірюванням ємності. Я не прихильник такого поняття, як "тренування" літієвих акумуляторів, але, щоб не було "суперечок" із цього приводу, вирішив його проводити. Крім того, результат вимірювання ємності, отриманий у такий спосіб, близький до результатів, які дають зарядні пристрої на кшталт "Опус" та подібні, тобто трохи завищений.
4. Тест заряджання показує, скільки часу займає повне заряджання нового акумулятора штатним і підвищеним струмом (якщо такий передбачено) після розряджання струмом 0.2С.
5. Тест на розряджання, зазвичай струмами — 0.2С, 0.5С, 1С, 2С, 10А, 15А, 20А, де С = заявлена ємність акумулятора. Наприклад, для акумулятора на 2600мАч тест струмом 0.2С відповідатиме 520мА. Деякі акумулятори тестувалися струмами 12А, 8А через не зовсім зручний розподіл тесту за заявленою ємністю.
6. За струмів, близьких до максимальних, вимірювалася температура; звісно, поняття "максимальний" для кожного акумулятора своє.
7. Вимірювання внутрішнього опору: або відразу після отримання та після "тренувального" циклу (перші акумулятори), або після отримання, після "тренування" та після всіх тестів.
8. У деяких випадках проводилося порівняння з акумуляторами близького класу.
Усі акумулятори буде поділено на чотири категорії:
1. Високоємні акумулятори: для формфактора 18650 це ємність понад 3000мАч. У таких акумуляторів пріоритетом є максимально можлива ємність, струм розряджання зазвичай до 2С, у рідкісних випадках — до 10А.
2. Середній клас, або так звані "універсали". Найцікавіший клас, до нього належать моделі з тривалим струмом розряджання до 20А включно. Вони мають широку сферу застосування: як для електротранспорту, так і для інструментів та електронного паріння. Ємність найчастіше близько 3000мАч.
3. Високострумові: не вирізняються великою ємністю, але мають тривалий струм розряджання понад 20А. Призначені переважно для потужного електроінструменту та навантажень із великим тривалим струмом.
4. Усе інше, наприклад просто бюджетні моделі, які не вирізняються ні ємністю, ні струмом, або мають розмір, відмінний від 18650.
Поділ, звісно, умовний, але, на мій погляд, найкраще відображає реальність.
Назад до змісту
Визначення дати виробництва акумуляторів
Для визначення дати випуску можна користуватися як таблицями, так і калькулятором. Усі таблиці, крім таблиці для акумуляторів Molicel, узято звідси.Дата випуску акумуляторів Sony / Murata
Якщо придивитися, на бічній грані акумулятора ми побачимо два рядки написів. Дату виробництва Li-ion акумуляторів Sony / Murata зашифровано в останніх п’яти символах другого рядка:

Дата випуску акумуляторів Samsung SDI
На Li-ion акумуляторах Samsung можна побачити три рядки написів. Дату виробництва акумулятора закодовано в третьому рядку — це останні 4 символи.

Для нових акумуляторів Samsung, у яких код розташований під термоусадкою, прийнято таке розшифрування:
L — номер виробничої лінії
0 — номер моделі
H — рік випуску: Q-2008, S-2009, Z-2010, B-2011, C-2012, D-2013, E-2014, F-2015, G-2016, H-2017 тощо…
B — місяць випуску: 1-січень, 2-лютий, 3-березень, — A — жовтень, B — листопад, C — грудень
Дата випуску акумуляторів Samsung SDIEM
Як і в акумуляторів Samsung SDI, в елементів Samsung SDIEM дату випуску зашифровано в третьому рядку напису на акумуляторі, але в серії SDIEM місяць випуску позначається інакше.

Дата випуску акумуляторів Molicel

Дата випуску акумуляторів LG
Дату випуску промислових Li-ion акумуляторів LG закодовано в другому рядку тексту, нанесеного на акумулятор.

