Rynek zasilaczy impulsowych Ukrainy, część druga: jeszcze siedem modeli
Ostatnio opowiedziałem o trzech modelach zasilaczy, a dziś na warsztat trafiło aż siedem sztuk. Wszystkie kupiłem w innym, ale również dość znanym sklepie — można powiedzieć, „szeroko znanym w wąskich kręgach”.
Przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu, polecam obserwować mnie na Instagramie. Będę tam publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog Dodam, że na kanale można dyskutować o recenzjach i artykułach, a także po prostu porozmawiać. Polecam.
Uwaga — żeby nikt mnie o nic nie oskarżał, a także zgodnie z ustaleniami ze sponsorem projektu, oznaczenia wszystkich testowanych urządzeń zostały usunięte. Podobieństwo do jakichkolwiek marek jest przypadkowe, ale poza tym obiecuję, że recenzja będzie maksymalnie obiektywna. Zresztą dotyczy to wszystkich moich recenzji.
Przypominam też, że korzystanie z materiałów z bloga jest możliwe wyłącznie za zgodą autora i pod warunkiem zamieszczenia aktywnego linku do oryginalnego artykułu.
Jak już pisałem, będzie siedem modeli, uporządkowanych według rosnącej deklarowanej (co nie znaczy rzeczywistej) mocy.
Pierwszy: wersja „ładowarka do gniazdka ściennego”, 36 W, 12 V, 3 A.
Deklarowany zakres pracy: 100–240 V.

W środku typowe, niedrogie podzespoły, ale warto zaznaczyć, że zastosowano filtr wejściowy, choćby w postaci zwykłego dławika.

Płytka jest schludna — to klasyczna konstrukcja niedrogiego zasilacza.

1. Zastosowano układ SDC5091, przeznaczony do zasilaczy o mocy 24–30 W. Obecność takiego układu to plus, bo zwykle mają one zabezpieczenie przed przegrzaniem. Tyle że zasilacz ma 36 W, a układ jest na 30 W.
2. Jest kondensator Y — w porządku.
3. Na wyjściu jest jedna dioda, jakiś typowy model na 3 A i 100 V.
4. Na wyjściu para kondensatorów 680+470 µF. Dość dziwna kombinacja, ale to już szczegóły.

Od spodu czysto, trochę pusto, ale przy zastosowaniu typowych układów tego rodzaju to normalne. Sprzężenie zwrotne jest realizowane po prostu przez diodę Zenera, więc napięcie wyjściowe prawdopodobnie będzie nieco pływać.
Odstęp między wyprowadzeniami kondensatora Y jest minimalny.

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego wynosi około 19 µF. To ledwie wystarcza przy standardowym napięciu sieciowym 230 V, a dla deklarowanego zakresu od 100 V to za mało.
Łączna pojemność na wyjściu to około 1000 µF — w zasadzie wystarczy.

Zabezpieczenie zaczęło działać dość przewidywalnie przy prądzie około 2,5 A, gdy zasilacz był zimny, i przy 2,6–2,7 A po rozgrzaniu. Czyli deklarowanych 3 A już nie zobaczymy. Przy przeciążeniu zabezpieczenie stopniowo obniża napięcie wyjściowe, zależnie od prądu.

Sprawność wynosi około 84% — jak na niedrogie zasilacze to normalny wynik.

Skoro nie uzyskamy 3 A, przebiegi oscyloskopowe zarejestrowałem bez obciążenia oraz przy prądach 0,7, 1,4 i 2,1 A.
W zasadzie wynik zgodny z oczekiwaniami: około 200 mV dla głównej składowej i 400 mV międzyszczytowo. Typowe wartości dla zasilaczy z najniższej półki cenowej.

Sądząc po pierwszym przebiegu, kontroler PWM ma „tryb zielony”, ale mimo to zasilacz pracował cicho bez obciążenia.
Poza tym wynik również typowy.

Test pod obciążeniem przeprowadziłem w dwóch trybach: 1 i 2 A.
Warto zauważyć, że już na wykresie widać dodatnią zależność napięcia od temperatury. „Dodatnia” nie znaczy „dobra” — oznacza, że napięcie rośnie wskutek nagrzewania lub zwiększenia obciążenia.
W efekcie nagrzewania napięcie wzrosło o 0,24 V. To skutek prostego układu sprzężenia zwrotnego.

Temperatura kluczowych podzespołów
1 A — transformator 64°C, układ PWM 71°C, dioda wyjściowa 79°C
2 A — transformator 103°C, układ PWM 112°C, dioda wyjściowa 130°C.
Jak widać na zdjęciu termowizyjnym, nawet 2 A to dla tego zasilacza za dużo przy dłuższej pracy. Temperatury wszystkich głównych podzespołów są bliskie maksymalnym, i to przy zwykłej temperaturze pokojowej. Zatem rzeczywisty prąd wyjściowy tego modelu jest bliższy 1.6-1.8 A.

Drugi model, tym razem w wersji biurkowej: te same 12 V, 36 W i 3 A.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego wynosi 100-240 V.
W zestawie jest już nie tylko zasilacz, ale także zwykły kabel „komputerowy”, co jest wygodne..

Wygląda nieźle. Podoba mi się, że kabel wyjściowy jest wyprowadzony pod kątem — czasami naprawdę się to przydaje.
Rezystancja kabla sieciowego wynosi około 0.5 Ω. Nie jest to może dobry wynik — lepszej jakości kable mają rezystancję bliższą 0.15-0.3 Ω — ale nie powiem też, że jest źle; zdarzają się znacznie gorsze.

Tutaj „wnętrze” diametralnie różni się od poprzedniego modelu. Wygląda na to, że komponentów jest ze dwa razy więcej :)

Mamy filtr wejściowy, parę porządnych radiatorów i transformator większy niż w poprzednim modelu.

1. Chyba jedyne, czego brakuje w filtrze wejściowym, to termistora.
2. Za to zamontowano warystor na 470 V wartości szczytowej.
3, 4. Odstęp między wyprowadzeniami kondensatora Y jest jakoś mały — niespodziewanie mały. Wylutowałem go nawet, żeby sprawdzić, bo byłem pewien, że to zwykły kondensator wysokonapięciowy, ale nie: z oznaczeń wynika, że to właśnie kondensator Y. Zwykle wyprowadzenia kondensatorów Y są rozstawione 1.5-2 razy szerzej, aby spełnić wymagania bezpieczeństwa.
5. Wyjściowy zespół diodowy na 10 A i 100 V — dla tego zasilacza impulsowego to całkiem odpowiednie parametry.
6. Na wyjściu są dwa kondensatory 1000 µF, 16 V, co również jest w porządku.

Płytka wygląda bardzo schludnie. W „wąskich” miejscach wykonano szczeliny izolacyjne, więc nie mam tu żadnych uwag.

Kontroler PWM TC6368C. Oczywiście nie ma zabezpieczenia termicznego, czego można się było spodziewać, ale zaznaczę, że płytka została zaprojektowana poprawnie — pola miedzi w miejscach o dużym obciążeniu wzmocniono lutowiem.

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego wynosi 38 µF, a kondensatorów wyjściowych 1800 µF.
Przy napięciu sieciowym 230 V, czyli „górnym zakresie”, 38 µF wystarczy. Dla dolnego zakresu to za mało albo trzeba zmniejszyć moc obciążenia.

Próg zabezpieczenia jest absurdalnie zawyżony: ponad 7 A przy deklarowanych 3 A....

Sprawność w zakresie 0.3-3.9 A wyniosła około 84-84.5%, a podziałka na dole skali odpowiada 0.3 A.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądzie 1, 2 i 3 A.
250 mV dla głównej składowej i 500 mV z uwzględnieniem „szpilek”. Jak na niedrogi zasilacz, można to jeszcze zaakceptować, ale sądząc po wyglądzie, ten model nie jest aż tak budżetowy — można było to poprawić.

