Vapcell T39 21700 3900mAh — po prostu akumulatory wysokoprądowe
Dzisiejszy test będzie stosunkowo krótki, choć nie powiedziałbym, że akumulatory są nieciekawe — wręcz przeciwnie. Po prostu nie było z nimi ani intryg, ani zagadek.
Przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi tematami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog
Właściwie te akumulatory nie mają żadnej tajemniczej historii. Można znaleźć informacje o nich w Google, są też na stronie producenta, a czasem trafiają się nawet na AliExpress, choć akurat teraz są tam chwilowo niedostępne.
Mimo to mają coś, co wyróżnia je spośród podobnych modeli, ale o tym bliżej końca testu.

Dane techniczne ze strony Vapcell
Model: T39
Rozmiar: 21.1±0.2 * 70.5±0.3mm
Typowa pojemność: 3900mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 3800mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 35A
Maksymalny prąd rozładowania: 50A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 68g (ok.)
Rezystancja wewnętrzna: 6mΩ (ok.) (AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 3000mA, CC/CV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 6000mA
Z wyglądu przypominają inne wysokoprądowe modele Vapcell. Zwykle są czerwone, czasem czarne — taka „kolorystyczna dyferencjacja”.

Wymiary i masa bez niespodzianek, wszystko jak najbardziej typowe.

Na początku były naładowane mniej więcej do 25%. Pierwszy cykl wykazał pojemność prawie 4000mAh — już mi się podoba.

Producent podaje dwa tryby ładowania: standardowy prądem 3 amperów i szybki prądem 6 amperów.
Przy prądzie 3 amperów ładowanie trwa około półtorej godziny, a faza CV jest umiarkowana.

Podobnie jak w przypadku akumulatorów z poprzedniego testu, szybkie ładowanie sprawdzałem prądem 5 amperów, a nie 6, ale nie sądzę, żeby miało to istotne znaczenie.
Moim zdaniem tutaj również wszystko jest w porządku, faza CV prawie się nie zmieniła.

Skoro akumulatory są na stronie Vapcell, znalazłem tam również wykres z ich testów. Nawiasem mówiąc, Vapcell to jedna z nielicznych firm, które podają całkiem realistyczne wyniki testów.

Sprawdziłem ogniwa w 10 trybach: 0.2, 0.5, 1, 2, 3, 4C oraz 20, 25, 30 i 35A.
Akumulatory bez problemu oddały nie tylko deklarowaną pojemność, ale nawet nieco więcej. Dobrze radziły sobie również przy prądzie 35 amperów, więc myślę, że bez problemu wytrzymają też większy.

Z temperaturą również wszystko w porządku. Poniżej wyniki przy prądach 25, 30 i 35A. Przy maksymalnym prądzie temperatura wzrosła do 82 stopni.
Przypominam, że wszystkie pomiary temperatury wykonuję pod sam koniec cyklu rozładowania, rejestrując przy tym maksymalną temperaturę.

Drugi akumulator zachowywał się podobnie, choć wystąpiły pewne niewielkie różnice.

Z temperaturą było podobnie jak w poprzednim przypadku.

Pojemność resztkowa po rozładowaniu prądem 35A i ostygnięciu do temperatury pokojowej wyniosła 63 i 74mAh, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Mam natomiast pewne zastrzeżenia co do zgodności parametrów. Na wykresie widać, że przy małych prądach jeden akumulator ma wyższe średnie napięcie, a przy dużych sytuacja się odwraca. Można odnieść wrażenie, że choć ogniwa są podobne, pochodzą albo z różnych partii, albo są wręcz różnymi modelami.

Kluczowy parametr tych ogniw to ich impedancja. Na stronie produktu podano „poniżej 6mΩ”, ale w rzeczywistości powiedziałbym, że wynosi mniej niż 4 mΩ, a nawet bliżej 3mΩ. To bardzo dobry wynik, który może się przydać przy stosowaniu takich ogniw w wysokoprądowych akumulatorach do elektronarzędzi.

Na stronie produktu porównano je z innymi akumulatorami. Niestety nie mam takich modeli, więc będę musiał porównać je z tymi, które testowałem wcześniej.