Дата випуску акумуляторів Panasonic і Sanyo
На оригінальних японських акумуляторах Panasonic поруч із мінусовим контактом є чотири цифри (також це можуть бути три цифри й одна літера) — саме в цьому маркуванні й приховано дату випуску акумулятора:

Назад до змісту
Високострумові акумулятори
Murata US18650VTC4
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Модель акумуляторів відносно стара, але якщо ціна влаштовує, то вона цілком має право на життя.
Ємність близько 2000 мА·год, струм навантаження до 30 А.

Колір корпусу звичний для акумуляторів Sony/Murata, хоча, мабуть, простіше писати Murata, адже зараз їх виробляють лише під цим брендом.
Акумулятори випущено 20 травня 2018 року.

Масогабаритні характеристики — нічого особливого

Назад до змісту
Murata US18650VTC5A
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Взагалі, логічно, ну або хронологічно, тут мав би бути акумулятор Murata US18650VTC5, але в мене його не виявилося, тому буде оновлена версія — VTC5A.
Відмінність від VTC4 — у ємності, тут вона вже близько 2500мАч, за тих самих характеристик навантаження.

Конструкція і зовнішній вигляд ідентичні, дата випуску згідно з кодом 5AA13AF04S — 2018 рік, червень, 4 число.

Важать майже на 3 грами менше, ніж VTC4

Назад до змісту
Murata US18650VTC5D
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Якщо можна так висловитися — оновлена версія оновленої версії: спочатку був VTC5, потім VTC5A, а потім VTC5D. Хоча насправді це не зовсім коректно, адже ємність цього акумулятора вища, ніж у VTC5, і становить 2800 мА·год за тих самих можливостей щодо навантаження.

Загалом ці акумулятори відносно нові, є й невеликі конструктивні відмінності в районі мінусового контакту — тепер там є кругове штампування. Дата випуску — середина листопада 2018 року.

Важать майже стільки ж, як VTC4, і менше, ніж VTC5A.

Назад до змісту
Samsung INR18650-20S
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Досить стара, але все ще актуальна модель акумуляторів, по суті аналог VTC4.
Ємність 2000 мА·год, струм також до 30 А

Дата випуску — листопад 2017 року. Цей акумулятор надіслав мені один із постійних читачів.

Огляд, габарити, вага. Відзначу дуже низький внутрішній опір — близько 7.5 мОм, що рідкість для акумуляторів 18650.

Назад до змісту
Molicel INR18650-P28A
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Маловідомий, хоча й досить великий виробник акумуляторів — компанія E-One Moli Energy.
Цю модель від початку позиціонують як високострумовий акумулятор підвищеної ємності, найближчий аналог — VTC5D.
Заявлена ємність — 2800мАч, струм — до 35А.

Згідно з маркуванням 2J327, акумулятор випущено 27 березня 2019 року. Як і в Murata, у нього є аналог матричного коду, унікального для кожного акумулятора.


Назад до змісту
LG ICR18650-HB3
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Ці акумулятори трапляються помітно рідше за інші, а крім того, їхнє місце в класифікації за класами є спірним. Річ у тім, що за максимальним струмом вони лише трохи перевищують 20А. Але є ще один нюанс: оскільки їхня ємність становить лише 1500мАч, то 22А для них — це еквівалент 15С, що значно більше відповідає високострумовим акумуляторам.

Термоусадка сірого кольору, що трапляється рідко. Дата випуску — кінець лютого 2017 року.


Назад до змісту
Порівняльні графіки
Щоб було легше зрозуміти, які акумулятори кращі, я побудував кілька порівняльних графіків, до яких увійшли наведені вище моделі.Спочатку струм 0.2С, тобто базовий струм для вимірювання ємності. Зрозуміло, що для таких акумуляторів використовувати його смішно, але нічого не вдієш — тут проявляється те, що заявлено. Деякі акумулятори за такого струму допускають розряд до 2.0 Вольта.
Murata US18650VTC4 — червоний
Murata US18650VTC5A — помаранчевий
Murata US18650VTC5D — жовтий
Samsung INR18650-20S — зелений
Molicel INR18650-P28A — блакитний
LG ICR18650-HB3 — синій

За струму 10А картина вже трохи цікавіша: попереду впевнено тримаються VTC5D і його конкурент Molicel INR18650-P28A.