Przy niskiej częstotliwości widać działanie „trybu ekologicznego” bez obciążenia. Tętnienia 100 Hz pod obciążeniem są zauważalne, ale nic ponadto — giną na tle pozostałych zakłóceń.

Test obciążeniowy przeprowadzono w trzech trybach, przy prądzie 1.5, 3 i 3.5 A.
Napięcie zasilacza nieznacznie, dosłownie o 10 mV, spada w miarę nagrzewania.

A teraz temperatury najważniejszych komponentów.
1.5 A — transformator 64 stopnie, tranzystor 45, zespół diodowy 71 stopni.
3 A — transformator 92 stopnie, tranzystor 70 stopni, zespół diodowy 108 stopni.
3.5 A — transformator 109 stopni, tranzystor 84, a zespół diodowy 126 stopni.
W zasadzie oddaje swoje 3 A niemal bez problemu, ale patrząc na temperatury, powiedziałbym, że pracuje na granicy możliwości, czyli niemal bez zapasu na temperaturę otoczenia.
Trzeba jednak przyznać, że nagrzewanie można uznać za równomierne, a do tego jest zapas na wzrost temperatury tranzystora wysokonapięciowego.
Jedyne, co naprawdę niepokoi, to bardzo wysoki próg zabezpieczenia nadprądowego i brak zabezpieczenia termicznego — chodzi konkretnie o powiązanie jednego z drugim.

Trzeci zasilacz ma moc 36 W, napięcie 12 V i prąd 3 A, ale tym razem jest w wersji hermetycznej.
Zakres napięcia wejściowego jest „wąski od góry”: 180–264 V.

Wykonanie — cóż, klasyka: aluminiowy profil w kształcie litery U, do którego włożono długą, wąską płytkę i zalano ją masą zalewową. Sądząc po stosunkowo niewielkiej mocy, całe ciepło odprowadzane jest wyłącznie przez tę masę.
Nie powiedziałbym, że przewody są grube, ale z drugiej strony prąd obciążenia jest tu niewielki, więc wszystko w porządku.

Niespodziewanie próg zabezpieczenia nadprądowego jest ustawiony prawidłowo — około 3,3–3,4 A, zależnie od temperatury obudowy.
Występuje niewielka ujemna zależność napięcia od obciążenia, głównie z powodu spadku napięcia na przewodach.

Sprawność wynosi około 84%. Pomiar wykonano w zakresie 0,3–3,3 A, z krokiem 0,3 A.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądach 1, 2 i 3 A.
Zwykle, gdy mierzy się tętnienia za przewodami wyjściowymi, amplituda „igieł” jest mniejsza, ale tutaj jakoś nie bardzo się to sprawdziło.
Wyszło więc, że główna składowa ma około 300–400 mV, a amplituda międzyszczytowa wynosi 600 mV. To już całkiem sporo; przypuszczam, że na wyjściu jest jeden zwykły kondensator o pojemności około 1000 µF.

Przy niskiej częstotliwości wygląda to jeszcze gorzej, a sądząc po charakterze tętnień, mogą one wynikać ze specyfiki pracy kontrolera PWM. Tak czy inaczej, nie wygląda to najlepiej. Niedawno spotkałem się już z czymś podobnym, ale była jedna różnica: wizualnie wyglądało to bardzo podobnie, jednak amplituda międzyszczytowa wynosiła tam około 80–90 mV, a tutaj 700–800 mV, co oczywiście wygląda kiepsko.

Test obciążeniowy przeprowadzono przy prądach 1,5 i 3 A. Wykazał on, że napięcie nie zależy od temperatury (w granicach błędu pomiaru).

Nie było tu zbyt wiele do fotografowania. Pierwsze zdjęcie termowizyjne pokazuje ogólny widok przy obciążeniu 50%, a trzy kolejne — przy 100%.
Maksymalna zarejestrowana temperatura wyniosła około 70 stopni i sądząc po położeniu, chodzi o transformator. Po prawej stronie jest wyraźnie prostownik, tam temperatura jest nieco niższa — około 62 stopni.
W każdym razie nie mam zastrzeżeń do nagrzewania, przynajmniej w obecnej postaci.

Model w wersji biurkowej, moc 72 W, napięcie 12 V, prąd 6 A.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego: 100–240 V.
Tutaj przewód wychodzi już w bardziej typowy sposób — prosto. W zestawie jest przewód zasilający typu „komputerowego”.

Układ jest bardzo podobny do pokazanego wcześniej modelu biurkowego o mocy 36 W, ale wyraźnie widać, że transformator jest większy, kondensator na wejściu ma większą pojemność i ogólnie nawet na pierwszy rzut oka widać, że zasilacz ma większą moc.

Płytka jest przymocowana do obudowy trzema porcjami uszczelniacza. Jeśli trzyma, to czemu nie — moim zdaniem to lepsze rozwiązanie niż płytka po prostu dociśnięta gumką do transformatora.

Typowy układ z radiatorami w kształcie litery U. Nawiasem mówiąc, właśnie taki układ najbardziej mi odpowiada, choć w zamkniętej obudowie działa gorzej niż wtedy, gdy radiatory są ustawione wzdłuż płytki.

1. Filtr sieciowy jest, ale na warystorze oszczędzono — zresztą nie tylko na nim.
2. Tranzystor 5 A, 650 V — typowe rozwiązanie dla zasilacza o takiej mocy.
3. Zespół diodowy na wyjściu: 10 A, 100 V. Trochę mało jak na zasilacz 6 A, choć oczywiście będzie działać.
4. Para kondensatorów 1000 µF 16 V.

Płytka jest bardzo starannie wykonana. Na uwagę zasługuje prawidłowa topologia wyjściowej części mocy.

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego wynosi 50 µF — to niewiele. Łączna pojemność kondensatorów wyjściowych to około 1700 µF, też bez szału.

Zabezpieczenie ustawiono na prąd około 7,3–7,4 A. Jak na zasilacz 6 A to w zasadzie w porządku, choć jest to górna granica. Najlepiej jednak ocenić to na podstawie testów pod obciążeniem.

Sprawność zmierzono w zakresie prądu 0,4–6,4 A i wyniosła około 85–85,5%. Moim zdaniem to dobry wynik.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądzie 2, 4 i 6 A.
Trochę za duże: główna składowa ma około 380 mV, a razem ze „szpilkami” wartość zbliża się do 650 mV.

Przy niskiej częstotliwości jest w zasadzie dobrze, jeśli pominąć po prostu dużą amplitudę. Przy 100 Hz nie ma większych zastrzeżeń.

Test obciążeniowy przeprowadzono najpierw przy prądzie 3 A, a następnie — na podstawie oceny temperatur — przy 4,5 A, a nie przy oczekiwanych 6 A.
Napięcie nieznacznie rośnie wraz z temperaturą, o około 50 mV, ale można to spokojnie zignorować.

Temperatury:
3 A — transformator 69 stopni, tranzystor 61, zespół diodowy 93 stopnie
4,5 A — transformator 96 stopni, tranzystor 93, zespół diodowy 126 stopni.
Właśnie temperatura była powodem, dla którego drugą część testu przeprowadziłem przy 4,5 A, a nie przy 6 A. 4,5 A to maksymalny prąd ciągły w temperaturze pokojowej.
Czyli jeśli uwzględnić zapas na wyższą temperaturę otoczenia, rzeczywisty prąd ciągły nie przekracza 3,5–4 A. Wymiana przegrzewającego się zespołu diodowego niewiele zmieni, bo przy dalszym zwiększaniu obciążenia przegrzewać zacznie się transformator.

Model o mocy 100 W, 12 V, 8,3 A.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego jest „wąski od góry”: 180–240 V.
Już kolejny raz spotykam się z górną granicą 240 V. Ciekawe, czy producent wie, że dopuszczalne napięcie sieciowe wynosi u nas obecnie 253 V? Zresztą wcześniej też było to 220 ±10%, czyli do 242 V.
Zaniepokoiłoby mnie, gdybym zobaczył górną granicę zaledwie 240 V.
Nie wiem dlaczego, ale wizualnie podoba mi się taka konstrukcja, choć w praktyce nie ma w niej nic szczególnie wygodnego.
Z oznaczeń na opakowaniu wynika, że są też modele na 24, 36 i 48 V.

