Akumulatory EVE w formacie 18650, cztery typy
Niedawno ponownie odezwał się do mnie jeden z czytelników z prośbą o przetestowanie akumulatorów. A czemu nie? Mnie to interesuje, wam się przyda, więc się zgodziłem. Dziś pierwsza część: ogniwa 18650, wszystkie od tego samego producenta — znanej firmy EVE.
Przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog
Przypomnę, że jakiś czas temu skontaktował się ze mną człowiek, który handluje u nas akumulatorami i podchodzi do tego bardzo odpowiedzialnie. Więcej można przeczytać w tych recenzjach — 32700, 32140, 33140. To porządny, rozsądny i odpowiedzialny człowiek, polecam.
Przed Nowym Rokiem zapytał mnie, czy nie chciałbym przetestować jeszcze jakichś akumulatorów. A właściwie, czemu nie? Tyle że przy obecnej sytuacji energetycznej stało się to, delikatnie mówiąc, mniej wygodne. Nic to, moje domowe akumulatory pomogą mi testować akumulatory na złość wrogom :)
Żeby nie zapomnieć: w tej i kolejnych recenzjach akumulatorów z tej partii będę zamieszczać linki do sklepu tego człowieka. A żeby było wam ciekawiej, udostępnił kod promocyjny —
Kod promocyjny kirich_blog daje 5% zniżki na wszystkie produkty sklepu internetowego miliom.com.ua. Zniżka obowiązuje do 28 lutego 2026 roku i dotyczy wyłącznie zamówień osób fizycznych, złożonych przez stronę z użyciem kodu promocyjnego

Zacznę od ogniw EVE 18650 25P_2500mAh — link.
Ogniwa te są pozycjonowane jako wysokoprądowe, głównie do elektronarzędzi, co oczywiście nie wyklucza ich zastosowania w innych sytuacjach.

Koszulka termokurczliwa jest zielona, biegun dodatni ma płaski, czteropłatkowy styk, a na ogniwie znajduje się oznaczenie modelu i pojemności.

Wymiary i masa. Mierząc średnicę ogniw, starałem się zmierzyć jej największą wartość, ponieważ akumulatory nie są idealnie okrągłe, a czasem ma to znaczenie.

Jak zawsze przed testami przeprowadzam cykl „normalizacji”, ale przypomnę: akumulatory litowe nie wymagają „formatowania”. Ten cykl ma po prostu sprawić, żeby początkowy poziom naładowania nie wpływał na pomiary.
Pierwsze ładowanie pobrało około 1780 mAh, a podczas rozładowania prądem 1 A ogniwa oddały około 2600 mAh.

Dla tych ogniw producent deklaruje nominalny prąd ładowania 0.5C i maksymalny 4 A. To czasem istotny parametr, bo niektóre elektronarzędzia mają „szybkie” ładowarki, a nie każdy akumulator tego rozmiaru można ładować prądem 4 A.

Przy prądzie 0.5C ładowanie trwało 2 godziny i 10 minut — świetny wynik. Przy prądzie 4 A zajęło 51 minut, co również jest całkiem niezłym rezultatem. Akumulatory bez problemu przyjmują ładunek, ale zalecam nie przekraczać prądu ładowania 1C, bo wydłuży to ich żywotność.

Jeśli chodzi o prądy rozładowania, producent deklaruje maksymalny prąd ciągły 30 A i dołącza wykres z testu przeprowadzonego przy takim prądzie.

Testowałem w tych samych trybach: 0.2, 0.5, 1, 2, 4, 6, 8 i 10C. Przy prądzie 12C, czyli 30 A, pojawiły się pewne trudności.
Ogniwo bez problemu osiąga deklarowaną pojemność zarówno przy 0.2C, jak i 0.5C — tutaj nie mam zastrzeżeń.

Z temperaturą jest już gorzej. Poniżej wyniki przy prądach 6, 8 i 10C, czyli odpowiednio 15, 20 i 25 A. Ponieważ już przy 25 A ogniwo rozgrzało się do ponad 100 stopni, z oczywistych względów zrezygnowałem z testu przy 30 A.
Rzeczywisty, bezpieczny prąd ciągły dla tych ogniw wynosi raczej około 20 A, pod warunkiem że nie są ciasno upakowane albo są dodatkowo chłodzone.

Z drugim egzemplarzem było mniej więcej tak samo.


Obowiązkowo sprawdziłem zgodność wyników testów obu ogniw. Poniżej wyniki dla prądów 0.2, 1, 4 i 10C.
Wyraźne różnice pojawiły się przy prądach powyżej 10–15 A, więc moim zdaniem wszystko jest w porządku.