За 20А розподіл приблизно такий самий, тобто якщо треба дешево — беремо 20S, він приблизно як VTC4, але часто коштує дешевше; якщо потрібен максимум за будь-яку ціну — то Molicel або VTC5D; якщо оптимальний варіант — то, мабуть, це VTC5D. На жаль, HB3 не витримує конкуренції, хіба що для тих, хто хоче заощадити до останнього :(

Назад до змісту
Середній клас
Murata US18650VTC6
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Не менш популярні акумулятори VTC6, хоча в цьому плані вони, мабуть, усе ж поступаються відомішим 30Q і HG2.
3000мАч, струм до 20А.

У мене було дві пари цих акумуляторів, результати наведено для новіших — дата випуску 2018 рік, 18 грудня, але наприкінці я порівняю їх із попередніми.

Масогабаритні параметри, внизу пара «старих».

Назад до змісту
Murata US18650VTC6 Red
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Дуже оригінальні акумулятори. Фактично це Murata VTC6, але з іншим кольором термоусадки; характеристики такі самі, як у VTC6: 3000мАч, струм до 20А, дату випуску не вказано.

Крім того, у магазині є лот, де можна вибрати й інші кольори.

Масогабаритні параметри такі самі, як у VTC6

Назад до змісту
Samsung INR18650-25R
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Про ці акумулятори можна сказати: справжня класика. Насправді вони просто популярні, хоча характеристиками особливо не вражають. Думаю, декого здивує, що я відніс їх до середнього класу, а не до високострумових, але максимальний тривалий струм для них — саме 20А, а ємність при цьому лише 2500мА·год.

Згідно з маркуванням TIZ1, дата випуску — перший тиждень грудня 2018 року


Назад до змісту
Samsung INR18650-30Q
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
На мій погляд, це найцікавіші акумулятори в цьому класі: ємність 3000мА·год, струм до 20А. На жаль, їх часто підробляють, тому краще купувати в перевірених місцях.

Дата випуску — листопад 2017 року


Назад до змісту
LG ICR18650-HE4
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Порівняно з іншими акумуляторами ці «курчата» не такі відомі, хоча й цілком відповідають «середньому класу». Ємність 2500мА·год, струм до 20А — як у більш знайомих Samsung 25R.

Дата випуску — 276-й день (початок жовтня) 2018 року


Назад до змісту
LG INR18650-HG2
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання.
Одні з найпопулярніших, хоча й не найкращі, акумулятори середнього струму, у народі відомі як «шоколадки», і, мабуть, ті, які підробляють найчастіше.
3000мА·год, струм до 20А.

Згідно з маркуванням «R299», дата випуску — 2018 рік, кінець вересня/початок жовтня, тобто 299-й день року.