Podłączenie odbywa się przez zaciski śrubowe. Jest osłona ochronna, a zacisków wyjściowych są cztery — po dwa na każdy biegun. Czasami to wygodne.

Zapomniałem zrobić zdjęcie, ale z pokrywą jest pewien problem. Już przy zdejmowaniu stawiała duży opór. Powód: wykonano ją z aluminium (a raczej, sądząc po tym, że pęka w miejscu zgięcia, z duraluminium). Kto wpadł na pomysł, żeby zrobić pokrywę z tak grubego i niezbyt odpowiedniego materiału...
Na spodzie obudowy znajduje się niewielkie użebrowanie (choć trudno je tak nazwać), które ma raczej znaczenie estetyczne niż praktyczne.

Ten zasilacz ma obudowę w wersji bryzgoszczelnej (nie mylić z hermetyczną). Komponenty są dociśnięte do obudowy przez pastę termoprzewodzącą. Poza tym to klasyczny zasilacz, a do tego całkiem starannie wykonany.

Nie widać pojemności kondensatora wejściowego, a nie chciało mi się go wyciągać. Kondensatory wyjściowe mają 1000 µF.
Jest też pełny filtr wejściowy, zawierający zarówno termistor, jak i warystor — oba dobrze widoczne nawet pod zalewą.

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego to zaledwie 43 µF, zdecydowanie za mało jak na model 100 W. Pojemność kondensatorów wyjściowych, wynosząca 1900 µF, też jest niewielka, a ESR dość wysoki.

Zabezpieczenie ustawiono tuż przy maksymalnym prądzie i zadziała przy około 8,4–8,5 A. Warto przy tym zwrócić uwagę na bardzo ciekawą zależność napięcia wyjściowego od obciążenia w początkowym zakresie. Ciekawe, skąd się bierze...

Sprawność oceniano w zakresie od 0.5 do 8.5 A, co 0.5 A. Wyniosła około 86%.
Wynik całkiem niezły, ale znowu mamy jakiś nietypowy wykres, z górką w okolicy 50% obciążenia.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądach 2.5, 5 i 7.5 A.
No cóż, obraz jest dość smutny: 500–600 mV w głównej części i 1 V międzyszczytowo. Co gorsza, jestem prawie pewien, że kondensatory długo nie wytrzymają pracy w takim trybie.

Na tle całości tętnienia o częstotliwości 100 Hz są oczywiście prawie niewidoczne, ale taki poziom „tła” przy tak dużej amplitudzie to nic dobrego.

Test pod obciążeniem przeprowadzono przy prądach 4.2 i 8.3 A.
W zasadzie nie ma tu zależności napięcia od nagrzewania, ale na wykresie napięcia przy prądzie 8.3 A widać jego spadek. Przy bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że najpierw napięcie skoczyło w górę, a dopiero po przejściu na prąd 8.3 A zaczęło spadać.
Czyli mamy dodatnią zależność napięcia od prądu obciążenia, a późniejszy spadek wynika z przejścia zasilacza w tryb poprzedzający zadziałanie zabezpieczenia.

Temperatury podzespołów:
4.2 A – transformator 64 stopnie, tranzystor 52 stopnie, a zespół diod również 52
8.3 A – transformator 98 stopni, tranzystor 81 stopni, zespół diod 84.
Moim zdaniem to dość dużo. Zapas na wzrost temperatury otoczenia jest niewielki, a jeśli wziąć pod uwagę, że podobne zasilacze montuje się czasem w rozdzielnicach, przestrzeni nad sufitem podwieszanym, a nawet w obudowach zewnętrznych, to sądzę, że maksymalny prąd powinien tu wynosić raczej 6.5–7 A.

Kolejny model o mocy 100 W, 12 V i 8.3 A, tym razem jednak w wersji hermetycznej.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego wynosi 180–264 V, co lepiej odpowiada parametrom naszej sieci.

Nie ma tu właściwie czego pokazywać: zaślepki na końcach są przykręcone wkrętami, przewody mają odpowiedni przekrój. Ogólnie nic szczególnego.

Zabezpieczenie ustawiono na około 9.4–9.5 A, nie mam zastrzeżeń. Występuje niewielki spadek napięcia pod obciążeniem, co jest całkowicie normalne, ponieważ pomiar wykonuje się za przewodem wyjściowym.

Sprawność oceniano w zakresie od 0.5 do 9 A, co 0.5 A. Wyniosła około 85.5–86%. Gdyby nie dość typowa sprawność, choć normalna dla takiej mocy, po kształcie wykresu pomyślałbym, że zastosowano prostownik synchroniczny.

Tętnienia mierzono bez obciążenia oraz przy prądach 3, 6 i 9 A.
Co zaskakujące, wyniki są tu wyraźnie lepsze niż w poprzednim zasilaczu: główna część wynosi około 130 mV, a amplituda międzyszczytowa 220–230 mV.
Nie powiem, że tętnienia są małe, ale nie mogę też nazwać ich zbyt dużymi. To całkiem dopuszczalna wartość, biorąc pod uwagę napięcie i prąd obciążenia.

Nawet przy częstotliwości 100 Hz nie powiedziałbym, że jest źle. Tak, trochę się przebija, ale nie jest to krytyczne.
Mam zresztą wyraźne wrażenie, że ten zasilacz i poprzedni to dwa zupełnie różne urządzenia, z odmiennymi rozwiązaniami układowymi i wyprodukowane w różnych fabrykach.

Test pod obciążeniem przeprowadzono przy prądach 4.2 i 8.3 A. Chciałem sprawdzić też 10 A, ale zmieniłem zdanie, bo jeszcze oskarżą mnie o znęcanie się nad obiektami testów :)
Występuje niewielka ujemna zależność napięcia od temperatury, ale mówimy dosłownie o 20 mV.

Aby sprawdzić nagrzewanie, na obudowę zasilacza naklejono dwa kawałki taśmy izolacyjnej, które zapewniają prawidłowy pomiar temperatury.
Przy prądzie 4.2 A obudowa nagrzała się do 39 stopni, a przy 8.3 A do 60. W obu przypadkach wyższa temperatura występowała w okolicy wyjściowej części zasilacza.
Trudno tu coś więcej powiedzieć: tak, grzeje się i będzie parzyć w rękę, ale tak, to normalne.

Najmocniejszy zasilacz w teście, w wersji biurkowej, o mocy 120 W, czyli 12 V i 10 A.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego wynosi 100–240 V.
W zestawie znajduje się zasilacz i przewód sieciowy.

Z zewnątrz obudowa jest stosunkowo niewielka, zwłaszcza jak na deklarowaną moc, co oznacza, że albo zastosowano w niej porządną, drogą konstrukcję, albo zachodzi drugi wariant.
Bardziej zdziwiła mnie jednak kwestia kabla: wtyczka to zwykła „ósemka”. Szczerze mówiąc, nie rozumiem, dlaczego nie zastosowano typowego złącza „komputerowego”.

Otworzyłem go — nic niezwykłego, zwykły zasilacz. Transformator jest jednak trochę za mały jak na 120 W.

Płytka jest starannie wykonana, ale jeszcze bardziej zdziwiło mnie, dlaczego na wejściu zastosowano właśnie takie gniazdo sieciowe, skoro zarówno obudowa, jak i płytka bez problemu pozwalają zamontować zwykłe, a właściwie bardziej rozpowszechnione złącze „komputerowe”…

1. Filtr sieciowy jest, warystora nie ma, ale w rzeczywistości nie jest to aż tak istotne. Ważniejsze, że nie zapomniano o termistorze.
2. Kondensator wejściowy ma deklarowaną pojemność 82 µF, co jest już trochę za mało jak na 120 W, nawet przy napięciu sieciowym 230 V. O pracy przy 100 V nawet nie wspominam.
3. Tranzystor wysokonapięciowy: 10 A, 650 V — w zasadzie w porządku.
4. Wszystkie elementy układu sprzężenia zwrotnego umieszczono na krawędzi płytki, a pod transoptorem widać szczelinę izolacyjną.

