Akumulatory Vapcell, część piąta, rozmiar 18650
$9.98-$11.99
Dostałem cztery schludne, firmowe pudełka, każde z innym typem akumulatora. Wszystkie modele mają na stronie datę premiery w 2020 roku, dlatego najbardziej interesowały mnie do testów.
Jeśli chodzi o cenę, o ile dobrze rozumiem, jest wyższa ze względu na dołączone pudełko, które osobno kosztuje 5,49 USD za sztukę lub 7,68 USD za parę — link, ale przed zamówieniem lepiej to potwierdzić.

Oto dzisiejsi „króliki doświadczalne”.

Vapcell K25 18650 2500mah 20A
Model na stronie producenta — link
Model na AliExpress, sprzedawany na sztuki — link, cena: 9,98 USD za 1 szt., 12,98 USD za 2 szt.

Parametry
Model: K25 INR18650 2500mah 20A
Size: 18.3*65.0mm
Nominal voltage: 3.60V
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Typical Capacity: 2500mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 2400mAh (0.2C discharge)
Weight: Max:46g
Internal resistance: Max:15mΩ (AC 1kHz)
Standard Charge: 2000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
Max Continuous Discharge Current: 20A
Max Discharge Current: 35A
Coś pomiędzy akumulatorami uniwersalnymi a wysokoprądowymi, bo długotrwały prąd obciążenia wynosi 20A, a maksymalny — 30A.

Jaskrawoczerwona koszulka termokurczliwa, spod której prześwituje jakieś oznaczenie nadrukowane bezpośrednio na ogniwach. Na koszulce podano wszystkie niezbędne parametry: pojemność oraz prądy obciążenia — długotrwały i chwilowy.

Wymiary i masa.

„Treningowy” cykl rozładowania prądem 1A wykazał pojemność około 2550mAh.

Podobnie jak w przypadku wielu innych akumulatorów, dostępne są dwa tryby ładowania: normalny i szybki. Dla tego modelu jako normalne podano ładowanie prądem 2A; pełne ładowanie trwa wtedy 1 godzinę i 25 minut.

Przy dwukrotnie większym prądzie czas ładowania skraca się do 50 minut, co jest całkiem niezłym wynikiem.

Na stronie produktu był wykres z testów, najwyraźniej skopiowany ze strony lygte-info.dk

Tak jakoś wyszło, że przeprowadziłem na tych akumulatorach 9 testów zamiast zwyczajowych 6–7. Sprawdziłem je przy prądach 0.2, 0.5, 1, 2, 3, 4, 6, 8 i 10C, gdzie C=2.5A
Mogę powiedzieć, że akumulator spisywał się znakomicie aż do prądu 25A, mimo że deklarowany maksymalny prąd długotrwały wynosi 20A.

Przy standardowych prądach długotrwałych 10, 15 i 20A temperatura nie przekraczała 90 stopni, co również jest całkowicie normalne.

Drugi egzemplarz uzyskał niemal identyczne wyniki, więc pod względem powtarzalności również nie miałem zastrzeżeń.

Temperatura była o kilka stopni wyższa, ale można to przypisać niewielkiej zmianie temperatury otoczenia.

Prąd 25A jest dla tych ogniw wartością graniczną, czyli wyższy niż deklarowany prąd ciągły, a ponieważ moja EBC-A20 nie obsługuje prądu większego niż 20 A, musiałem użyć mocniejszego obciążenia.

Nawet w trybie przeciążenia temperatura wynosiła około 100 stopni, co do pewnego stopnia jest normalne w takich warunkach.

W przypadku akumulatorów wysokoprądowych często wykonuję jeszcze jeden test: po rozładowaniu maksymalnym prądem pozwalam im ostygnąć, a potem kontynuuję rozładowanie prądem 0,2C, żeby sprawdzić, ile ładunku w nich zostało. Im mniejszy wynik, tym lepiej.
W tym przypadku udało się „wyciągnąć” jeszcze 76 mAh.

Oczywiście chciałem zobaczyć wykresy porównawcze, więc ostatecznie powstała taka lista konkurentów:
Vapcell K25
LG ICR18650-HE4
Murata VTC5A
Samsung INR18650-25R
Dodam, że HE4 i 25R należą do średniej (uniwersalnej) klasy, a VTC5A to model wysokoprądowy.
Na wykresie zestawiłem cztery modele o tej samej pojemności w dwóch trybach — 10 i 20 A. W gruncie rzeczy wypadają podobnie, jedynie VTC5A nieco odstaje.