Назад до змісту
LG INR18650-HG2L
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Новинка від компанії LG, доопрацьована або "оптимізована" версія популярних HG2. Стали вони кращими чи гіршими — складно сказати, але щось однозначно змінилося.
Даташита не знайшов, але є текстовий опис у вигляді цитати
Основні характеристики:
Мінімальна ємність: 2950 mAh, у стандартних HG2 — 2900mAh
Номінальна напруга: 3,6В
повний заряд: 4,2В
повний розряд: 2В, у стандартних HG2 — 2,5В
Максимальний безперервний струм розряду — 20А
Максимальний струм заряджання — 4А
Температура заряджання: 0 to 50C
Робоча температура: -20 to 75C
Внутрішній опір (імпеданс 1кГц): < 20мОм
Розміри: 18,4 х 65,2 мм
Вага: 49гр, у стандартних HG2 — 47гр
Цикли заряджання/розряджання: зниження ємності до 60% від номінальної після 200 циклів за розряду струмом 20А; у стандартних HG2 ці значення становлять відповідно 70% і 250 циклів
Мінімальна ємність: 2950 mAh, у стандартних HG2 — 2900mAh
Номінальна напруга: 3,6В
повний заряд: 4,2В
повний розряд: 2В, у стандартних HG2 — 2,5В
Максимальний безперервний струм розряду — 20А
Максимальний струм заряджання — 4А
Температура заряджання: 0 to 50C
Робоча температура: -20 to 75C
Внутрішній опір (імпеданс 1кГц): < 20мОм
Розміри: 18,4 х 65,2 мм
Вага: 49гр, у стандартних HG2 — 47гр
Цикли заряджання/розряджання: зниження ємності до 60% від номінальної після 200 циклів за розряду струмом 20А; у стандартних HG2 ці значення становлять відповідно 70% і 250 циклів
Також є опис на англомовному форумі
LG18650HG2L — акумулятор LG Chem, випущений порівняно недавно. Це чудовий конкурент широко поширеного Sony VTC6. Він кращий за швидкістю розряду, здатний безперервно віддавати 20А, і має таку саму ємність, як VTC6. На відміну від свого старшого брата, коричневого LG HG2, він кращий і не просідає за напругою так, як старий LG HG2. Цей акумулятор переважно використовують у пристроях із високим споживанням струму, як-от електронні сигарети, ліхтарики чи електроінструменти.
У моєму випадку це насправді ті самі HG2, але з наклейкою; дата випуску — 30 січня (364-й день) 2017 року, буквально за 1 день до кінця року.

Можна було б подумати, що це особливість маркування, але акумулятори з таким маркуванням бувають і у звичному для HG2 кольорі.

Але існують і акумулятори саме з індексом L.

Але ключова зовнішня відмінність у них не в маркуванні, а в специфічному штампуванні на мінусовому контакті, якого немає у HG2.

В іншому — звичайні акумулятори.

Назад до змісту
Порівняльні графіки
Цей клас акумуляторів добре підходить як для потужних навантажень, так і для невеликих, зазвичай маючи ємність близько 3000мА·год, за винятком 25R від Samsung і HE4 від LG, ємність яких становить 2500мА·год. Я називаю їх "універсальними" акумуляторами, і, на мій особистий погляд, це добре відображає їхню роль у "харчовому ланцюжку".Перший тест струмом 0.2С.
Murata US18650VTC6 — червоний
Murata US18650VTC6 Red — помаранчевий
Samsung INR18650-25R — жовтий
Samsung INR18650-30Q — зелений
LG ICR18650-HE4 — блакитний
LG INR18650-HG2 — синій
LG INR18650-HG2L — фіолетовий

Струм 10А набагато цікавіший за попередній тест, і тут уже проявляються лідери: з невеликим відривом іде VTC6, але буквально поруч із ним — VTC6 Red і 30Q, решта відстають уже помітніше. 25R і HE4 ідуть майже нарівні, але вже зі значним відставанням через малу ємність.

Струм 20А — максимальний для акумуляторів цього класу, принаймні тривалий; короткочасно їх можна навантажувати й сильніше. Зате такий режим реалістичніше показує, хто на що здатен.
А власне, у розстановці сил нічого не змінилося: VTC6 і 30Q так само попереду.
Ну а далі треба дивитися: якщо бюджет обмежений, цілком можна взяти 25R або HE4, але він гірший за віддачею Вт·год. HG2 тримаються десь посередині, а якщо грошей вистачає, то і VTC6, і 30Q будуть чудовим вибором. Як варіант, можна взяти Molicel INR18650-P28A: хоч він і високострумовий, за ціною може виявитися не набагато дорожчим за показані тут.