Impedancję ogniw mierzyłem zaraz po ich otrzymaniu i po wszystkich testach, ale myślę, że warto patrzeć na tę ostatnią wartość. Przy okazji, początkowo impedancja była nieco wyższa niż po testach i pełnym naładowaniu, choć myślę, że winne jest właśnie to, że akumulatory przychodzą naładowane mniej więcej do 30%.

Postanowiłem porównać te ogniwa z innymi, dość znanymi modelami -
1. Omawiane
2. LG ICR18650-HE2 2500mAh - recenzja
3. LG ICR18650-HE4 - recenzja
4. Murata US18650-VTC5A - recenzja
5. Samsung INR18650-25R - recenzja
6. Samsung INR18650-25S - recenzja
7. Murata US18650-VTC5D - recenzja
Najpierw przy prądzie 10 A. Tutaj VTC5D trochę oszukuje, bo dopuszcza rozładowanie do 2 V.

A teraz przy prądzie 20 A, co moim zdaniem lepiej pokazuje różnice, zwłaszcza że wszystkie ogniwa pracują tu w takich samych warunkach.
Pod względem średniego napięcia omawiane ogniwa plasują się mniej więcej pośrodku. Pod względem pojemności w Ah są niemal najlepsze ze wszystkich porównywanych, ale pod względem pojemności w Wh wypadają nieco powyżej środka stawki.

Druga para, EVE 18650 26V_2550mAh - link
Te ogniwa są raczej pozycjonowane jako budżetowe, bo wyróżnia je tylko cena. Zresztą testy to potwierdzą.

Koszulka termokurczliwa ma niebiesko-błękitny kolor. Na zdjęciu bez lampy błyskowej aparat kategorycznie odmówił poprawnego ustawienia balansu bieli; właściwy kolor widać na pierwszym zdjęciu.
Zaznaczę, że choć oznaczenie modelu sugeruje pojemność 26, wynosi ona nie 2600, a 2550 mAh.

Wymiary i masa ogniw.

Pierwsze ładowanie pobrało 1640 mAh, a przy prądzie 1 A uzyskałem około 2650 mAh.

W kwestii prądów ładowania panował niezły rozgardiasz: w jednej karcie katalogowej jako normalny/szybki prąd ładowania podano 0,2 i 0,5C, w innej normalny prąd ładowania wynosił 0,5C, a w jeszcze innej napisano 0,2 i 1C.

Ostatecznie uznałem, że 0,2C to już zdecydowanie za wolno, i sprawdziłem ładowanie przy prądach 0,5 i 1C.
Przy prądzie 0,5C ładowanie trwało 2 godziny i 27 minut, a przy 1C ponad półtorej godziny. Moim zdaniem to dość długo. Ładowanie prądem 0,2C raczej nie ma sensu, ale 0,4–0,5C jest dla tych akumulatorów jak najbardziej w porządku.

Podobnie jest z rozładowaniem: w jednym miejscu podają maksymalnie 1C, w innym 3C, a na wykresach wszędzie pokazują prąd do 3C.

Sprawdzałem przy 0,2, 0,5, 1, 2 i 3C (na wykresie jest literówka: podano 4C zamiast 3C).
Przy 0,2C ogniwa oddają 2600 mAh, a przy 0,5C 2550 mAh. Tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń.

Nagrzewanie przy prądach 2 i 3C. Biorąc pod uwagę, że ogniwa wyraźnie nie są przeznaczone do rozładowywania dużym prądem, jest całkiem normalne.

Drugi egzemplarz — wyniki są porównywalne z pierwszym.


Test zgodności parametrów przy prądach 0,2, 1 i 3C. Podobnie, bez zastrzeżeń — całkiem porządne ogniwa do pakietów.

Impedancja po testach wyniosła około 17,8 mΩ, co jest całkiem normalne przy deklarowanych parametrach. W karcie katalogowej podano zresztą około 25 mΩ.

Trzecia para, EVE 18650 33V_3200mAh - link
Te można już zaliczyć do ogniw o dużej pojemności, choć są też ogniwa o podobnej pojemności, które nie nadają się do dużych prądów. Ale i tu wiele zależy od ceny.

Koszulka termokurczliwa ma jasnozielony kolor. Od razu rzuca się w oczy oznaczenie ogniw 33, sugerujące pojemność 3300 mAh, choć podano, że wynosi ona 3200 mAh. Szczerze mówiąc, po co w takim razie podawać numer modelu jako 33, skoro prościej napisać 32 i nie wprowadzać w błąd?

Wymiary i masa ogniw.

Pierwsze ładowanie pochłonęło około 2550 mAh, a pierwsze rozładowanie prądem 1 A dało około 3170 mAh. Jakoś spodziewałem się więcej.