1. Kondensator Y jest. Sądząc po jego wyglądzie, mogę powiedzieć, że wszystkie zasilacze w plastikowych obudowach pokazane w tym artykule wyprodukowano w tej samej fabryce.
2. Uzwojenie wtórne wykonano po prostu z kilku stosunkowo grubych żył.
3. Na wyjściu znajduje się mostek diodowy 30 A, 100 V. W zasadzie w porządku, o ile oczywiście nie dopuścimy do przegrzania.
4. I tylko dwa kondensatory po 1000 µF — na 10 A?

Podobnie jak w przypadku poprzednich zasilaczy tego typu, do płytki drukowanej nie mam zastrzeżeń. Jest trochę brudna, no cóż, zdarza się — może akurat monter miał przerwę na obiad :)

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego wynosi 69 µF, czego zresztą można się było spodziewać. Na wyjściu jest 1750 µF, ale kondensatory są nieco lepsze niż w wersji 72-watowej.

Prąd zadziałania zabezpieczenia przekracza próg 10 A zarówno na zimno, jak i po rozgrzaniu. Późniejszy test wykazał, że zabezpieczenie zadziałało przy 10,6 A.
Przy prądzie 10 A napięcie wyjściowe spada o 0,65 V — w zasadzie cały ten spadek występuje na kablu wyjściowym.

Sprawność zmierzono w zakresie 0,5–10,5 A, ze skokiem co 0,5 A. Wyniosła około 85–85,5%.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądach 3, 6,5 i 10 A.
Przy maksymalnym prądzie uzyskałem około 400 mV podstawowych tętnień i 1 V z uwzględnieniem „igieł”. Ogólnie znów przeciętnie, a przy prądzie 6,5 A sytuacja wcale nie wygląda dużo lepiej. Tętnienia mieszczą się oczywiście w dopuszczalnych granicach, ale pojawia się pytanie, czy z czasem nie zaczną rosnąć, bo kondensatory wyjściowe pracują w dość ciężkich warunkach.

Przy niskiej częstotliwości widać niewielkie tętnienia 100 Hz, szczególnie przy pełnej mocy. Kondensator wejściowy jest jednak trochę za mały, choć na tle całości nie powiedziałbym, że tętnienia są aż tak duże.

Test obciążeniowy przeprowadzono w dwóch trybach: najpierw przy 5 A, czyli 50% obciążenia, a potem przy 6 A. Myślę, że już się domyśliliście, dlaczego nie ma testu przy 10 A.
Napięcie zależy od temperatury w dodatni sposób — różnica wynosi około 70 mV, co nie jest krytyczne.

No i jak tu obyć się bez zdjęć termowizyjnych.
5 A — transformator 90 stopni, tranzystor 87, mostek diodowy 120.
6 A — transformator 110 stopni, tranzystor 108, temperatura mostka diodowego przekroczyła zakres kamery termowizyjnej, dlatego widzimy 135 stopni.
Trudno tu cokolwiek komentować. Wyraźnie widać, że przy prądzie 5 A zasilacz ma ciężko, a przy 6 A przegrzewa się — i to w temperaturze pokojowej. Oczywiście nie ma tu zabezpieczenia termicznego, więc widzę dwa możliwe skutki obciążenia go pełnym prądem. Po pierwsze, transformator zacznie wchodzić w nasycenie i będzie zadziałać zabezpieczenie nadprądowe, przynajmniej przez jakiś czas. Drugi wariant jest mniej optymistyczny.

Wnioski.
1. Zasilacz 36 W, 3 A. Rzeczywista maksymalna moc wynosi 30 W, potem zadziała zabezpieczenie. Rzeczywista moc ciągła jest bliższa 20–25 W. To dość prosty zasilacz, najwyraźniej niedrogi. Tętnienia są przeciętne, ale zasadniczo będzie działać, tym bardziej że zastosowano w nim specjalizowany układ scalony, więc najprawdopodobniej ma też zabezpieczenie termiczne.
2. Zasilacz biurkowy 36 W, 3 A. Ten wygląda wyraźnie lepiej od poprzedniego. Tętnienia są nieco większe, a temperatura pracy i moc są odpowiednie dla temperatury pokojowej, ale próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego jest zawyżony mniej więcej dwukrotnie, co może mieć poważne konsekwencje, bo nie ma zabezpieczenia termicznego.
3. Hermetyczny, 36 W, 3 A. Próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego ustawiono prawidłowo, z temperaturą również nie ma problemów, ale tętnienia na wyjściu są dość duże — około 500 mV. Przebieg przy niskiej częstotliwości też nie wygląda najlepiej.
4. Biurkowy, 72 W, 6 A. Konstrukcja jest całkiem niezła i starannie wykonana. Próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego wynosi 7,4 A, co byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że rzeczywisty maksymalny prąd ciągły to około 4,5 A. Tętnienia wynoszą około 400 mV, więc w zasadzie jedyny zarzut dotyczy zawyżonej półtorakrotnie deklarowanej mocy.
5. Wodoodporny, w obudowie, 100 W, 8,3 A. Wykonanie bardzo mi się spodobało: staranne, estetyczne, przyjemnie wziąć go do ręki. Zabezpieczenie ustawiono na styk, ale w tym przypadku to dobrze, bo przy większym obciążeniu po prostu się przegrzeje. Jest tu pewien niuans związany z typowym zastosowaniem: takie zasilacze często muszą pracować w szerszym zakresie temperatur, dlatego nie obciążałbym go mocą większą niż 75–80 W. No i tętnienia — przy maksymalnym prądzie wynoszą około 600 mV, czyli są duże.
6. Hermetyczny, 100 W, 8,3 A. Do wykonania nie mam zastrzeżeń, próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego również ustawiono prawidłowo, a tętnienia są, o dziwo, w normie. Temperatura pracy także mieści się w normie. Właściwie nie ma się do czego przyczepić — to całkiem przyzwoity zasilacz 100 W.
7. Biurkowy, 120 W, 10 A. Może nawet bym go pochwalił: jest starannie zmontowany, zabezpieczenie przy deklarowanych 10 A ustawiono na 10,6 A, a tętnienia są zasadniczo w normie jak na budżetowy model. Jednak fakt, że rzeczywista moc wynosi zaledwie około 60 W, mimo deklarowanych 120 W, przekreśla wszystkie jego zalety.
We wnioskach zamieszczam krótkie podsumowanie. Po szczegóły najlepiej zajrzeć do pełnego opisu.
Warto też zwrócić uwagę na cechę wspólną niemal wszystkich pokazanych zasilaczy: poziom tętnień jest przeważnie średni lub wyraźnie wyższy od średniego, moc często zawyżona, a w konsekwencji dochodzi do przegrzewania. Jednocześnie montaż jest dość staranny, a płytki drukowane dobrze zaprojektowane, choć komponenty często są budżetowe, a pojemność kondensatorów bywa zaniżona.
Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli zasilacie na przykład taśmy LED, tętnienia nie są tam krytyczne. Zasilacze są jednak uniwersalne i często kupuje się je nie tylko do tego celu. Za to przy oświetleniu LED ujawniają się inne problemy.
Jeśli chodzi o tętnienia, sytuacja była dość ciekawa. Sprawdziłem wszystko, potem przeglądałem materiały i zorientowałem się, że dość często tętnienia są wyraźne. A przecież dosłownie niedługo wcześniej sprawdzałem inne zasilacze i tam wszystko było w porządku. Pierwsza myśl: może przez przypadek sprawdzałem poprzednie z włączonym dzielnikiem 1:10? Nie byłem leniwy, wyciągnąłem na chybił trafił jeden z wcześniejszych zasilaczy, podłączyłem oscyloskop, upewniłem się, że wszystko jest w porządku, i się uspokoiłem.
Przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu, polecam obserwować mnie na Instagramie. Będę tam publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog Dodam, że na kanale można dyskutować o recenzjach i artykułach, a także po prostu porozmawiać. Polecam.
Uwaga — żeby nikt mnie o nic nie oskarżał, a także zgodnie z ustaleniami ze sponsorem projektu, oznaczenia wszystkich testowanych urządzeń zostały usunięte. Podobieństwo do jakichkolwiek marek jest przypadkowe, ale poza tym obiecuję, że recenzja będzie maksymalnie obiektywna. Zresztą dotyczy to wszystkich moich recenzji.
Przypominam też, że korzystanie z materiałów z bloga jest możliwe wyłącznie za zgodą autora i pod warunkiem zamieszczenia aktywnego linku do oryginalnego artykułu.
Jak już pisałem, będzie siedem modeli, uporządkowanych według rosnącej deklarowanej (co nie znaczy rzeczywistej) mocy.
Pierwszy: wersja „ładowarka do gniazdka ściennego”, 36 W, 12 V, 3 A.
Deklarowany zakres pracy: 100–240 V.

