/       /       /    NCR18650B 3400 mAh od LiitoKala
Wesprzyj projekt na Patreon


NCR18650B 3400 mAh od LiitoKala

$15.17 (за 6шт)
Przejdź do sklepu
Krótki przegląd akumulatorów NCR18650B z logo LiitoKala, kupionych na AliExpress. Z wyglądu i parametrów bardzo przypominają znane Panasonic NCR18650B, ale są nieco tańsze.
Jak zwykle w recenzji: oględziny i dokładne testy.



Sprzedawca oferował kilka wariantów zestawów: 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 10 sztuk. Kupiłem zestawy po 6 sztuk, ale w praktyce są to po prostu dwa zestawy po 3 sztuki, tylko w nieco niższej cenie. Czyli im więcej akumulatorów w zestawie, tym taniej wychodzi jeden akumulator.

Ostatecznie dostałem dwa schludne pudełka, w których akumulatory były ciasno zapakowane po 3 sztuki w każdym.


Do opakowania i dostawy właściwie nie mam większych zastrzeżeń — wszystko przebiegło dość sprawnie i starannie. Osobiście wolę pakowanie w kartonowe pudełka, a nie plastikowe. W tym drugim przypadku często dostaje się uszkodzone pudełko, a poza tym taka opcja jest zwykle nieco droższa.


Dlaczego napisałem, że akumulatory przypominają znane Panasonic NCR18650B? Chodzi o to, że:
1. Mają takie samo oznaczenie
2. Wyglądają tak samo
3. Mają taką samą deklarowaną pojemność

Z tego, co wiem, Liitokala właściwie sama prawie niczego nie produkuje. To firma, która głównie nakleja własną etykietę. Owszem, jej produkty są przeciętnie lepszej jakości i bardziej przewidywalne pod tym względem, ale nadal jest to po prostu marka handlowa, nic więcej. Mogą być tańsze, bo pochodzą z niższej klasy albo są całkiem bezmarkowe — tak jak akumulatory Liitokala 26650.


Dla porównania zdjęcie NCR18650B od Liitokala (po lewej) i Panasonic (po prawej). Są dwie różnice:
1. Inny kształt dodatniego styku — w oryginale jest płaski
2. Dodatkowa warstwa przezroczystej koszulki termokurczliwej.

Wystający dodatni styk bywa potrzebny użytkownikom latarek, bo przy płaskim mogą pojawić się problemy.


Jakość oznaczeń jest przeciętna. W oryginale są nieco lepsze, ale różnica jest minimalna.
Po drugiej stronie podano datę produkcji — 7130.


Zgodnie z tabelą odczytywania daty produkcji akumulatory wyprodukowano 30 stycznia 2017 roku, czyli mają około półtora roku. Być może właśnie dlatego są tańsze od oryginałów.


Ze względu na wystający dodatni styk i dodatkową warstwę koszulki termokurczliwej akumulatory są dłuższe i nieco grubsze od oryginałów.


Są przy tym również nieco cięższe — o około 2 g. Najpewniej wynika to z tego, że dodatni styk jest tu metalową nakładką, a dodatkowa koszulka termokurczliwa też swoje waży. Właściwie mogę więc powiedzieć, że ich masa odpowiada oryginałom Panasonic.


Niestety nie udało mi się znaleźć w karcie katalogowej danych o rezystancji wewnętrznej. Biorąc jednak pod uwagę, że w akumulatorach wysokoprądowych wynosi ona około 10–15 mΩ, wartość 30 mΩ jest zupełnie normalna dla akumulatorów o dużej pojemności. Co ważne, różnice między egzemplarzami są bardzo małe.


A oto pierwszy test pojemności: ładowanie prądem 1 A, rozładowanie prądem 0,5 A.
Po lewej 2 akumulatory z jednego pudełka, po prawej z drugiego. Widać, że początkowo miały różny poziom naładowania.
Po pełnym naładowaniu i rozładowaniu uzyskały jednak zbliżoną pojemność. Jest ona wprawdzie nieco zawyżona, ale to problem wielu podobnych ładowarek, na przykład Opusów i Liitokala.


Ponieważ pomiar pojemności w pokazanej wyżej ładowarce ma raczej charakter orientacyjny, spróbuję teraz zmierzyć ją „zgodnie z kartą katalogową”, czyli przy prądzie rozładowania 0,2, 1 i 2C. Pominę rozładowanie prądem 0,5C.


I tu pojawił się problem: o ile w ładowarce akumulatory mieszczą się bez problemu, o tyle nie udało mi się włożyć ich do uchwytu testowego — są po prostu o 2 mm za długie. Miejcie to na uwadze przy zakupie.