Porównam je z wcześniej przetestowanymi modelami:
1. Testowane Vapcell T39 21700
2. Vapcell T42 — test
3. Molicel INR21700-P42A — test
4. Samsung INR21700-40T - recenzja
5. Vapcell G45 - recenzja
Tutaj oczywiście pod względem pojemności zdecydowanie prowadzi G45, co jest zrozumiałe, bo już na starcie ma większą pojemność. Przy dużym prądzie obciążenia jego napięcie jednak mocno spada.
Testowane akumulatory plasują się raczej gdzieś pośrodku, ale ich deklarowana pojemność wynosi 3900 mAh, w porównaniu z 4000–4500 mAh u pozostałych. W teście nadrabiają głównie podczas pracy przy dużych prądach.

Najbliższym konkurentem Vapcell jest T42 o deklarowanej pojemności 4200 mAh, ale mam tu pewien bonus: testowałem go przy prądach do 35 A, więc mogę porównać je w takich warunkach, co jest ciekawsze. Poniżej wyniki porównania testowanego T39 z T42 przy prądach 0,2C, 1C, 20 A i 35 A
Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że przy dużych prądach rozładowania, czyli w zakresie 20–35 A, T39 wypadł nawet nieco lepiej niż pojemniejszy T42. Przypuszczam, że wynika to z niższej impedancji — w T42 jest ona dokładnie dwa razy większa.

Cóż, ogólnie jestem z tych akumulatorów zadowolony. Prawie wszystko zasługuje na najwyższą ocenę, poza jednym: zgodnością parametrów. Chciałbym, żeby była jednak lepsza.
Jak widać z recenzji i wykresów porównawczych, przy dużych prądach rozładowania te akumulatory bez problemu konkurują z ogniwami nie tylko o pojemności 4000 mAh, ale nawet 4200 mAh.
Na dziś to wszystko. Być może na jakiś czas odłożę akumulatory na bok i zajmę się przygotowaniem recenzji obciążenia elektronicznego. A jak zawsze, będę wdzięczny za Wasze komentarze.
Przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi tematami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog
Właściwie te akumulatory nie mają żadnej tajemniczej historii. Można znaleźć informacje o nich w Google, są też na stronie producenta, a czasem trafiają się nawet na AliExpress, choć akurat teraz są tam chwilowo niedostępne.
Mimo to mają coś, co wyróżnia je spośród podobnych modeli, ale o tym bliżej końca testu.

Dane techniczne ze strony Vapcell
Model: T39
Rozmiar: 21.1±0.2 * 70.5±0.3mm
Typowa pojemność: 3900mAh (rozładowanie 0.2C)
Minimalna pojemność: 3800mAh (rozładowanie 0.2C)
Napięcie nominalne: 3.60V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 35A
Maksymalny prąd rozładowania: 50A
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Masa: 68g (ok.)
Rezystancja wewnętrzna: 6mΩ (ok.) (AC 1kHz)
Standardowy prąd ładowania: 3000mA, CC/CV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 6000mA
Z wyglądu przypominają inne wysokoprądowe modele Vapcell. Zwykle są czerwone, czasem czarne — taka „kolorystyczna dyferencjacja”.

Wymiary i masa bez niespodzianek, wszystko jak najbardziej typowe.

Na początku były naładowane mniej więcej do 25%. Pierwszy cykl wykazał pojemność prawie 4000mAh — już mi się podoba.

Producent podaje dwa tryby ładowania: standardowy prądem 3 amperów i szybki prądem 6 amperów.
Przy prądzie 3 amperów ładowanie trwa około półtorej godziny, a faza CV jest umiarkowana.

Podobnie jak w przypadku akumulatorów z poprzedniego testu, szybkie ładowanie sprawdzałem prądem 5 amperów, a nie 6, ale nie sądzę, żeby miało to istotne znaczenie.
Moim zdaniem tutaj również wszystko jest w porządku, faza CV prawie się nie zmieniła.

Skoro akumulatory są na stronie Vapcell, znalazłem tam również wykres z ich testów. Nawiasem mówiąc, Vapcell to jedna z nielicznych firm, które podają całkiem realistyczne wyniki testów.