W środku typowe, niedrogie podzespoły, ale warto zaznaczyć, że zastosowano filtr wejściowy, choćby w postaci zwykłego dławika.

Płytka jest schludna — to klasyczna konstrukcja niedrogiego zasilacza.

1. Zastosowano układ SDC5091, przeznaczony do zasilaczy o mocy 24–30 W. Obecność takiego układu to plus, bo zwykle mają one zabezpieczenie przed przegrzaniem. Tyle że zasilacz ma 36 W, a układ jest na 30 W.
2. Jest kondensator Y — w porządku.
3. Na wyjściu jest jedna dioda, jakiś typowy model na 3 A i 100 V.
4. Na wyjściu para kondensatorów 680+470 µF. Dość dziwna kombinacja, ale to już szczegóły.

Od spodu czysto, trochę pusto, ale przy zastosowaniu typowych układów tego rodzaju to normalne. Sprzężenie zwrotne jest realizowane po prostu przez diodę Zenera, więc napięcie wyjściowe prawdopodobnie będzie nieco pływać.
Odstęp między wyprowadzeniami kondensatora Y jest minimalny.

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego wynosi około 19 µF. To ledwie wystarcza przy standardowym napięciu sieciowym 230 V, a dla deklarowanego zakresu od 100 V to za mało.
Łączna pojemność na wyjściu to około 1000 µF — w zasadzie wystarczy.

Zabezpieczenie zaczęło działać dość przewidywalnie przy prądzie około 2,5 A, gdy zasilacz był zimny, i przy 2,6–2,7 A po rozgrzaniu. Czyli deklarowanych 3 A już nie zobaczymy. Przy przeciążeniu zabezpieczenie stopniowo obniża napięcie wyjściowe, zależnie od prądu.

Sprawność wynosi około 84% — jak na niedrogie zasilacze to normalny wynik.

Skoro nie uzyskamy 3 A, przebiegi oscyloskopowe zarejestrowałem bez obciążenia oraz przy prądach 0,7, 1,4 i 2,1 A.
W zasadzie wynik zgodny z oczekiwaniami: około 200 mV dla głównej składowej i 400 mV międzyszczytowo. Typowe wartości dla zasilaczy z najniższej półki cenowej.

Sądząc po pierwszym przebiegu, kontroler PWM ma „tryb zielony”, ale mimo to zasilacz pracował cicho bez obciążenia.
Poza tym wynik również typowy.

Test pod obciążeniem przeprowadziłem w dwóch trybach: 1 i 2 A.
Warto zauważyć, że już na wykresie widać dodatnią zależność napięcia od temperatury. „Dodatnia” nie znaczy „dobra” — oznacza, że napięcie rośnie wskutek nagrzewania lub zwiększenia obciążenia.
W efekcie nagrzewania napięcie wzrosło o 0,24 V. To skutek prostego układu sprzężenia zwrotnego.

Temperatura kluczowych podzespołów
1 A — transformator 64°C, układ PWM 71°C, dioda wyjściowa 79°C
2 A — transformator 103°C, układ PWM 112°C, dioda wyjściowa 130°C.
Jak widać na zdjęciu termowizyjnym, nawet 2 A to dla tego zasilacza za dużo przy dłuższej pracy. Temperatury wszystkich głównych podzespołów są bliskie maksymalnym, i to przy zwykłej temperaturze pokojowej. Zatem rzeczywisty prąd wyjściowy tego modelu jest bliższy 1.6-1.8 A.

Drugi model, tym razem w wersji biurkowej: te same 12 V, 36 W i 3 A.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego wynosi 100-240 V.
W zestawie jest już nie tylko zasilacz, ale także zwykły kabel „komputerowy”, co jest wygodne..

Wygląda nieźle. Podoba mi się, że kabel wyjściowy jest wyprowadzony pod kątem — czasami naprawdę się to przydaje.
Rezystancja kabla sieciowego wynosi około 0.5 Ω. Nie jest to może dobry wynik — lepszej jakości kable mają rezystancję bliższą 0.15-0.3 Ω — ale nie powiem też, że jest źle; zdarzają się znacznie gorsze.

Tutaj „wnętrze” diametralnie różni się od poprzedniego modelu. Wygląda na to, że komponentów jest ze dwa razy więcej :)

Mamy filtr wejściowy, parę porządnych radiatorów i transformator większy niż w poprzednim modelu.

1. Chyba jedyne, czego brakuje w filtrze wejściowym, to termistora.
2. Za to zamontowano warystor na 470 V wartości szczytowej.
3, 4. Odstęp między wyprowadzeniami kondensatora Y jest jakoś mały — niespodziewanie mały. Wylutowałem go nawet, żeby sprawdzić, bo byłem pewien, że to zwykły kondensator wysokonapięciowy, ale nie: z oznaczeń wynika, że to właśnie kondensator Y. Zwykle wyprowadzenia kondensatorów Y są rozstawione 1.5-2 razy szerzej, aby spełnić wymagania bezpieczeństwa.
5. Wyjściowy zespół diodowy na 10 A i 100 V — dla tego zasilacza impulsowego to całkiem odpowiednie parametry.
6. Na wyjściu są dwa kondensatory 1000 µF, 16 V, co również jest w porządku.

Płytka wygląda bardzo schludnie. W „wąskich” miejscach wykonano szczeliny izolacyjne, więc nie mam tu żadnych uwag.

Kontroler PWM TC6368C. Oczywiście nie ma zabezpieczenia termicznego, czego można się było spodziewać, ale zaznaczę, że płytka została zaprojektowana poprawnie — pola miedzi w miejscach o dużym obciążeniu wzmocniono lutowiem.

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego wynosi 38 µF, a kondensatorów wyjściowych 1800 µF.
Przy napięciu sieciowym 230 V, czyli „górnym zakresie”, 38 µF wystarczy. Dla dolnego zakresu to za mało albo trzeba zmniejszyć moc obciążenia.

Próg zabezpieczenia jest absurdalnie zawyżony: ponad 7 A przy deklarowanych 3 A....

Sprawność w zakresie 0.3-3.9 A wyniosła około 84-84.5%, a podziałka na dole skali odpowiada 0.3 A.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądzie 1, 2 i 3 A.
250 mV dla głównej składowej i 500 mV z uwzględnieniem „szpilek”. Jak na niedrogi zasilacz, można to jeszcze zaakceptować, ale sądząc po wyglądzie, ten model nie jest aż tak budżetowy — można było to poprawić.

Przy niskiej częstotliwości widać działanie „trybu ekologicznego” bez obciążenia. Tętnienia 100 Hz pod obciążeniem są zauważalne, ale nic ponadto — giną na tle pozostałych zakłóceń.

Test obciążeniowy przeprowadzono w trzech trybach, przy prądzie 1.5, 3 i 3.5 A.
Napięcie zasilacza nieznacznie, dosłownie o 10 mV, spada w miarę nagrzewania.