Test pierwszego akumulatora prądem 0,2C. Numeracja akumulatorów odpowiada testom powyżej.
Do 3 V — 3106 mAh / 11,38 Wh
Od 3 do 2,8 V — 145 mAh / 0,422 Wh
Od 2,8 do 2,5 V — 89 mAh / 0.238 Wh
Łącznie 3106+145+89= 3340 mAh, czyli 12.04 Wh


Test drugiego akumulatora prądem 0.2C
Do 3 V — 3096 mAh / 11,34 Wh
Od 3 do 2,8 V — 144 mAh / 0,42 Wh
Od 2,8 do 2,5 V — 88 mAh / 0,235 Wh
Łącznie 3096+144+88= 3328 mAh, czyli 11.995 Wh

Do naładowania zużyto 3348 mAh, czyli 12.8 Wh, a „sprawność” wyniosła 93.7%


Test pierwszego akumulatora prądem 1C
Do 3 V — 2926 mAh / 10,24 Wh
Od 3 do 2,8 V — 203 mAh / 0,591 Wh
Od 2,8 do 2,5 V — 167 mAh / 0,448 Wh
Łącznie 2926+203+167= 3296 mAh, czyli 11.279 Wh

Do naładowania zużyto 3313 mAh, czyli 13.05 Wh, a „sprawność” wyniosła 86.4%


Test drugiego akumulatora prądem 2C
Do 3 V — 2577 mAh / 8,643 Wh
Od 3 do 2,8 V — 382 mAh / 1,117 Wh
Od 2,8 do 2,5 V — 303 mAh / 0,811 Wh
Łącznie 2577+382+303= 3262 mAh, czyli 10.571 Wh

Do naładowania zużyto 3237 mAh, czyli 12.72 Wh, a „sprawność” wyniosła 83.1%


Dla porównania wyniki testów Panasonic NCR18650B: przy prądzie 2C oddał 3344 mAh, czyli 10.74 Wh, wobec 3262 mAh i 10.571 Wh w przypadku LiitoKala.


Podczas rozładowywania prądem 2C pod koniec testu akumulator rozgrzał się do prawie 70 stopni. Dla porównania po prawej widać zdjęcie akumulatora Panasonic NCR18650B — różnica wynosi około 4 stopni. Na wynik mogła jednak wpłynąć temperatura w pomieszczeniu; teraz jest dość gorąco. Poza tym wtedy użyłem lepszego uchwytu.


Jakie są więc wnioski? W praktyce to takie same Panasonic NCR18650B, być może niższej klasy albo długo leżące w magazynie, ale wyniki testów pokazują, że są niemal identyczne z testowanymi LiitoKala.
Cena jest całkiem niezła. Moim zdaniem można je śmiało kupować do prądów rozładowania 0.2–0.5C. Przy 1C, a zwłaszcza 2C, używanie tych akumulatorów nie jest już tak opłacalne — pojemność w Wh mocno spada. Jeśli jednak za akumulatorem znajduje się stabilizator liniowy (na przykład w latarce), nic nie stracisz, bo pojemność w mAh niewiele różni się od tej przy niższych prądach rozładowania.

To wszystko, mam nadzieję, że recenzja była przydatna.
$15.17 (за 6шт)
Przejdź do sklepu
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
liitokala 18650 маркировка даты выпуска, литиоинные батареи 3400 mah время зарядки, как правильно зарядить аккумуляторную батарею li ion mh12210, ncr18650b mh12210 liitokala характеристики, аккумулятор ncr18650 mh12383 внутреннее сопротивление, 18650 ncr 34b что обозначает, liitokala mh12210 характеристики, как правильно делать заряд-разряд аккумулятора ncr 18650b li-ion mh12210, пределы зарядки аккумулятора ncr18650b 3,7v, nsr18650b характеристики, LiitoKala Литий-ионный аккумулято (18650, 3,7 В, 3400 мАч), 2 ЧИПА ЗАЩИТЫ (PCB) jgbcfybt bkb bycnherwbz, ncr18650b li-ion mh12210 напряжение хранения, как правильно подделка liitokala аккумулятор 18650 фото, батарея ncr 18650b характеристики, ncr18650b li-ion mh12210 отзывы, батарейка ncr 18650b харктеристики, аккумулятор liitokala ncr18650b mh12210 ток отдачи, jintion 18650 3400mah 7.4v 18650 battery cell for aqsi 5 pos machine system batteries, ncr18650b li-ion mh12210 характеристики аккумулятора, аккумулятор litokala ncr 18650в характеристики, ncr18650b li-ion mh12210 параметры, ncr18650b mh12383, liitokala 18650b тесты, сила тока аккумулятора ncr 18650 b, liitokala ncr18650b тест, литиевые аккумуляторы 18650, LiitoKala аккумуляторы, тест аккумуляторов, 18650 3400 mAh, 18650 аккумулятор 3400


Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie akumulatorów: zmierzona pojemność i rezystancja

Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory

Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory

Produkty w obniżonych cenach


Może Cię zainteresować


Produkty w obniżonych cenach


Wesprzyj projekt

Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!

Komentarze11

Komentarze są publikowane w języku oryginału.