Sprawdziłem ogniwa w 10 trybach: 0.2, 0.5, 1, 2, 3, 4C oraz 20, 25, 30 i 35A.
Akumulatory bez problemu oddały nie tylko deklarowaną pojemność, ale nawet nieco więcej. Dobrze radziły sobie również przy prądzie 35 amperów, więc myślę, że bez problemu wytrzymają też większy.

Z temperaturą również wszystko w porządku. Poniżej wyniki przy prądach 25, 30 i 35A. Przy maksymalnym prądzie temperatura wzrosła do 82 stopni.
Przypominam, że wszystkie pomiary temperatury wykonuję pod sam koniec cyklu rozładowania, rejestrując przy tym maksymalną temperaturę.

Drugi akumulator zachowywał się podobnie, choć wystąpiły pewne niewielkie różnice.

Z temperaturą było podobnie jak w poprzednim przypadku.

Pojemność resztkowa po rozładowaniu prądem 35A i ostygnięciu do temperatury pokojowej wyniosła 63 i 74mAh, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Mam natomiast pewne zastrzeżenia co do zgodności parametrów. Na wykresie widać, że przy małych prądach jeden akumulator ma wyższe średnie napięcie, a przy dużych sytuacja się odwraca. Można odnieść wrażenie, że choć ogniwa są podobne, pochodzą albo z różnych partii, albo są wręcz różnymi modelami.

Kluczowy parametr tych ogniw to ich impedancja. Na stronie produktu podano „poniżej 6mΩ”, ale w rzeczywistości powiedziałbym, że wynosi mniej niż 4 mΩ, a nawet bliżej 3mΩ. To bardzo dobry wynik, który może się przydać przy stosowaniu takich ogniw w wysokoprądowych akumulatorach do elektronarzędzi.

Na stronie produktu porównano je z innymi akumulatorami. Niestety nie mam takich modeli, więc będę musiał porównać je z tymi, które testowałem wcześniej.

Porównam je z wcześniej przetestowanymi modelami:
1. Testowane Vapcell T39 21700
2. Vapcell T42 — test
3. Molicel INR21700-P42A — test
4. Samsung INR21700-40T - recenzja
5. Vapcell G45 - recenzja
Tutaj oczywiście pod względem pojemności zdecydowanie prowadzi G45, co jest zrozumiałe, bo już na starcie ma większą pojemność. Przy dużym prądzie obciążenia jego napięcie jednak mocno spada.
Testowane akumulatory plasują się raczej gdzieś pośrodku, ale ich deklarowana pojemność wynosi 3900 mAh, w porównaniu z 4000–4500 mAh u pozostałych. W teście nadrabiają głównie podczas pracy przy dużych prądach.

Najbliższym konkurentem Vapcell jest T42 o deklarowanej pojemności 4200 mAh, ale mam tu pewien bonus: testowałem go przy prądach do 35 A, więc mogę porównać je w takich warunkach, co jest ciekawsze. Poniżej wyniki porównania testowanego T39 z T42 przy prądach 0,2C, 1C, 20 A i 35 A
Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że przy dużych prądach rozładowania, czyli w zakresie 20–35 A, T39 wypadł nawet nieco lepiej niż pojemniejszy T42. Przypuszczam, że wynika to z niższej impedancji — w T42 jest ona dokładnie dwa razy większa.

Cóż, ogólnie jestem z tych akumulatorów zadowolony. Prawie wszystko zasługuje na najwyższą ocenę, poza jednym: zgodnością parametrów. Chciałbym, żeby była jednak lepsza.
Jak widać z recenzji i wykresów porównawczych, przy dużych prądach rozładowania te akumulatory bez problemu konkurują z ogniwami nie tylko o pojemności 4000 mAh, ale nawet 4200 mAh.
Na dziś to wszystko. Być może na jakiś czas odłożę akumulatory na bok i zajmę się przygotowaniem recenzji obciążenia elektronicznego. A jak zawsze, będę wdzięczny za Wasze komentarze.
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Komentarze1
Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja




Komentarze są publikowane w języku oryginału.