W sieci znalazłem dwie karty katalogowe: starszą z 2019 roku i nowszą z 2023 roku. Podane w nich parametry i tryby pracy są różne. Na przykład w starszej ładowanie prądem 0,5 i 1C, a w nowszej 0,2 i 1C. Zresztą różni się nie tylko prąd, ale nawet masa ogniw: w pierwszej podano 44,5 g ± 2, w drugiej „do 48 g”.

Prąd ładowania sprawdzałem przy 0,2, 0,5 i 1C. Niestety, kiedy przygotowywałem już recenzję, zauważyłem, że wyniki testu przy 0,5C przypadkowo zaginęły :(
Zobaczmy więc, jak wypadają przy 0,2 i 1C, zgodnie z nowszą kartą katalogową.
Przy 0,2C wszystko powinno być oczywiście ładnie — trudno zepsuć coś przy tak małym prądzie. Natomiast prąd 1C wydaje mi się dla tych ogniw nieco za duży, choć wyniki są podobne jak w przypadku poprzednich ogniw: około półtorej godziny.
Ogólnie moja rekomendacja pozostaje bez zmian: takie ogniwa najlepiej ładować prądem 0,4–0,5C.

Pojemność mierzyłem przy prądach 0,2, 0,5, 1, 2C i 10 A.
Wyniki w zasadzie pokrywają się z rezultatami „cyklu normalizacji” — około 3100 mAh, co przy deklarowanych na obudowie 3,2 Ah wygląda nieco dziwnie. Przy tym w kartach katalogowych zapisano to sprytnie: w starszej 3200 mAh, w nowszej minimum 3100, nominalnie 3200 mAh. Nie lubię, kiedy producenci tak kombinują.

Temperatura przy prądzie 2C i 10 A. Tutaj zgadzam się z producentem: ogniwa wytrzymują 10 A, ale to rzeczywiście maksymalny prąd. Producent zastrzega, że nie jest przeznaczony do pracy cyklicznej, czyli czasami można tak użyć, ale nie stale.

Drugi egzemplarz nie dobił nawet do 3100 mAh — przy prądzie 0,2C uzyskał zaledwie 3090 mAh. Jest tu jednak pewien drobiazg: pojemność deklarowana jest dla temperatury powietrza 23–27 stopni, a w pokoju było trochę chłodniej. Chyba nie muszę wam tłumaczyć, jak i przez kogo działa teraz ogrzewanie :(


Wyniki sprawdzenia zgodności parametrów przy prądach 0,2, 1C i 10 A. Przy 1C widać zauważalny rozrzut, choć przy 0,2C i 10 A wyniki są praktycznie identyczne. Różnica wynosi około 1,5%. Być może winna jest temperatura — trudno mi powiedzieć. Pozostałe wyniki wskazują jednak, że z akumulatorami wszystko jest w porządku.

Impedancja ogniw wynosi około 22 mΩ. To całkiem spodziewana wartość i nie powiem, czy to dużo, czy mało — po prostu tak jest.

No i czwarta para: EVE 18650 35V_3400mAh — link.
Te akumulatory zdecydowanie zaliczają się już do kategorii wysokopojemnościowych. Oczywiście to nie Vapcell z ich 4000 mAh, ale 3400 to również bardzo dobry wynik, szczególnie w przypadku powerbanków itp., gdzie zwykle niewielką wydajność prądową rekompensuje większa liczba ogniw.

Koszulka termokurczliwa ma jasnoniebieski kolor, w oznaczeniu widnieje indeks 35, a pojemność podano jako 3,5 Ah.

Wymiary i masa ogniw.

Pierwsze ładowanie pochłonęło prawie 3000 mAh, a przy prądzie 1 A oddały nieco ponad 3500 mAh.

Producent podaje pojemność minimalną 3400 mAh i nominalną 3500 mAh. Deklarowany prąd ładowania to 0,2C w trybie normalnym i 1C w trybie przyspieszonym.

Najpierw sprawdziłem to zgodnie z deklaracją: cykl ładowania przy 0,2C i 1C. W pierwszym przypadku trwało to długo, ale faza CV była krótka. W drugim, moim zdaniem, wygląda to kiepsko: ładowanie prądem 1C trwało ponad dwie godziny, a faza CC była bardzo krótka.

Właśnie dlatego sprawdziłem też ładowanie prądem 0,5C, który zwykle polecam — chciałem pokazać to również przy poprzednich ogniwach.
Tutaj faza CC jest stosunkowo długa, a faza CV umiarkowana. Całkowity czas ładowania wynosi 2 godziny i 40 minut, czyli niewiele więcej niż przy 1C.
Moja rekomendacja pozostaje więc bez zmian. 0,2C jest bezpieczne, ale ładowanie trwa długo, 1C to już zbyt duże obciążenie dla ogniw. Optymalnie 0,4–0,5C, ewentualnie 0,33–0,5C.

Rozładowanie przeprowadzono przy prądach 0,2C, 0,5C, 1C, 2C i 10 A. Producent deklaruje maksymalny prąd 10,2 A, ale ten tester akumulatorów obsługuje maksymalnie 10 A, a różnica 0,2 A wydała mi się nieistotna.
Ogólnie uzyskaliśmy tu prawie 3500 mAh. Deklarowane minimum to 3400 mAh i jest osiągane przy prądach 0,2C i 0,5C.

Temperatura obudowy przy 2C i 10 A. Moim zdaniem 10 A to dla nich trochę za dużo. W przypadku akumulatorów najbardziej krytyczna jest zwykle temperatura podczas ładowania, ale przy rozładowaniu też nie wszystko jest takie oczywiste: ogniwa wysokoprądowe lepiej znoszą wysokie temperatury niż ogniwa o dużej pojemności.

Wyniki drugiego egzemplarza są mniej więcej takie same, choć przy 0,2C uzyskał nieco mniejszą pojemność. Możliwe, że to błąd pomiaru albo różnica warunków testowania.


Sprawdzenie zgodności parametrów przy prądach 0,2C, 1C i 10 A. Jak pisałem wyżej, przy 0,2C uzyskałem niewielki rozrzut, a w pozostałych trybach wszystko wygląda świetnie, więc różnicę przy 0,2C można przypisać błędowi pomiaru.

Impedancja ogniw jest zresztą niewiele wyższa niż w poprzednich, co oczywiście cieszy.

Porównywanie ogniw 2,55 i 3,2 Ah nie było zbyt interesujące, ale wariant 3500 mAh porównam też z innymi. Nie wszystkie się zmieściły — mam limit 10 sztuk na jednym wykresie.
1. Omawiane ogniwa
2. Vapcell N40 — recenzja
3. Vapcell N36
4. Samsung INR18650-35E
5. LG INR18650-MJ1
6. LG INR18650-M36
7. Murata VC7
8. Panasonic NCR18650G
9. Sanyo NCR18650GA
10. Vapcell F35
Najpierw prąd 0,2C — i tutaj Murata znowu oszukuje, korzystając z rozładowania do 2 V :)
EVE wypadły gdzieś w okolicach środka stawki.

A teraz prąd około 2C.
Tutaj EVE są wyraźnie powyżej środka stawki — widać to nawet na pierwszy rzut oka na wykres. Mają też wyższe napięcie i pojemność nieco powyżej średniej.
Wyższe napięcie podczas rozładowania oznacza większą energię oddaną w Wh, a późniejszy koniec krzywej na wykresie — większą pojemność w Ah. Warto zaznaczyć, że te parametry nie zawsze są ze sobą powiązane, tzn. jeśli dwa podobne ogniwa mają taką samą pojemność w Ah, nie oznacza to, że będą miały też taką samą pojemność w Wh.

Wnioski.
EVE 18650 25P_2500mAh — całkiem niezłe ogniwa, ale producent wyraźnie zawyża maksymalny prąd ciągły. Nie wytrzymają 30 A bez dodatkowych zabiegów, a nawet przy 25 A się przegrzewają. Ogólnie jednak do elektronarzędzi nadają się jak najbardziej.
EVE 18650 26V_2550mAh — nie bardzo wiem, co o tych akumulatorach myśleć. Nie zachwycają ani pojemnością, ani prądem; to po prostu zwykłe, budżetowe ogniwa, a czasem to istotne. Samsung ma zresztą podobne modele: ICR18650-26F i ICR18650-26H
EVE 18650 33V_3200mAh — trudno tu właściwie coś powiedzieć. Na obudowie widnieje oznaczenie 33, a jednocześnie podano pojemność 3,2 Ah; w testach wychodzi raczej 3,1 Ah. Z prądem też nie są szczególnie mocne, dziwna sprawa. Ale jeśli cena odpowiada, to do powerbanku jak najbardziej się nadają.
EVE 18650 35V_3400mAh — te ogniwa nawet mi się spodobały. Podczas testów nie wyróżniały się niczym szczególnym, ale bardziej miarodajne okazało się porównanie z innymi „rówieśnikami”. Jeśli pominąć Vapcell N40 i Muratę, która też nieźle oszukuje, wypadają naprawdę dobrze. Do powerbanków o dużej pojemności będą jak znalazł.
Na tym kończy się pierwsza część. Mam nadzieję, że była przydatna, i dziękuję Aleksandrowi za przesłane do testów ogniwa.
Przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog
Przypomnę, że jakiś czas temu skontaktował się ze mną człowiek, który handluje u nas akumulatorami i podchodzi do tego bardzo odpowiedzialnie. Więcej można przeczytać w tych recenzjach — 32700, 32140, 33140. To porządny, rozsądny i odpowiedzialny człowiek, polecam.
Przed Nowym Rokiem zapytał mnie, czy nie chciałbym przetestować jeszcze jakichś akumulatorów. A właściwie, czemu nie? Tyle że przy obecnej sytuacji energetycznej stało się to, delikatnie mówiąc, mniej wygodne. Nic to, moje domowe akumulatory pomogą mi testować akumulatory na złość wrogom :)
Żeby nie zapomnieć: w tej i kolejnych recenzjach akumulatorów z tej partii będę zamieszczać linki do sklepu tego człowieka. A żeby było wam ciekawiej, udostępnił kod promocyjny —
Kod promocyjny kirich_blog daje 5% zniżki na wszystkie produkty sklepu internetowego miliom.com.ua. Zniżka obowiązuje do 28 lutego 2026 roku i dotyczy wyłącznie zamówień osób fizycznych, złożonych przez stronę z użyciem kodu promocyjnego

Zacznę od ogniw EVE 18650 25P_2500mAh — link.
Ogniwa te są pozycjonowane jako wysokoprądowe, głównie do elektronarzędzi, co oczywiście nie wyklucza ich zastosowania w innych sytuacjach.

Koszulka termokurczliwa jest zielona, biegun dodatni ma płaski, czteropłatkowy styk, a na ogniwie znajduje się oznaczenie modelu i pojemności.

Wymiary i masa. Mierząc średnicę ogniw, starałem się zmierzyć jej największą wartość, ponieważ akumulatory nie są idealnie okrągłe, a czasem ma to znaczenie.

Jak zawsze przed testami przeprowadzam cykl „normalizacji”, ale przypomnę: akumulatory litowe nie wymagają „formatowania”. Ten cykl ma po prostu sprawić, żeby początkowy poziom naładowania nie wpływał na pomiary.
Pierwsze ładowanie pobrało około 1780 mAh, a podczas rozładowania prądem 1 A ogniwa oddały około 2600 mAh.

Dla tych ogniw producent deklaruje nominalny prąd ładowania 0.5C i maksymalny 4 A. To czasem istotny parametr, bo niektóre elektronarzędzia mają „szybkie” ładowarki, a nie każdy akumulator tego rozmiaru można ładować prądem 4 A.

Przy prądzie 0.5C ładowanie trwało 2 godziny i 10 minut — świetny wynik. Przy prądzie 4 A zajęło 51 minut, co również jest całkiem niezłym rezultatem. Akumulatory bez problemu przyjmują ładunek, ale zalecam nie przekraczać prądu ładowania 1C, bo wydłuży to ich żywotność.

Jeśli chodzi o prądy rozładowania, producent deklaruje maksymalny prąd ciągły 30 A i dołącza wykres z testu przeprowadzonego przy takim prądzie.

Testowałem w tych samych trybach: 0.2, 0.5, 1, 2, 4, 6, 8 i 10C. Przy prądzie 12C, czyli 30 A, pojawiły się pewne trudności.
Ogniwo bez problemu osiąga deklarowaną pojemność zarówno przy 0.2C, jak i 0.5C — tutaj nie mam zastrzeżeń.

Z temperaturą jest już gorzej. Poniżej wyniki przy prądach 6, 8 i 10C, czyli odpowiednio 15, 20 i 25 A. Ponieważ już przy 25 A ogniwo rozgrzało się do ponad 100 stopni, z oczywistych względów zrezygnowałem z testu przy 30 A.
Rzeczywisty, bezpieczny prąd ciągły dla tych ogniw wynosi raczej około 20 A, pod warunkiem że nie są ciasno upakowane albo są dodatkowo chłodzone.

Z drugim egzemplarzem było mniej więcej tak samo.


Obowiązkowo sprawdziłem zgodność wyników testów obu ogniw. Poniżej wyniki dla prądów 0.2, 1, 4 i 10C.
Wyraźne różnice pojawiły się przy prądach powyżej 10–15 A, więc moim zdaniem wszystko jest w porządku.

Impedancję ogniw mierzyłem zaraz po ich otrzymaniu i po wszystkich testach, ale myślę, że warto patrzeć na tę ostatnią wartość. Przy okazji, początkowo impedancja była nieco wyższa niż po testach i pełnym naładowaniu, choć myślę, że winne jest właśnie to, że akumulatory przychodzą naładowane mniej więcej do 30%.

Postanowiłem porównać te ogniwa z innymi, dość znanymi modelami -
1. Omawiane
2. LG ICR18650-HE2 2500mAh - recenzja
3. LG ICR18650-HE4 - recenzja
4. Murata US18650-VTC5A - recenzja
5. Samsung INR18650-25R - recenzja
6. Samsung INR18650-25S - recenzja
7. Murata US18650-VTC5D - recenzja
Najpierw przy prądzie 10 A. Tutaj VTC5D trochę oszukuje, bo dopuszcza rozładowanie do 2 V.

A teraz przy prądzie 20 A, co moim zdaniem lepiej pokazuje różnice, zwłaszcza że wszystkie ogniwa pracują tu w takich samych warunkach.
Pod względem średniego napięcia omawiane ogniwa plasują się mniej więcej pośrodku. Pod względem pojemności w Ah są niemal najlepsze ze wszystkich porównywanych, ale pod względem pojemności w Wh wypadają nieco powyżej środka stawki.

Druga para, EVE 18650 26V_2550mAh - link
Te ogniwa są raczej pozycjonowane jako budżetowe, bo wyróżnia je tylko cena. Zresztą testy to potwierdzą.

Koszulka termokurczliwa ma niebiesko-błękitny kolor. Na zdjęciu bez lampy błyskowej aparat kategorycznie odmówił poprawnego ustawienia balansu bieli; właściwy kolor widać na pierwszym zdjęciu.
Zaznaczę, że choć oznaczenie modelu sugeruje pojemność 26, wynosi ona nie 2600, a 2550 mAh.

Wymiary i masa ogniw.

Pierwsze ładowanie pobrało 1640 mAh, a przy prądzie 1 A uzyskałem około 2650 mAh.

W kwestii prądów ładowania panował niezły rozgardiasz: w jednej karcie katalogowej jako normalny/szybki prąd ładowania podano 0,2 i 0,5C, w innej normalny prąd ładowania wynosił 0,5C, a w jeszcze innej napisano 0,2 i 1C.

Ostatecznie uznałem, że 0,2C to już zdecydowanie za wolno, i sprawdziłem ładowanie przy prądach 0,5 i 1C.
Przy prądzie 0,5C ładowanie trwało 2 godziny i 27 minut, a przy 1C ponad półtorej godziny. Moim zdaniem to dość długo. Ładowanie prądem 0,2C raczej nie ma sensu, ale 0,4–0,5C jest dla tych akumulatorów jak najbardziej w porządku.

Podobnie jest z rozładowaniem: w jednym miejscu podają maksymalnie 1C, w innym 3C, a na wykresach wszędzie pokazują prąd do 3C.

Sprawdzałem przy 0,2, 0,5, 1, 2 i 3C (na wykresie jest literówka: podano 4C zamiast 3C).
Przy 0,2C ogniwa oddają 2600 mAh, a przy 0,5C 2550 mAh. Tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń.

Nagrzewanie przy prądach 2 i 3C. Biorąc pod uwagę, że ogniwa wyraźnie nie są przeznaczone do rozładowywania dużym prądem, jest całkiem normalne.

Drugi egzemplarz — wyniki są porównywalne z pierwszym.


Test zgodności parametrów przy prądach 0,2, 1 i 3C. Podobnie, bez zastrzeżeń — całkiem porządne ogniwa do pakietów.

Impedancja po testach wyniosła około 17,8 mΩ, co jest całkiem normalne przy deklarowanych parametrach. W karcie katalogowej podano zresztą około 25 mΩ.

Trzecia para, EVE 18650 33V_3200mAh - link
Te można już zaliczyć do ogniw o dużej pojemności, choć są też ogniwa o podobnej pojemności, które nie nadają się do dużych prądów. Ale i tu wiele zależy od ceny.

Koszulka termokurczliwa ma jasnozielony kolor. Od razu rzuca się w oczy oznaczenie ogniw 33, sugerujące pojemność 3300 mAh, choć podano, że wynosi ona 3200 mAh. Szczerze mówiąc, po co w takim razie podawać numer modelu jako 33, skoro prościej napisać 32 i nie wprowadzać w błąd?

Wymiary i masa ogniw.

Pierwsze ładowanie pochłonęło około 2550 mAh, a pierwsze rozładowanie prądem 1 A dało około 3170 mAh. Jakoś spodziewałem się więcej.

W sieci znalazłem dwie karty katalogowe: starszą z 2019 roku i nowszą z 2023 roku. Podane w nich parametry i tryby pracy są różne. Na przykład w starszej ładowanie prądem 0,5 i 1C, a w nowszej 0,2 i 1C. Zresztą różni się nie tylko prąd, ale nawet masa ogniw: w pierwszej podano 44,5 g ± 2, w drugiej „do 48 g”.