  1. 21 sierpnia 2018 21:51#1
    Это Panasonic, а контакт отличается из-за платы защиты. Сейчас Panasonic уже не является лидером, как и Sanyo. Лучшими характеристиками, особенно на высоких токах, обладают Samsung, LG и Sony.
    Для анализа емкости и построения графиков лучше всего подходят хоббийные зарядки-комбайны типа iCharger + программа LogView. 
    0
    1. 1 września 2018 03:03#2
      Насчет анализа и тестов пока для меня лучшее это нагрузка от ZKE, не вижу у других преимуществ перед ею. Особенно когда понимаешь что хоббийная зарядка имеет большой ток разряда и всего около 10 Ватт разряда.
      0
  2. 1 września 2018 08:58#3
    "и всего около 10 Ватт разряда"
    Я не рекламирую, я такой же пользователь, как и Вы, а не менегер. Но почитайте внимательно инструкцию в разделе разряда. У него есть 3 режима разряда, один из которых уникальный - регенеративный.
    В обычном режиме действительно не густо - 30А и 80Вт
    С внешним резистором - 30А и 1200Вт (40В и 30А) но он неудобен в связи с необходимостью подбора резистора под каждый ток нагрузки.
    Регенеративный режим - 30А и 1000Вт, который позволяет в режиме разряда передавать всю энергию на входные клеммы. А там уже насколько фантазии у пользователя хватит - можно тупо использовать разряженный автоаккумулятор и вообще не терять ватты в воздухе, а можно сделать приставку внешнюю (что делаю я неспешно в течении уже 3-х лет, но не из-за того, что она сложная, а оттого, что я тормоз, свободного времени почти нет, а окромя этого хобби есть куча других... :) )

    http://propretor.narod.ru/Temp/Manual_iCharger_3010B.pdf
    -1
    1. 4 września 2018 00:19#4
      Насчет регеративного в курсе, но у него есть и свои минусы. Я же имею в виду нагрузку как не только устройство для измерения емкости, а и просто удобный и точный инструмент.
      0
      1. 4 września 2018 08:46#5
        А это и есть удобный и точный инструмент, который по характеристикам и возможностям обходит ZKE. К тому же с ним можно и просто мониторить вялотекущие процессы, которые осциллографом проблематично. А программа LogView, что совместима с ним, можно сказать русифицирована полностью и имеет просто огромные возможности для постанализа и отображение результатов. Просто не все это знают :)
        0
  3. Ancifero
    20 września 2018 18:00#6
    А такие аккумуляторы для пака на электро байк предпочтительные?
    Или лучше коричневые (20А 2600мАЧ) взять?
    0
    1. 22 września 2018 08:38#7
      Шоколадки лучше. Вообще выбирать нужно те, что для курильщиков, высокотоковые.
      0
  4. meerst
    2 marca 2019 22:57#8
    у меня на электробайке стояли 3 в паралель 10 рядов на моторе 350вт они разогревались выше 60 градусов - это оригинальные made in Japan - перепаял на 4s 7p под 24в и продал - хочу купить батарею на элементах Boston Swing 5400mah
    +1
  5. 8 listopada 2019 09:01#9
    34B-JT часто встречается эта аббревиатура в наименовании таких аккумуляторов, в том числе, на сайте Али у многочисленных продаванов. Где-то, вроде, и попадалось такое отличие в маркировке, а где - не помню ...  flushed 
    --------------------
    Не шалю, никого не трогаю, починяю примус ....
    0
  6. 10 listopada 2019 21:48#10
    Цитата: tigrr
    34B-JT
    Кто знает, что это означает  blush ?
    --------------------
    Не шалю, никого не трогаю, починяю примус ....
    -1
  7. 11 listopada 2019 14:22#11
    Произошло некоторое прояснение, после того, как я дал запрос китайцам из Liitokala Official Store и их ответа:
    Batteries are different. 34B-JT, the battery is just added with a tip without a protective plate. 34B-USB, the battery is added with USB charging function.
    34B-PCB, the battery has a protective board. The size of the battery is clearly stated in the product details. Thank you!
    Что, упрощённо, и с моими дополнениями - у аккумуляторов NCR18650B дополнительные аббревиатуры в наименовании означают:
    34B-JT, аккумулятор с наконечником (выступающий плюс, как у батарейки) без защиты.
    34B-PCB, аккумулятор имеет защитную плату.
    34B-USB, аккумулятор с встроенным разъёмом зарядки микро-USB.
    Размер аккумуляторов указан в описании продукта.

    Кроме того, надо понимать, в общей аббревиатуре 34B цифры указывают ёмкость аккумулятора без ноликов, а B - первая буква слова battery.

    Длина аккумуляторов без дополнительных букв в наименовании (с плоским, без выступа, как у батареек, плюсовым выводом) составляет 65 мм, 67,5 мм у 34B-JT, 69,5 мм у 34B-PCB и 34B-USB.

    Неплохо бы, общими усилиями, поднабрать базу расшифровок аббревиатур в наименованиях аккумуляторов, возможно, она даже имеется у уважаемого kirich'а. Тогда можно будет оформить их в таблицу (с указанием длин корпуса, это важно!).

    Например, есть высокотоковые INR18650-30QN, INR18650-35E, ёмкостью 2600 мА/ч ICR18650-26FM (что такое FM?) и другие ....
    --------------------
    Не шалю, никого не трогаю, починяю примус ....
    +1

Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forum

Komentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.

Zaloguj sięRejestracja