Impedancja akumulatorów zaraz po otrzymaniu, po „treningu” i na koniec.

Vapcell K30 18650 3000mah 15A
Model na stronie producenta — link
Model na AliExpress na sztuki — link, cena — $9.98 za 1 szt., $12.98 za 2 szt.

Dane techniczne
Model: K30 INR18650 3000mah 15A
Size: 18.3*64.9mm
Nominal voltage: 3.60V
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Typical Capacity: 3000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 2900mAh (0.2C discharge)
Weight: Max:48g
Internal resistace: Max:15mΩ (AC 1kHz)
Standard Charge: 1500mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
Max Continuous Discharge Current: 15A
Max Discharge Current: 30A
Akumulatory należą do średniej klasy: prąd ciągły wynosi do 15 A, a krótkotrwały do 30 A, dzięki czemu można ich używać w e-papierosach i elektronarzędziach.
Opakowanie jest takie samo jak w poprzednich przypadkach, różni się tylko kolorem zapięcia, dopasowanym do koloru akumulatorów.

To właściwie zupełnie zwyczajne akumulatory, gdyby nie pięcioramienny styk dodatni. Nie przypominam sobie, żebym spotkał go w akumulatorach tej klasy — zwykle mają trzy albo cztery ramiona.

Pod koszulką termokurczliwą znajduje się jakieś oznaczenie.

Wymiary i masa.

Przebieg „treningowy” wykazał pojemność na dolnej granicy deklarowanego zakresu.

Nominalny prąd ładowania wynosi 1,5 A, maksymalny 4 A. W trybie nominalnym ładowanie trwa 2 godziny i 16 minut.

W trybie przyspieszonym trwa 1 godzinę i 12 minut, ale zalecałbym nie przekraczać prądu ładowania 2–2,5 A.

Te akumulatory przetestowano również na znanej stronie; wykres pochodzi ze strony produktu.

Akumulatory sprawdzono w sześciu trybach: 0,2, 0,5, 1 i 2C oraz 10 i 15 A.
Pojemność pierwszego egzemplarza wyniosła 2940 mAh przy deklarowanych 2900–3000 mAh, więc wszystko się zgadza. Przy długotrwałym rozładowaniu prądem 15 A widać wyraźny spadek napięcia, dlatego deklaracja o krótkotrwałym prądzie 30 A wydaje mi się wątpliwa.

Temperatura przy prądach 6, 10 i 15 A — tutaj wszystko jest w normie.

Drugi egzemplarz wypadł jednak wyraźnie gorzej: przy 0,2C pojemność wyniosła 2847 mAh, a przy 15 A już tylko 2643 mAh, w porównaniu z 2810 mAh w pierwszym egzemplarzu.

Temperatura była również niższa. Myślę, że wynika to z mniejszej pojemności — akumulator po prostu nie zdążył się nagrzać.

Impedancja akumulatorów zaraz po otrzymaniu, po „formowaniu” i na koniec.

Vapcell S30 18650 3000mah 25A
Model na stronie producenta — link
Model na AliExpress, sprzedawany na sztuki — link, cena — $11.99 za 1 szt., $17.98 za 2 szt.

Dane techniczne
Model: S30 INR18650 3000mah 25A
Size: 18.3*65.0mm
Nominal voltage: 3.60V
End-of-charge voltage: 4.20V
End-of-discharge Voltage: 2.5V
Typical Capacity: 3000mAh (0.2C discharge)
Min capacity: 2900mAh (0.2C discharge)
Weight: Max:50g
Internal resistance: Max:11mΩ (AC 1kHz)
Standard Charge: 2000mA,CCCV 100mA cut-off
Quick Charge Current: 4000mA
Max Continuous Discharge Current: 25A
Tutaj również kolor zapięcia pudełka dopasowano do koloru samych akumulatorów, a one same wyglądają niemal identycznie jak model K25.

Styk dodatni ma trzy wypustki, ale metal jest jakiś cienki — przynajmniej cieńszy niż w dwóch poprzednich modelach, choć akumulator jest pozycjonowany jako wysokoprądowy. Pod koszulką termokurczliwą widać oznaczenie.

Wymiary i masa.

Podczas testu formującego przy prądzie rozładowania 1 A uzyskałem deklarowane 3000 mAh, a nawet nieco więcej.

Ponieważ są to akumulatory wysokoprądowe, jako normalny prąd ładowania podano 2 A, a maksymalny — tak jak w poprzednich — 4 A.
Przy prądzie 2 A ładowanie trwa 1 godzinę i 38 minut. Zwrócę uwagę na krótki etap CV — to dobrze.