A teraz temperatury najważniejszych komponentów.
1.5 A — transformator 64 stopnie, tranzystor 45, zespół diodowy 71 stopni.
3 A — transformator 92 stopnie, tranzystor 70 stopni, zespół diodowy 108 stopni.
3.5 A — transformator 109 stopni, tranzystor 84, a zespół diodowy 126 stopni.
W zasadzie oddaje swoje 3 A niemal bez problemu, ale patrząc na temperatury, powiedziałbym, że pracuje na granicy możliwości, czyli niemal bez zapasu na temperaturę otoczenia.
Trzeba jednak przyznać, że nagrzewanie można uznać za równomierne, a do tego jest zapas na wzrost temperatury tranzystora wysokonapięciowego.
Jedyne, co naprawdę niepokoi, to bardzo wysoki próg zabezpieczenia nadprądowego i brak zabezpieczenia termicznego — chodzi konkretnie o powiązanie jednego z drugim.

Trzeci zasilacz ma moc 36 W, napięcie 12 V i prąd 3 A, ale tym razem jest w wersji hermetycznej.
Zakres napięcia wejściowego jest „wąski od góry”: 180–264 V.

Wykonanie — cóż, klasyka: aluminiowy profil w kształcie litery U, do którego włożono długą, wąską płytkę i zalano ją masą zalewową. Sądząc po stosunkowo niewielkiej mocy, całe ciepło odprowadzane jest wyłącznie przez tę masę.
Nie powiedziałbym, że przewody są grube, ale z drugiej strony prąd obciążenia jest tu niewielki, więc wszystko w porządku.

Niespodziewanie próg zabezpieczenia nadprądowego jest ustawiony prawidłowo — około 3,3–3,4 A, zależnie od temperatury obudowy.
Występuje niewielka ujemna zależność napięcia od obciążenia, głównie z powodu spadku napięcia na przewodach.

Sprawność wynosi około 84%. Pomiar wykonano w zakresie 0,3–3,3 A, z krokiem 0,3 A.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądach 1, 2 i 3 A.
Zwykle, gdy mierzy się tętnienia za przewodami wyjściowymi, amplituda „igieł” jest mniejsza, ale tutaj jakoś nie bardzo się to sprawdziło.
Wyszło więc, że główna składowa ma około 300–400 mV, a amplituda międzyszczytowa wynosi 600 mV. To już całkiem sporo; przypuszczam, że na wyjściu jest jeden zwykły kondensator o pojemności około 1000 µF.

Przy niskiej częstotliwości wygląda to jeszcze gorzej, a sądząc po charakterze tętnień, mogą one wynikać ze specyfiki pracy kontrolera PWM. Tak czy inaczej, nie wygląda to najlepiej. Niedawno spotkałem się już z czymś podobnym, ale była jedna różnica: wizualnie wyglądało to bardzo podobnie, jednak amplituda międzyszczytowa wynosiła tam około 80–90 mV, a tutaj 700–800 mV, co oczywiście wygląda kiepsko.

Test obciążeniowy przeprowadzono przy prądach 1,5 i 3 A. Wykazał on, że napięcie nie zależy od temperatury (w granicach błędu pomiaru).

Nie było tu zbyt wiele do fotografowania. Pierwsze zdjęcie termowizyjne pokazuje ogólny widok przy obciążeniu 50%, a trzy kolejne — przy 100%.
Maksymalna zarejestrowana temperatura wyniosła około 70 stopni i sądząc po położeniu, chodzi o transformator. Po prawej stronie jest wyraźnie prostownik, tam temperatura jest nieco niższa — około 62 stopni.
W każdym razie nie mam zastrzeżeń do nagrzewania, przynajmniej w obecnej postaci.

Model w wersji biurkowej, moc 72 W, napięcie 12 V, prąd 6 A.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego: 100–240 V.
Tutaj przewód wychodzi już w bardziej typowy sposób — prosto. W zestawie jest przewód zasilający typu „komputerowego”.

Układ jest bardzo podobny do pokazanego wcześniej modelu biurkowego o mocy 36 W, ale wyraźnie widać, że transformator jest większy, kondensator na wejściu ma większą pojemność i ogólnie nawet na pierwszy rzut oka widać, że zasilacz ma większą moc.

Płytka jest przymocowana do obudowy trzema porcjami uszczelniacza. Jeśli trzyma, to czemu nie — moim zdaniem to lepsze rozwiązanie niż płytka po prostu dociśnięta gumką do transformatora.

Typowy układ z radiatorami w kształcie litery U. Nawiasem mówiąc, właśnie taki układ najbardziej mi odpowiada, choć w zamkniętej obudowie działa gorzej niż wtedy, gdy radiatory są ustawione wzdłuż płytki.

1. Filtr sieciowy jest, ale na warystorze oszczędzono — zresztą nie tylko na nim.
2. Tranzystor 5 A, 650 V — typowe rozwiązanie dla zasilacza o takiej mocy.
3. Zespół diodowy na wyjściu: 10 A, 100 V. Trochę mało jak na zasilacz 6 A, choć oczywiście będzie działać.
4. Para kondensatorów 1000 µF 16 V.

Płytka jest bardzo starannie wykonana. Na uwagę zasługuje prawidłowa topologia wyjściowej części mocy.

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego wynosi 50 µF — to niewiele. Łączna pojemność kondensatorów wyjściowych to około 1700 µF, też bez szału.

Zabezpieczenie ustawiono na prąd około 7,3–7,4 A. Jak na zasilacz 6 A to w zasadzie w porządku, choć jest to górna granica. Najlepiej jednak ocenić to na podstawie testów pod obciążeniem.

Sprawność zmierzono w zakresie prądu 0,4–6,4 A i wyniosła około 85–85,5%. Moim zdaniem to dobry wynik.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądzie 2, 4 i 6 A.
Trochę za duże: główna składowa ma około 380 mV, a razem ze „szpilkami” wartość zbliża się do 650 mV.

Przy niskiej częstotliwości jest w zasadzie dobrze, jeśli pominąć po prostu dużą amplitudę. Przy 100 Hz nie ma większych zastrzeżeń.

Test obciążeniowy przeprowadzono najpierw przy prądzie 3 A, a następnie — na podstawie oceny temperatur — przy 4,5 A, a nie przy oczekiwanych 6 A.
Napięcie nieznacznie rośnie wraz z temperaturą, o około 50 mV, ale można to spokojnie zignorować.

Temperatury:
3 A — transformator 69 stopni, tranzystor 61, zespół diodowy 93 stopnie
4,5 A — transformator 96 stopni, tranzystor 93, zespół diodowy 126 stopni.
Właśnie temperatura była powodem, dla którego drugą część testu przeprowadziłem przy 4,5 A, a nie przy 6 A. 4,5 A to maksymalny prąd ciągły w temperaturze pokojowej.
Czyli jeśli uwzględnić zapas na wyższą temperaturę otoczenia, rzeczywisty prąd ciągły nie przekracza 3,5–4 A. Wymiana przegrzewającego się zespołu diodowego niewiele zmieni, bo przy dalszym zwiększaniu obciążenia przegrzewać zacznie się transformator.

Model o mocy 100 W, 12 V, 8,3 A.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego jest „wąski od góry”: 180–240 V.
Już kolejny raz spotykam się z górną granicą 240 V. Ciekawe, czy producent wie, że dopuszczalne napięcie sieciowe wynosi u nas obecnie 253 V? Zresztą wcześniej też było to 220 ±10%, czyli do 242 V.
Zaniepokoiłoby mnie, gdybym zobaczył górną granicę zaledwie 240 V.
Nie wiem dlaczego, ale wizualnie podoba mi się taka konstrukcja, choć w praktyce nie ma w niej nic szczególnie wygodnego.
Z oznaczeń na opakowaniu wynika, że są też modele na 24, 36 i 48 V.

Podłączenie odbywa się przez zaciski śrubowe. Jest osłona ochronna, a zacisków wyjściowych są cztery — po dwa na każdy biegun. Czasami to wygodne.