Prąd ładowania sprawdzałem przy 0,2, 0,5 i 1C. Niestety, kiedy przygotowywałem już recenzję, zauważyłem, że wyniki testu przy 0,5C przypadkowo zaginęły :(
Zobaczmy więc, jak wypadają przy 0,2 i 1C, zgodnie z nowszą kartą katalogową.
Przy 0,2C wszystko powinno być oczywiście ładnie — trudno zepsuć coś przy tak małym prądzie. Natomiast prąd 1C wydaje mi się dla tych ogniw nieco za duży, choć wyniki są podobne jak w przypadku poprzednich ogniw: około półtorej godziny.
Ogólnie moja rekomendacja pozostaje bez zmian: takie ogniwa najlepiej ładować prądem 0,4–0,5C.

Pojemność mierzyłem przy prądach 0,2, 0,5, 1, 2C i 10 A.
Wyniki w zasadzie pokrywają się z rezultatami „cyklu normalizacji” — około 3100 mAh, co przy deklarowanych na obudowie 3,2 Ah wygląda nieco dziwnie. Przy tym w kartach katalogowych zapisano to sprytnie: w starszej 3200 mAh, w nowszej minimum 3100, nominalnie 3200 mAh. Nie lubię, kiedy producenci tak kombinują.

Temperatura przy prądzie 2C i 10 A. Tutaj zgadzam się z producentem: ogniwa wytrzymują 10 A, ale to rzeczywiście maksymalny prąd. Producent zastrzega, że nie jest przeznaczony do pracy cyklicznej, czyli czasami można tak użyć, ale nie stale.

Drugi egzemplarz nie dobił nawet do 3100 mAh — przy prądzie 0,2C uzyskał zaledwie 3090 mAh. Jest tu jednak pewien drobiazg: pojemność deklarowana jest dla temperatury powietrza 23–27 stopni, a w pokoju było trochę chłodniej. Chyba nie muszę wam tłumaczyć, jak i przez kogo działa teraz ogrzewanie :(


Wyniki sprawdzenia zgodności parametrów przy prądach 0,2, 1C i 10 A. Przy 1C widać zauważalny rozrzut, choć przy 0,2C i 10 A wyniki są praktycznie identyczne. Różnica wynosi około 1,5%. Być może winna jest temperatura — trudno mi powiedzieć. Pozostałe wyniki wskazują jednak, że z akumulatorami wszystko jest w porządku.

Impedancja ogniw wynosi około 22 mΩ. To całkiem spodziewana wartość i nie powiem, czy to dużo, czy mało — po prostu tak jest.

No i czwarta para: EVE 18650 35V_3400mAh — link.
Te akumulatory zdecydowanie zaliczają się już do kategorii wysokopojemnościowych. Oczywiście to nie Vapcell z ich 4000 mAh, ale 3400 to również bardzo dobry wynik, szczególnie w przypadku powerbanków itp., gdzie zwykle niewielką wydajność prądową rekompensuje większa liczba ogniw.

Koszulka termokurczliwa ma jasnoniebieski kolor, w oznaczeniu widnieje indeks 35, a pojemność podano jako 3,5 Ah.

Wymiary i masa ogniw.

Pierwsze ładowanie pochłonęło prawie 3000 mAh, a przy prądzie 1 A oddały nieco ponad 3500 mAh.

Producent podaje pojemność minimalną 3400 mAh i nominalną 3500 mAh. Deklarowany prąd ładowania to 0,2C w trybie normalnym i 1C w trybie przyspieszonym.

Najpierw sprawdziłem to zgodnie z deklaracją: cykl ładowania przy 0,2C i 1C. W pierwszym przypadku trwało to długo, ale faza CV była krótka. W drugim, moim zdaniem, wygląda to kiepsko: ładowanie prądem 1C trwało ponad dwie godziny, a faza CC była bardzo krótka.

Właśnie dlatego sprawdziłem też ładowanie prądem 0,5C, który zwykle polecam — chciałem pokazać to również przy poprzednich ogniwach.
Tutaj faza CC jest stosunkowo długa, a faza CV umiarkowana. Całkowity czas ładowania wynosi 2 godziny i 40 minut, czyli niewiele więcej niż przy 1C.
Moja rekomendacja pozostaje więc bez zmian. 0,2C jest bezpieczne, ale ładowanie trwa długo, 1C to już zbyt duże obciążenie dla ogniw. Optymalnie 0,4–0,5C, ewentualnie 0,33–0,5C.

Rozładowanie przeprowadzono przy prądach 0,2C, 0,5C, 1C, 2C i 10 A. Producent deklaruje maksymalny prąd 10,2 A, ale ten tester akumulatorów obsługuje maksymalnie 10 A, a różnica 0,2 A wydała mi się nieistotna.
Ogólnie uzyskaliśmy tu prawie 3500 mAh. Deklarowane minimum to 3400 mAh i jest osiągane przy prądach 0,2C i 0,5C.

Temperatura obudowy przy 2C i 10 A. Moim zdaniem 10 A to dla nich trochę za dużo. W przypadku akumulatorów najbardziej krytyczna jest zwykle temperatura podczas ładowania, ale przy rozładowaniu też nie wszystko jest takie oczywiste: ogniwa wysokoprądowe lepiej znoszą wysokie temperatury niż ogniwa o dużej pojemności.

Wyniki drugiego egzemplarza są mniej więcej takie same, choć przy 0,2C uzyskał nieco mniejszą pojemność. Możliwe, że to błąd pomiaru albo różnica warunków testowania.


Sprawdzenie zgodności parametrów przy prądach 0,2C, 1C i 10 A. Jak pisałem wyżej, przy 0,2C uzyskałem niewielki rozrzut, a w pozostałych trybach wszystko wygląda świetnie, więc różnicę przy 0,2C można przypisać błędowi pomiaru.

Impedancja ogniw jest zresztą niewiele wyższa niż w poprzednich, co oczywiście cieszy.

Porównywanie ogniw 2,55 i 3,2 Ah nie było zbyt interesujące, ale wariant 3500 mAh porównam też z innymi. Nie wszystkie się zmieściły — mam limit 10 sztuk na jednym wykresie.
1. Omawiane ogniwa
2. Vapcell N40 — recenzja
3. Vapcell N36
4. Samsung INR18650-35E
5. LG INR18650-MJ1
6. LG INR18650-M36
7. Murata VC7
8. Panasonic NCR18650G
9. Sanyo NCR18650GA
10. Vapcell F35
Najpierw prąd 0,2C — i tutaj Murata znowu oszukuje, korzystając z rozładowania do 2 V :)
EVE wypadły gdzieś w okolicach środka stawki.

A teraz prąd około 2C.
Tutaj EVE są wyraźnie powyżej środka stawki — widać to nawet na pierwszy rzut oka na wykres. Mają też wyższe napięcie i pojemność nieco powyżej średniej.
Wyższe napięcie podczas rozładowania oznacza większą energię oddaną w Wh, a późniejszy koniec krzywej na wykresie — większą pojemność w Ah. Warto zaznaczyć, że te parametry nie zawsze są ze sobą powiązane, tzn. jeśli dwa podobne ogniwa mają taką samą pojemność w Ah, nie oznacza to, że będą miały też taką samą pojemność w Wh.

Wnioski.
EVE 18650 25P_2500mAh — całkiem niezłe ogniwa, ale producent wyraźnie zawyża maksymalny prąd ciągły. Nie wytrzymają 30 A bez dodatkowych zabiegów, a nawet przy 25 A się przegrzewają. Ogólnie jednak do elektronarzędzi nadają się jak najbardziej.
EVE 18650 26V_2550mAh — nie bardzo wiem, co o tych akumulatorach myśleć. Nie zachwycają ani pojemnością, ani prądem; to po prostu zwykłe, budżetowe ogniwa, a czasem to istotne. Samsung ma zresztą podobne modele: ICR18650-26F i ICR18650-26H
EVE 18650 33V_3200mAh — trudno tu właściwie coś powiedzieć. Na obudowie widnieje oznaczenie 33, a jednocześnie podano pojemność 3,2 Ah; w testach wychodzi raczej 3,1 Ah. Z prądem też nie są szczególnie mocne, dziwna sprawa. Ale jeśli cena odpowiada, to do powerbanku jak najbardziej się nadają.
EVE 18650 35V_3400mAh — te ogniwa nawet mi się spodobały. Podczas testów nie wyróżniały się niczym szczególnym, ale bardziej miarodajne okazało się porównanie z innymi „rówieśnikami”. Jeśli pominąć Vapcell N40 i Muratę, która też nieźle oszukuje, wypadają naprawdę dobrze. Do powerbanków o dużej pojemności będą jak znalazł.
Na tym kończy się pierwsza część. Mam nadzieję, że była przydatna, i dziękuję Aleksandrowi za przesłane do testów ogniwa.
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
2, 18650 с 4 выводами, eve 18650 35v тестирование
2, 18650 с 4 выводами, eve 18650 35v тестирование
Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie akumulatorów: zmierzona pojemność i rezystancja
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Komentarze1
Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja




Komentarze są publikowane w języku oryginału.