Przy dwukrotnie większym prądzie ładowanie trwa niecałą godzinę, a etap CV wyraźnie się wydłużył. Moim zdaniem maksymalny prąd ładowania tych akumulatorów to 3 A.

Pomiary pojemności przeprowadził tutaj sam producent i właśnie je będę teraz weryfikować.

Postanowiłem jednak przeprowadzić bardziej rozbudowane testy, obejmujące następujące tryby: 0,2, 0,5, 1, 2C, 10, 15, 20, 25 i 30 A. Łącznie 9 testów, tak samo jak w przypadku K25.
Pojemność jest zgodna z deklaracją, ale przy prądzie 30 A napięcie zaczyna już wyraźnie spadać, więc ten tryb rzeczywiście jest maksymalny. Zaznaczę, że deklarowany prąd ciągły wynosi 25 A, ale ponieważ producent również testował akumulatory długotrwale w tym trybie, postanowiłem zrobić to samo.

Temperatura w normalnych trybach pracy, przy 15, 20 i 25 A — maksymalnie wyniosła około 100 stopni. To dość dużo, ale markowe akumulatory osiągają podobne wartości.

Drugi egzemplarz zachowywał się dokładnie tak samo, z wyjątkiem testu przy prądzie 30 A — oddał wtedy nieco mniej.

Temperatura była mniej więcej taka sama.

Podobnie jak K25, ten model również musiałem testować za pomocą obciążenia EBC-A40L. Producent przeprowadza testy przy użyciu takiego samego urządzenia.

Nie martwcie się, testy przebiegły prawidłowo. Po prostu w trybie obciążenia 30 A temperatura pierwszego egzemplarza przekroczyła 110 stopni, a drugi osiągnął tylko 106. Tu można jednoznacznie stwierdzić, że to dużo, choć jest to tryb wykraczający poza normalne warunki pracy.

Po ostygnięciu udało się jeszcze pobrać 156 mAh — dwa razy więcej niż w modelu K25. Tam pisałem, że im mniejsza jest ta wartość, tym lepiej.

W tym przypadku ciekawsze są jednak testy porównawcze. Już na samym początku producent deklaruje (tłumaczenie z Google):
Moc wyższa niż 30q, Hg2, vtc6, vtc5a,
Moc podobna do vtc5d, 18650 vtc6a, p26a, p28a, H26 i 25s, ale pojemność jest większa.
Stabilne parametry i dobra powtarzalność.
Moc podobna do vtc5d, 18650 vtc6a, p26a, p28a, H26 i 25s, ale pojemność jest większa.
Stabilne parametry i dobra powtarzalność.
Całkiem nieźle, a zarazem odważnie. Przy okazji, trzeba będzie kiedyś zamówić do testów nowość Samsunga, model 25S.
Podano nawet wykresy porównawcze


Spośród konkurentów pokazanych na wykresie nie mam chyba tylko P26 od Molicel, za to mam wykresy ich modelu P28, który jest nawet ciekawszy, bo stanowi odpowiednik VTC5D od Muraty.
Niestety nie mam wykresów dla prądów powyżej 20 A, dlatego porównam wyniki przy prądach 10 i 20 A.
W tym trybie testowane akumulatory są najbardziej zbliżone do modelu VTC6, ponieważ pozostałe (P28 i VTC5D) mają deklarowaną pojemność 2800 mAh. Temperatura S30 i VTC6 przy prądzie 20 A była zresztą mniej więcej taka sama.

Impedancja akumulatorów zaraz po otrzymaniu, po „treningu” i na koniec.

Vapcell F35 18650 3500mah 10A
Model na stronie producenta — link
Model na AliExpress, sprzedawany na sztuki — link, cena — 9,99 USD za 1 szt., 13,98 USD za 2 szt.

Dane techniczne
Model: F35 INR18650 3500mah 10A
Rozmiar: 18.4*65.1mm
Napięcie nominalne: 3.60V
Napięcie końcowe ładowania: 4.20V
Napięcie końcowe rozładowania: 2.5V
Typowa pojemność: 3500mAh (rozładowanie 0.2C)
Pojemność minimalna: 3350mAh (rozładowanie 0.2C)
Masa: maks. 48g
Rezystancja wewnętrzna: maks. 25mΩ (AC 1kHz)
Ładowanie standardowe: 1000mA, CC/CV, odcięcie przy 100mA
Prąd szybkiego ładowania: 2500mA
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 10A
Maksymalny prąd rozładowania: 20A
W odróżnieniu od poprzednich, pudełko ma czarne zapięcie, a akumulatory są zielone. Widać, że nie znaleźli odpowiedniego pudełka — trochę nie po feng shui :)

Deklarowany prąd ciągły wynosi 10 A, a krótkotrwały 20 A. Styk dodatni jest czteroramienny i dość gruby.