Zapomniałem zrobić zdjęcie, ale z pokrywą jest pewien problem. Już przy zdejmowaniu stawiała duży opór. Powód: wykonano ją z aluminium (a raczej, sądząc po tym, że pęka w miejscu zgięcia, z duraluminium). Kto wpadł na pomysł, żeby zrobić pokrywę z tak grubego i niezbyt odpowiedniego materiału...
Na spodzie obudowy znajduje się niewielkie użebrowanie (choć trudno je tak nazwać), które ma raczej znaczenie estetyczne niż praktyczne.

Ten zasilacz ma obudowę w wersji bryzgoszczelnej (nie mylić z hermetyczną). Komponenty są dociśnięte do obudowy przez pastę termoprzewodzącą. Poza tym to klasyczny zasilacz, a do tego całkiem starannie wykonany.

Nie widać pojemności kondensatora wejściowego, a nie chciało mi się go wyciągać. Kondensatory wyjściowe mają 1000 µF.
Jest też pełny filtr wejściowy, zawierający zarówno termistor, jak i warystor — oba dobrze widoczne nawet pod zalewą.

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego to zaledwie 43 µF, zdecydowanie za mało jak na model 100 W. Pojemność kondensatorów wyjściowych, wynosząca 1900 µF, też jest niewielka, a ESR dość wysoki.

Zabezpieczenie ustawiono tuż przy maksymalnym prądzie i zadziała przy około 8,4–8,5 A. Warto przy tym zwrócić uwagę na bardzo ciekawą zależność napięcia wyjściowego od obciążenia w początkowym zakresie. Ciekawe, skąd się bierze...

Sprawność oceniano w zakresie od 0.5 do 8.5 A, co 0.5 A. Wyniosła około 86%.
Wynik całkiem niezły, ale znowu mamy jakiś nietypowy wykres, z górką w okolicy 50% obciążenia.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądach 2.5, 5 i 7.5 A.
No cóż, obraz jest dość smutny: 500–600 mV w głównej części i 1 V międzyszczytowo. Co gorsza, jestem prawie pewien, że kondensatory długo nie wytrzymają pracy w takim trybie.

Na tle całości tętnienia o częstotliwości 100 Hz są oczywiście prawie niewidoczne, ale taki poziom „tła” przy tak dużej amplitudzie to nic dobrego.

Test pod obciążeniem przeprowadzono przy prądach 4.2 i 8.3 A.
W zasadzie nie ma tu zależności napięcia od nagrzewania, ale na wykresie napięcia przy prądzie 8.3 A widać jego spadek. Przy bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że najpierw napięcie skoczyło w górę, a dopiero po przejściu na prąd 8.3 A zaczęło spadać.
Czyli mamy dodatnią zależność napięcia od prądu obciążenia, a późniejszy spadek wynika z przejścia zasilacza w tryb poprzedzający zadziałanie zabezpieczenia.

Temperatury podzespołów:
4.2 A – transformator 64 stopnie, tranzystor 52 stopnie, a zespół diod również 52
8.3 A – transformator 98 stopni, tranzystor 81 stopni, zespół diod 84.
Moim zdaniem to dość dużo. Zapas na wzrost temperatury otoczenia jest niewielki, a jeśli wziąć pod uwagę, że podobne zasilacze montuje się czasem w rozdzielnicach, przestrzeni nad sufitem podwieszanym, a nawet w obudowach zewnętrznych, to sądzę, że maksymalny prąd powinien tu wynosić raczej 6.5–7 A.

Kolejny model o mocy 100 W, 12 V i 8.3 A, tym razem jednak w wersji hermetycznej.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego wynosi 180–264 V, co lepiej odpowiada parametrom naszej sieci.

Nie ma tu właściwie czego pokazywać: zaślepki na końcach są przykręcone wkrętami, przewody mają odpowiedni przekrój. Ogólnie nic szczególnego.

Zabezpieczenie ustawiono na około 9.4–9.5 A, nie mam zastrzeżeń. Występuje niewielki spadek napięcia pod obciążeniem, co jest całkowicie normalne, ponieważ pomiar wykonuje się za przewodem wyjściowym.

Sprawność oceniano w zakresie od 0.5 do 9 A, co 0.5 A. Wyniosła około 85.5–86%. Gdyby nie dość typowa sprawność, choć normalna dla takiej mocy, po kształcie wykresu pomyślałbym, że zastosowano prostownik synchroniczny.

Tętnienia mierzono bez obciążenia oraz przy prądach 3, 6 i 9 A.
Co zaskakujące, wyniki są tu wyraźnie lepsze niż w poprzednim zasilaczu: główna część wynosi około 130 mV, a amplituda międzyszczytowa 220–230 mV.
Nie powiem, że tętnienia są małe, ale nie mogę też nazwać ich zbyt dużymi. To całkiem dopuszczalna wartość, biorąc pod uwagę napięcie i prąd obciążenia.

Nawet przy częstotliwości 100 Hz nie powiedziałbym, że jest źle. Tak, trochę się przebija, ale nie jest to krytyczne.
Mam zresztą wyraźne wrażenie, że ten zasilacz i poprzedni to dwa zupełnie różne urządzenia, z odmiennymi rozwiązaniami układowymi i wyprodukowane w różnych fabrykach.

Test pod obciążeniem przeprowadzono przy prądach 4.2 i 8.3 A. Chciałem sprawdzić też 10 A, ale zmieniłem zdanie, bo jeszcze oskarżą mnie o znęcanie się nad obiektami testów :)
Występuje niewielka ujemna zależność napięcia od temperatury, ale mówimy dosłownie o 20 mV.

Aby sprawdzić nagrzewanie, na obudowę zasilacza naklejono dwa kawałki taśmy izolacyjnej, które zapewniają prawidłowy pomiar temperatury.
Przy prądzie 4.2 A obudowa nagrzała się do 39 stopni, a przy 8.3 A do 60. W obu przypadkach wyższa temperatura występowała w okolicy wyjściowej części zasilacza.
Trudno tu coś więcej powiedzieć: tak, grzeje się i będzie parzyć w rękę, ale tak, to normalne.

Najmocniejszy zasilacz w teście, w wersji biurkowej, o mocy 120 W, czyli 12 V i 10 A.
Deklarowany zakres napięcia wejściowego wynosi 100–240 V.
W zestawie znajduje się zasilacz i przewód sieciowy.

Z zewnątrz obudowa jest stosunkowo niewielka, zwłaszcza jak na deklarowaną moc, co oznacza, że albo zastosowano w niej porządną, drogą konstrukcję, albo zachodzi drugi wariant.
Bardziej zdziwiła mnie jednak kwestia kabla: wtyczka to zwykła „ósemka”. Szczerze mówiąc, nie rozumiem, dlaczego nie zastosowano typowego złącza „komputerowego”.

Otworzyłem go — nic niezwykłego, zwykły zasilacz. Transformator jest jednak trochę za mały jak na 120 W.

Płytka jest starannie wykonana, ale jeszcze bardziej zdziwiło mnie, dlaczego na wejściu zastosowano właśnie takie gniazdo sieciowe, skoro zarówno obudowa, jak i płytka bez problemu pozwalają zamontować zwykłe, a właściwie bardziej rozpowszechnione złącze „komputerowe”…

1. Filtr sieciowy jest, warystora nie ma, ale w rzeczywistości nie jest to aż tak istotne. Ważniejsze, że nie zapomniano o termistorze.
2. Kondensator wejściowy ma deklarowaną pojemność 82 µF, co jest już trochę za mało jak na 120 W, nawet przy napięciu sieciowym 230 V. O pracy przy 100 V nawet nie wspominam.
3. Tranzystor wysokonapięciowy: 10 A, 650 V — w zasadzie w porządku.
4. Wszystkie elementy układu sprzężenia zwrotnego umieszczono na krawędzi płytki, a pod transoptorem widać szczelinę izolacyjną.

1. Kondensator Y jest. Sądząc po jego wyglądzie, mogę powiedzieć, że wszystkie zasilacze w plastikowych obudowach pokazane w tym artykule wyprodukowano w tej samej fabryce.
2. Uzwojenie wtórne wykonano po prostu z kilku stosunkowo grubych żył.
3. Na wyjściu znajduje się mostek diodowy 30 A, 100 V. W zasadzie w porządku, o ile oczywiście nie dopuścimy do przegrzania.
4. I tylko dwa kondensatory po 1000 µF — na 10 A?

Podobnie jak w przypadku poprzednich zasilaczy tego typu, do płytki drukowanej nie mam zastrzeżeń. Jest trochę brudna, no cóż, zdarza się — może akurat monter miał przerwę na obiad :)

Rzeczywista pojemność kondensatora wejściowego wynosi 69 µF, czego zresztą można się było spodziewać. Na wyjściu jest 1750 µF, ale kondensatory są nieco lepsze niż w wersji 72-watowej.

Prąd zadziałania zabezpieczenia przekracza próg 10 A zarówno na zimno, jak i po rozgrzaniu. Późniejszy test wykazał, że zabezpieczenie zadziałało przy 10,6 A.
Przy prądzie 10 A napięcie wyjściowe spada o 0,65 V — w zasadzie cały ten spadek występuje na kablu wyjściowym.

Sprawność zmierzono w zakresie 0,5–10,5 A, ze skokiem co 0,5 A. Wyniosła około 85–85,5%.

Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądach 3, 6,5 i 10 A.
Przy maksymalnym prądzie uzyskałem około 400 mV podstawowych tętnień i 1 V z uwzględnieniem „igieł”. Ogólnie znów przeciętnie, a przy prądzie 6,5 A sytuacja wcale nie wygląda dużo lepiej. Tętnienia mieszczą się oczywiście w dopuszczalnych granicach, ale pojawia się pytanie, czy z czasem nie zaczną rosnąć, bo kondensatory wyjściowe pracują w dość ciężkich warunkach.

Przy niskiej częstotliwości widać niewielkie tętnienia 100 Hz, szczególnie przy pełnej mocy. Kondensator wejściowy jest jednak trochę za mały, choć na tle całości nie powiedziałbym, że tętnienia są aż tak duże.

Test obciążeniowy przeprowadzono w dwóch trybach: najpierw przy 5 A, czyli 50% obciążenia, a potem przy 6 A. Myślę, że już się domyśliliście, dlaczego nie ma testu przy 10 A.
Napięcie zależy od temperatury w dodatni sposób — różnica wynosi około 70 mV, co nie jest krytyczne.

No i jak tu obyć się bez zdjęć termowizyjnych.
5 A — transformator 90 stopni, tranzystor 87, mostek diodowy 120.
6 A — transformator 110 stopni, tranzystor 108, temperatura mostka diodowego przekroczyła zakres kamery termowizyjnej, dlatego widzimy 135 stopni.
Trudno tu cokolwiek komentować. Wyraźnie widać, że przy prądzie 5 A zasilacz ma ciężko, a przy 6 A przegrzewa się — i to w temperaturze pokojowej. Oczywiście nie ma tu zabezpieczenia termicznego, więc widzę dwa możliwe skutki obciążenia go pełnym prądem. Po pierwsze, transformator zacznie wchodzić w nasycenie i będzie zadziałać zabezpieczenie nadprądowe, przynajmniej przez jakiś czas. Drugi wariant jest mniej optymistyczny.

Wnioski.
1. Zasilacz 36 W, 3 A. Rzeczywista maksymalna moc wynosi 30 W, potem zadziała zabezpieczenie. Rzeczywista moc ciągła jest bliższa 20–25 W. To dość prosty zasilacz, najwyraźniej niedrogi. Tętnienia są przeciętne, ale zasadniczo będzie działać, tym bardziej że zastosowano w nim specjalizowany układ scalony, więc najprawdopodobniej ma też zabezpieczenie termiczne.
2. Zasilacz biurkowy 36 W, 3 A. Ten wygląda wyraźnie lepiej od poprzedniego. Tętnienia są nieco większe, a temperatura pracy i moc są odpowiednie dla temperatury pokojowej, ale próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego jest zawyżony mniej więcej dwukrotnie, co może mieć poważne konsekwencje, bo nie ma zabezpieczenia termicznego.
3. Hermetyczny, 36 W, 3 A. Próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego ustawiono prawidłowo, z temperaturą również nie ma problemów, ale tętnienia na wyjściu są dość duże — około 500 mV. Przebieg przy niskiej częstotliwości też nie wygląda najlepiej.
4. Biurkowy, 72 W, 6 A. Konstrukcja jest całkiem niezła i starannie wykonana. Próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego wynosi 7,4 A, co byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że rzeczywisty maksymalny prąd ciągły to około 4,5 A. Tętnienia wynoszą około 400 mV, więc w zasadzie jedyny zarzut dotyczy zawyżonej półtorakrotnie deklarowanej mocy.
5. Wodoodporny, w obudowie, 100 W, 8,3 A. Wykonanie bardzo mi się spodobało: staranne, estetyczne, przyjemnie wziąć go do ręki. Zabezpieczenie ustawiono na styk, ale w tym przypadku to dobrze, bo przy większym obciążeniu po prostu się przegrzeje. Jest tu pewien niuans związany z typowym zastosowaniem: takie zasilacze często muszą pracować w szerszym zakresie temperatur, dlatego nie obciążałbym go mocą większą niż 75–80 W. No i tętnienia — przy maksymalnym prądzie wynoszą około 600 mV, czyli są duże.
6. Hermetyczny, 100 W, 8,3 A. Do wykonania nie mam zastrzeżeń, próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego również ustawiono prawidłowo, a tętnienia są, o dziwo, w normie. Temperatura pracy także mieści się w normie. Właściwie nie ma się do czego przyczepić — to całkiem przyzwoity zasilacz 100 W.
7. Biurkowy, 120 W, 10 A. Może nawet bym go pochwalił: jest starannie zmontowany, zabezpieczenie przy deklarowanych 10 A ustawiono na 10,6 A, a tętnienia są zasadniczo w normie jak na budżetowy model. Jednak fakt, że rzeczywista moc wynosi zaledwie około 60 W, mimo deklarowanych 120 W, przekreśla wszystkie jego zalety.
We wnioskach zamieszczam krótkie podsumowanie. Po szczegóły najlepiej zajrzeć do pełnego opisu.
Warto też zwrócić uwagę na cechę wspólną niemal wszystkich pokazanych zasilaczy: poziom tętnień jest przeważnie średni lub wyraźnie wyższy od średniego, moc często zawyżona, a w konsekwencji dochodzi do przegrzewania. Jednocześnie montaż jest dość staranny, a płytki drukowane dobrze zaprojektowane, choć komponenty często są budżetowe, a pojemność kondensatorów bywa zaniżona.
Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli zasilacie na przykład taśmy LED, tętnienia nie są tam krytyczne. Zasilacze są jednak uniwersalne i często kupuje się je nie tylko do tego celu. Za to przy oświetleniu LED ujawniają się inne problemy.
Jeśli chodzi o tętnienia, sytuacja była dość ciekawa. Sprawdziłem wszystko, potem przeglądałem materiały i zorientowałem się, że dość często tętnienia są wyraźne. A przecież dosłownie niedługo wcześniej sprawdzałem inne zasilacze i tam wszystko było w porządku. Pierwsza myśl: może przez przypadek sprawdzałem poprzednie z włączonym dzielnikiem 1:10? Nie byłem leniwy, wyciągnąłem na chybił trafił jeden z wcześniejszych zasilaczy, podłączyłem oscyloskop, upewniłem się, że wszystko jest w porządku, i się uspokoiłem.
Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie zasilaczy: tętnienia, sprawność i nagrzewanie
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Zasilacze
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Komentarze1
Omów na forumTemat na forum już jest, ale nie ma jeszcze odpowiedzi. Bądź pierwszy!
Napisz na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja




Komentarze są publikowane w języku oryginału.