Назад до змісту
Високоємні акумулятори
Samsung INR18650-35E
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Розділ високоємних відкриває модель від Samsung — не топовий, але дуже непоганий представник цього класу.
Ємність 3400мА·год, струм до 8А тривало і до 13А короткочасно.

Дата виробництва — ймовірно, січень 2016 року


Назад до змісту
LG INR18650-MH1
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
Ці акумулятори потрапляють до цього сегмента буквально «впритул», адже їхня ємність становить лише 3200мА·год, хоча струм у них — до 10А.

Акумулятори випущені просто перед Новим роком, на 362-й день 2017 року


Назад до змісту
LG INR18650-MJ1
Посилання на товар, посилання на повний огляд. Лот на AliExpress — посилання
На мій погляд, дуже цікаві акумулятори, що вирізняються як високою ємністю — 3500мА·год, так і струмом до 10А

Верхній акумулятор випущений наприкінці червня — на початку липня 2018 року — R183 на початку маркування.
Нижній акумулятор має два маркування: за помітнішим це кінець червня 2018 року, за менш помітним — також кінець липня 2018 року, але на один день раніше: відповідно R177 і R176, де R — 2018 рік, а тризначне число — день випуску від початку року.


Назад до змісту
LG INR18650-M36
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Ці акумулятори спочатку позиціонують як високоємні, причому часто вказують ємність 3600мАч, мабуть, вважаючи, що це означає 36 у маркуванні. Насправді навіть у даташиті вказано ємність близько 3450мАч, струм до 5А

Згідно з маркуванням R191, дата випуску — 2018 рік, 191-й день року, тобто середина липня.


Назад до змісту
Panasonic NCR18650G
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Топові акумулятори компанії Panasonic із типовою заявленою ємністю 3550мАч і максимальним струмом 4.87А

Дата випуску відповідно до коду 8307 — 7 березня 2018 року


Назад до змісту
Panasonic NCR18650BD
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Нічим не примітні акумулятори, ємність близько 3100мАч, струм до 6А. Але цей тип акумуляторів застосовували в батареях "Теслы", а крім того, він має два паспортні режими заряджання — до 4.2 і 4.15 Вольта.

Судячи з коду 8X24, акумулятори виготовлено 24 жовтня 2018 року


Назад до змісту
Порівняльні графіки
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Тут основний акцент уже зроблено на максимально можливій ємності, тому навіть тести за струму 0.2С цілком актуальні для робочих, а не лише вимірювальних режимів.
Samsung INR18650-35E — червоний
LG INR18650-MH1 — помаранчевий
LG INR18650-MJ1 — жовтий
LG INR18650-M36 — зелений
Panasonic NCR18650G — блакитний
Panasonic NCR18650BD — синій
І тут також утворилася пара лідерів — Panasonic NCR18650G і LG INR18650-MJ1

За струму розряджання 1С, характернішого для акумуляторів цього класу, розклад приблизно такий самий: на першому місці, як і раніше, NCR18650G і MJ1

Далі порівняння, можливо, не зовсім коректне, але як провести його правильно, я поки не придумав. Тому вибрав максимальний заявлений струм для кожного з тестованих акумуляторів: для одних це 1.5С, а для інших — 3С (10А). Через це розстановка сил змінилася.
NCR18650G, як і раніше, попереду, але струм його розряджання становив 2С. MJ1 іде буквально «ніздря в ніздрю», але вже за струму 10А, а поруч прилаштувався M36, але лише завдяки тому, що для нього цей струм дорівнює 5А.
35Е міг би позмагатися в усіх тестах, але розряджання в нього завершується за 2.65 Вольта, тому він відстає здебільшого лише через це.
Висновки робити складно: акумулятори мають не лише різну ємність, а й різний максимальний струм розряджання, тож висновки залежатимуть від сфери застосування. Там, де потрібна максимальна ємність за невеликого струму, підійде NCR18650G; там, де потрібні не лише ємність, а й струм до 10А, — MJ1. Також непогано працює 35Е від Samsung.
Загалом є ще один конкурент — Sanyo серії GA, але в мене його немає, щоб порівняти з рештою. Коли з'явиться можливість, додам і його.

Назад до змісту
Усі інші акумулятори
Samsung ICR18650-22P
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Акумулятор, який нічим не вирізняється, хіба що ціною. Ємність 2150мА·год, струм до 10А

Ці акумулятори виготовлені на третьому тижні жовтня 2018 року, придбані наприкінці липня 2019-го, тож їх можна вважати свіжими. Крім того, вони є в мене в іншому огляді, але з давнішою датою виготовлення.


Назад до змісту
Samsung INR21700-50E
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Теж Samsung, але вже набагато цікавіший: ємність 5А·год, струм, щоправда, лише близько 10А тривалий час і 15А короткочасно.
Формфактор тут уже не 21700, а 18650

Дата випуску — кінець липня 2018 року

Назад до змісту
Samsung INR21700-40T
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Знову Samsung і знову 21700, але тепер це високострумовий акумулятор ємністю 4А·год і струмом до 35/45А

За кодом 2IA2 дата виробництва — середина жовтня 2018 року


Назад до змісту
LG INR21700-M50T
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Ще один цікавий акумулятор ємністю 5 А·год, розміром 21700, але вже від фірми LG. Струми навантаження приблизно такі самі, як у Samsung 40T: близько 7,3 А тривало і 10–15 А короткочасно.

Згідно з маркуванням S029, акумулятори випущені наприкінці січня 2019 року. Але оскільки ця модель сама по собі нова, зрозуміло, що старих серед них ще немає.


Назад до змісту
Molicel INR21700-P42A
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Ще одна високострумова модель від E-One Moli Energy, найближчий аналог — Samsung INR21700-40T. Ємність 4000 мА·год, струм — до 45 А

Згідно з кодом 2IB23, акумулятори випущені 23 листопада 2018 року


Назад до змісту
Sanyo NCR20700B
Посилання на товар, посилання на повний огляд.
Остання, не менш цікава модель від відомої фірми Sanyo. Ємність 4250 мА·год, струм до 15 А

Акумулятори мають дещо незвичний розмір 20700, для порівняння — 26650, 21700, 20700 і 18650

Згідно з маркуванням 7Z17, акумулятор випущено 17 грудня 2017 року, на мінусовому контакті є лазерне гравіювання.


Назад до змісту
Порівняльні графіки
Ну, Samsung ICR18650-22P мені навіть особливо ні з чим порівнювати. Тож відкладемо його вбік і перейдемо до «парного катання», тим паче що в мене якраз утворилися такі пари.Для початку Samsung INR21700-50E і LG INR21700-M50T — дві високоємні моделі розміру 21700.
Тест за струмів 0.2С, 1С, 2С і близько 15 А.
Виходить цікава ситуація: за малих струмів попереду LG INR21700-M50T, але починаючи з 10 А його впевнено випереджає Samsung, тож висновки про те, «хто кращий», залежать від специфіки застосування.

Також 21700, але вже високострумові — Samsung INR21700-40T і Molicel INR21700-P42A. Тест за струмів 0.2С, 10(12) А і 20 А.
І тут з’ясовується, що Molicel не такий простий, як здається на перший погляд. Якщо за струму 0.2С результати майже однакові, то за струмів понад 10 А Samsung помітно відстає.

Я довго думав, з якими акумуляторами коректніше порівнювати єдиного представника типорозміру 20700, і дійшов висновку, що, мабуть, це буде Samsung 30Q як «однокласник» оглядуваного акумулятора, але з меншою ємністю через менший об’єм корпусу, а також нещодавно представлений високострумовий 21700 Molicel P42A.
У результаті виявилося, що за струмів навантаження до 20 А Sanyo не поступається високострумовому P42A за ємністю в мА·год, але трохи відстає за Вт·год — ну, це й зрозуміло, різні класи. Водночас видно, що Samsung помітно відстає за обома параметрами, причому різниця майже в півтора раза за струму 0.2С.

Назад до змісту
Підсумок.
Сьогодні висновки будуть короткими: насправді всі акумулятори цікаві, і немає «кращих» чи «гірших», адже все залежить від того, де і за яких умов ви їх використовуватимете. Тож цілком можливо, що найкращий акумулятор з однієї категорії виявиться найгіршим за неправильного використання: наприклад, високоємні виграють у павербанку, але програють у шурупокруті, а середньоємні будуть найкращими в електронній сигареті.
Хотів зробити зведену таблицю, але потім вирішив, що вона не лише не відображає суті, а й буде малоінформативною, особливо щодо обчислення співвідношення параметри/ціна, адже на тому ж nkon ціни часто змінюються, залежать від кількості, а також від знижок у магазині.
Наразі в найближчих планах — додати до огляду інформацію ще про два акумулятори, тож «залишайтеся на нашій хвилі», сподіваюся, буде цікаво.
Цю сторінку знайшли, коли шукали:
маркировка 18650, что за тест литий ионного аккумулятора- iscd, акб 18650 lg маркировка, обзор современных аккумуляторов с li элементами, тест аккумуляторных литиевых аа, тесты высокотоковых 18650 kirich, 1, аккумуляторы videx тест, что означает маркировка lcr18650 22pm sdem 5es2, icr18650-22p, как определить год выпуска аккумулятора ncr18650b, icr18650, samsung 21700 40t как узнать дату выпуска, аккумулятор лион од не 418650 12в, тестирование лион аккум, методика тестирования аккумуляторов роутера, тест 10 аккумуляторов 18650, методика тестирования аккумуляторов небольших, тест 12 в литий ионных аккумуляторов, как узнать дату изготовления аккумулятора 18650 в маркировке, тест батарея xiwangfire 6800, тестирование литиевых батареек, аккумуляторы 18650 3000ma тесты, тест литиевых аккумуляторов d, литиевые аккумуляторы обзор
маркировка 18650, что за тест литий ионного аккумулятора- iscd, акб 18650 lg маркировка, обзор современных аккумуляторов с li элементами, тест аккумуляторных литиевых аа, тесты высокотоковых 18650 kirich, 1, аккумуляторы videx тест, что означает маркировка lcr18650 22pm sdem 5es2, icr18650-22p, как определить год выпуска аккумулятора ncr18650b, icr18650, samsung 21700 40t как узнать дату выпуска, аккумулятор лион од не 418650 12в, тестирование лион аккум, методика тестирования аккумуляторов роутера, тест 10 аккумуляторов 18650, методика тестирования аккумуляторов небольших, тест 12 в литий ионных аккумуляторов, как узнать дату изготовления аккумулятора 18650 в маркировке, тест батарея xiwangfire 6800, тестирование литиевых батареек, аккумуляторы 18650 3000ma тесты, тест литиевых аккумуляторов d, литиевые аккумуляторы обзор
Ця модель є у зведеній таблиці: Порівняння акумуляторів: виміряна ємність і опір
Цифри з цього огляду є в базі вимірювань: Акумулятори
Порахувати самомуУсі калькулятори
Товари зі знижкою
Вас може зацікавити
Товари зі знижкою
Підтримати проєкт
Усі матеріали на сайті та поради безкоштовні, однак ми будемо вдячні за підтримку проєкту та каналу!
Коментарі2
Обговорити на форуміЄ запитання чи власний досвід? Обговоріть статтю з автором і читачами: на форумі зручно показувати схеми та фото.
Перейти на форумКоментувати можуть зареєстровані читачі. Це займає хвилину, і можна увійти через той самий акаунт, що й на форумі.
УвійтиРеєстрація
















































































































































































































Коментарі публікуються мовою оригіналу.