Wymiary i masa.

Ładowarka „treningowa” zmierzyła pojemność 3386 i 3451mAh przy prądzie 1A, co odpowiada deklarowanym parametrom.

To akumulatory o dużej pojemności, więc prąd ładowania 1A jest dla nich normalny, a 2.5A — szybki.
Powiem wprost: ładowanie akumulatorów o pojemności 3.5Ah prądem 1A trwa długo. Nie, źle mówię — trwa baaaardzo długo.

Ładowanie prądem 2.5A oczywiście wyraźnie przyspiesza cały proces, ale zalecałbym nie przekraczać 1.75–2A.

Ponieważ nie ma trybów z dużym prądem rozładowania, testów nie było zbyt wiele: 0.2, 0.5, 1, 2C i 10A.
Akumulator spełnił deklarowane minimum 3350mA, choć ledwo — przekroczył tę wartość, osiągając 3374mAh.
Przy prądzie 10A zachowywał się całkiem przyzwoicie, oddając 3329mAh, czyli 10.53Wh.

Temperatura przy prądzie 7 (2C) i 10A. Trzeba pamiętać, że akumulatory o dużej pojemności są bardziej „delikatne”, dlatego uzyskane 75 stopni to górna granica.

Wynik drugiego egzemplarza był nieco lepszy, ale różnica wyniosła zaledwie 10–20mAh, co można spokojnie przypisać błędowi pomiaru.

Temperatura również była nieco wyższa, ale bez przesady.

Impedancja akumulatorów zaraz po otrzymaniu, po „treningu” i na koniec.

Wnioski
Vapcell K25 18650 2500mah 20A
Niezłe akumulatory, których pojemność zgadza się z deklaracją i które dobrze pracują przy prądach do 25A, mimo że deklarowane jest 20A. Niestety pojemność wynosi tylko 2500mAh, choć są już dostępne modele o pojemności 2800–3000mAh i porównywalnych parametrach.
Vapcell K30 18650 3000mah 15A
Szczerze mówiąc, nie zrozumiałem tych akumulatorów. Obciążalność prądowa tylko do 15A, pojemność 3000mAh. Tak, wszystko zgadza się z deklaracją, ale jakoś tego mało. Nie spodobało mi się też to, że dwa egzemplarze różniły się parametrami zarówno pod względem pojemności, jak i impedancji.
Vapcell S30 18650 3000mah 25A
Całkiem udane egzemplarze, dobra powtarzalność parametrów, możliwość długotrwałego oddawania prądu 25 A; krótkotrwale bez problemu oddadzą 30 A, a być może nawet więcej. Jednak i tym razem w praktyce nie znalazłem większych różnic w porównaniu z VTC6, ale sądząc po dodatnim biegunie, to zdecydowanie nie są one.
Vapcell F35 18650 3500mah 10A
Model o dużej pojemności, trochę przypomina LG INR18650-MJ1, ale ustępuje mu pod względem oddawanej pojemności, dlatego chyba uznałbym go za odpowiednik Samsung INR18650-35E.
Krótko mówiąc, akumulatory są w porządku, prawie wszystkie spełniają deklarowane parametry (drugi egzemplarz K30 wypadł gorzej), ale jakoś mnie nie zachwyciły. W zasadzie są to odpowiedniki (a być może oryginały) ogniw znanych firm, tylko w ładniejszym opakowaniu. A skoro o opakowaniu mowa, spodobała mi się koszulka termokurczliwa: wytrzymała nawet temperaturę 110 stopni i nie zsunęła się, jak w przypadku Litokali, Varicore i podobnych.
Na razie to wszystko. Mam nadzieję, że te informacje się przydały, bo akumulatory te można znaleźć nie tylko na AliExpress, ale też w lokalnych sklepach.
$9.98-$11.99
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
маркировка аккумуляторов vapcell, аккумуляторы vapcell цветовая, http
маркировка аккумуляторов vapcell, аккумуляторы vapcell цветовая, http
Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie akumulatorów: zmierzona pojemność i rezystancja
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja



