/       /       /    Cztery zasilacze 12 V w wersji slim
Wesprzyj projekt na Patreon


Cztery zasilacze 12 V w wersji slim

Przejdź do sklepu
Tak się złożyło, że na mój stół operacyjny trafiło kilka różnych zasilaczy. Jak się domyślacie, nie bez powodu. A skoro jest okazja, to czemu nie sprawdzić, co sobą reprezentują.

Przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi tematami na blogu, polecam obserwować mój Instagram. Będę tam publikować powiadomienia o nowych wpisach, a może też pisać po prostu o czymś ciekawym — link do profilu

Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog

Powodem, dla którego te i inne zasilacze do mnie trafiły, była prośba pewnego dobrego człowieka o pomoc w rozeznaniu się w ogromnej różnorodności chińskich produktów, zarówno z dużych fabryk, jak i tych mniejszych. Krótko mówiąc: skoro już sprzedawać u nas chińskie zasilacze, to takie, które będą lepiej wykonane i posłużą dłużej niż pozostałe dostępne w naszych sklepach. Moim zdaniem to słuszna sprawa i zawsze chętnie się w nią angażuję. Spodobało mi się też podejście tego człowieka.

Ostatnio sprawdziłem kilkadziesiąt różnych zasilaczy i mogę powiedzieć, że cena nie zawsze ma decydujące znaczenie. To znaczy, droższy zasilacz niekoniecznie będzie lepszy. Wady można znaleźć wszędzie, nawet w zasilaczach Mean Well. Ale wady bywają różne.
Komponentowe — producent bierze niezły schemat i projekt płytki, ale oszczędza na komponentach, ich jakości lub liczbie
Konstrukcyjne — błędy w projekcie, obliczeniach itp.
Mechaniczne — na przykład niewłaściwe chłodzenie. Komponenty i schemat mogą być niezłe, ale błędne obliczenia odprowadzania ciepła ograniczają moc.
Bezpieczeństwo — jedno z ważniejszych kryteriów. Na przykład zasilacz jest całkiem nieźle wykonany i działa w miarę poprawnie, ale osoba projektująca płytkę nie zapewniła odpowiedniego odstępu między stroną pierwotną a wtórną. Może to być celowe, w ramach oszczędności, albo przypadkowe, wskutek pomyłki.

Skoro można albo wpływać na producenta i skłonić go do montowania tego, co trzeba i tam, gdzie trzeba, albo po prostu wybrać innego producenta, to czemu nie postawić na produkt lepszy od pozostałych? Właśnie tym się zajmujemy: chcemy uzyskać zasilacze o optymalnym stosunku ceny do jakości, bo dla wielu kupujących zasilacz to po prostu pudełko z liczbami na obudowie i ceną na metce. Mało kto zastanawia się, co jest w środku.


A więc zapraszam do recenzji zasilaczy. Jest ich dość dużo, dlatego pogrupowałem po kilka modeli w jednym artykule. Zacznę od tych smukłych.

Na początek cztery smukłe zasilacze, wszystkie na 12 V. Różnią się właściwie tylko mocą: 100, 150, 200 i 300 W.


Z zewnątrz zasilacze są bardzo podobne: aluminiowa obudowa o szerokości 53 mm i grubości 23 mm. Różnią się tylko długością, odpowiednio 187, 220, 273 i 286 mm, zależnie od mocy.
12 V, 100 W, 8,3 A
12 V, 150 W, 12,5 A
12 V, 200 W, 16,7 A
12 V, 300 W, 25 A



Podłączenie jest identyczne we wszystkich modelach: listwa zaciskowa z osłoną, z jednej strony zasilanie sieciowe i uziemienie, z drugiej po dwie pary zacisków na każdy biegun.
Napięcie wyjściowe jest stałe, bez możliwości regulacji.



W środku również są bardzo podobne, przynajmniej pod względem rozmieszczenia elementów. Od razu zaznaczę, że w tego typu zasilaczach komponenty są zwykle rozmieszczone tak, by kondensatory — najbardziej wrażliwe na temperaturę elementy — znajdowały się w najchłodniejszych miejscach. Poza tym układ jest dość luźny, co korzystnie wpływa na temperaturę pracy.
Płytki i komponenty we wszystkich zasilaczach pokryto lakierem ochronnym. W jednych miejscach jest go więcej, w innych mniej, ale w każdym razie to plus dla producenta.



Do testów użyłem:
1. Obciążenia opartego na Atorch CL24. Jedno już sprzedałem, a drugie, żeby nie stało bezczynnie i nie czekało na nowego właściciela, postanowiło popracować :)
2. Oscyloskopu.
3. Multimetru, mojego zwykłego UT185A
4. Kamery termowizyjnej



Zacznę od modeli o mocy 100 i 150 W. W przeciwieństwie do mocniejszych wersji wykorzystują topologię Flyback, która zapewnia szerszy zakres napięcia wejściowego. Przygotowując artykuł, zauważyłem jednak, że dla wersji 100 W podano zakres 190–240 V. Nie wiem, dlaczego — nie widzę żadnego powodu, dla którego ten zasilacz miałby działać od 190 V, a nie od 90 V. Zresztą w naszych sieciach nie ma to znaczenia, po prostu dziwne.

Zasilacz MN-100W12V, 12 V, 100 W, 8,3 A.



Jest wejściowy filtr sieciowy, a także termistor ograniczający prąd rozruchowy. Kondensatory klasy Y są podłączone do obudowy, co jest bardzo dobre.


Na wyjściu są dwie diody połączone równolegle, cztery kondensatory 1000 µF 16 V i dławik ograniczający tętnienia o wysokiej częstotliwości. Od razu zaznaczę, że w tym układzie lepiej zastosować kondensatory na 25 V.


Transformator bardzo mi się spodobał, zwłaszcza to, że jako uzwojenie wtórne zastosowano szynę.


Na wejściu zamontowano kondensator nieznanego mi producenta, o deklarowanej pojemności 150 µF. Rzeczywista pojemność jest nieco mniejsza i wynosi niecałe 110 µF. Wrócę jeszcze do tej kwestii, ale już teraz mogę powiedzieć, że taka pojemność jest w zupełności wystarczająca dla tego zasilacza przy naszym napięciu sieciowym, a po niewielkim obniżeniu mocy pozwala mu pracować także przy dolnej granicy 115 V.


Podoba mi się również sposób chłodzenia. Ciepło z podzespołów jest odprowadzane do aluminiowej obudowy za pomocą dość dużych podkładek termoprzewodzących. Dodałbym jeszcze odprowadzanie ciepła z transformatora — wtedy byłoby już idealnie.



Pierwsze testy przeprowadziłem z obciążeniem elektronicznym ZKEtech EBC-A10H. Jak się jednak okazało, zasilacz bez problemu wytrzymuje nawet 10 A, zarówno na zimno, jak i po rozgrzaniu. Warto też odnotować dobrą stabilność napięcia wyjściowego.


Od razu sprawdziłem też sprawność. Niestety, po tym jak przypadkiem spaliłem swój stary watomierz, mogę jedynie oszacować moc pobieraną z sieci, bo nowy działa znacznie wolniej i jest mniej dokładny, choć z wyglądu jest identyczny jak stary. Szkoda :(
Przy okazji okazało się, że zasilacz działa bez problemu również przy prądzie obciążenia 11 A. Przy większym prądzie po prostu zadziała zabezpieczenie przeciążeniowe.

Sprawność mierzono w zakresie 1–11 A i nie okazała się szczególnie wysoka. W szczycie osiąga maksymalnie 84,5%.


Tętnienia mierzono przy bezpośrednim podłączeniu sondy do zacisków, ale zapomniałem włączyć filtr 20 MHz w oscyloskopie, dlatego szpilki są bardziej widoczne.
Mimo to poziom tętnień jest bardzo niski, a w rzeczywistości jeszcze niższy. Dodatkowo utrudniłem sobie zadanie, sprawdzając tętnienia przy prądzie do 10 A, a nie 8,3 A.
Na zrzutach ekranu widać wyniki bez obciążenia oraz przy prądach 3,3, 6,6 i 10 A. Nawet przy przeciążeniu tętnienia podstawowe nie przekraczają 50 mV, a wraz ze szpilkami — 150 mV.



Tętnienia niskiej częstotliwości również nie budzą zastrzeżeń.


Test nagrzewania przeprowadzono przy prądach 6, 7, 8,3 i 9 A. Łączny czas testu wyniósł 1 godzinę i 16 minut.


Napięcie początkowe wynosiło 12,189 V. Pod obciążeniem nieco wzrasta, a po rozgrzaniu rośnie jeszcze bardziej. Na dwóch ostatnich zdjęciach widać gorący zasilacz przy prądzie 10 A oraz bez obciążenia. Całkowita różnica między zimnym a gorącym zasilaczem wyniosła zaledwie 35 mV — świetny wynik.


Nagrzewanie przy prądzie obciążenia 7 A. Zwrócę tylko uwagę na nierównomierne nagrzewanie diod wyjściowych.


Nagrzewanie przy prądzie 9 A, czyli prawie 110% maksymalnej deklarowanej wartości.
Tu również nie ma nic szczególnie niepokojącego, choć znów widać, że jedna z diod osiąga wyższą temperaturę. Podejrzewam, że wynika to z bliskiego położenia rezystorów układu gasikowego.

Często pytacie mnie, jakie temperatury podzespołów są dopuszczalne. W rzeczywistości zależy to również od warunków eksploatacji. Jeśli zasilacz będzie pracował na zewnątrz, gdzie mogą występować wahania temperatury, a testujecie go w temperaturze pokojowej, to jedna sytuacja. Jeśli zaś będzie pracował w warunkach pokojowych, to zupełnie inna.
Same podzespoły dopuszczają stosunkowo wysokie temperatury. Półprzewodniki pracują bez problemu do 115–125°C, ale większe znaczenie ma to, że mogą nagrzewać sąsiadujące elementy, na przykład kondensatory. Transformatorów i dławików lepiej nie rozgrzewać powyżej 100–105°C; ja ograniczyłbym się do 100°C.
Dalej sprawa jest prosta: sprawdzamy zmierzoną temperaturę i temperaturę otoczenia, a następnie do temperatury podzespołu dodajemy różnicę między temperaturą powietrza podczas testu a temperaturą, w której dany zasilacz może pracować. W ten sposób otrzymujemy temperaturę maksymalną.

Przykładowo: tranzystor nagrzewa się w temperaturze pokojowej do 100°C, a dopuszczamy maksymalnie 120°C. Do pokojowych 25°C dodajemy 20°C (120–100), co oznacza, że umowny próg przegrzania zostanie osiągnięty przy temperaturze powietrza 45°C. Dalej decyzję podejmujemy zależnie od sytuacji.
Oczywiście to duże uproszczenie, ale moim zdaniem całkiem zrozumiałe. Wiele zależy też od charakteru obciążenia.




2. Zasilacz CTG-150W-12V, 12 V, 150 W, 12,5 A - Link do produktu.

Ten zasilacz jest bardzo podobny do poprzedniego: ma tę samą topologię, mniej więcej taki sam układ komponentów i ogólnie wygląda po prostu jak nieco powiększona wersja poprzednika.



Po stronie pierwotnej jest również filtr i termistor, ale kondensator jest tu markowy i całkiem niezły, co cieszy.


Po stronie wyjściowej diody są grubsze, a kondensatorów jest więcej: 5 zamiast czterech w wersji 100-watowej. Nadal są to jednak kondensatory na 16 V.


Gdy położymy obok siebie oba zasilacze, widać, że w zasadzie po prostu przeskalowano konstrukcję: zastosowano bardziej wypasione i większe komponenty, dzięki czemu uzyskano większą moc. Transformator jest tu jednak nawinięty nie taśmą, lecz czymś bardziej przypominającym licę, co również jest na plus. Zatwierdzam.


Konstrukcja obudowy jest identyczna. Podkładki są nieco mniejsze, ale nadal mi się podoba. Podobnie jak to, że śruba przy diodach wyjściowych dociska płytkę do obudowy dokładnie między diodami.


Zarówno poprzedni, jak i ten zasilacz są sterowane przez mały kontroler PWM. Sądząc po wyprowadzeniach, najprawdopodobniej jest to popularny OB2263MP. W modelu 150-watowym kontroler PWM steruje jednak tranzystorem nie bezpośrednio, lecz za pośrednictwem wtórnika emiterowego, co powinno poprawić kształt sygnału na jego bramce.
Na wyjściu znajduje się typowy układ z TL431. Dobrze widać też, że płytka jest pokryta lakierem ochronnym.


Kondensator wejściowy ma deklarowane parametry 400 V, 120 µF i jest produkcji Aishi. Rzeczywista pojemność wynosi 107 µF, co jest całkiem normalne, bo mieści się w dopuszczalnej tolerancji.
Łączna pojemność kondensatorów wyjściowych wynosi 5700 µF.

Wcześniej pisałem, że opowiem o kondensatorach. W poprzednim podano 150 µF, a w tym 120 µF, ale w rzeczywistości pojemność obu jest praktycznie taka sama. Jak to możliwe?
To proste: kondensatory mają określone wymiary, a dokładniej objętość, która w zasadzie decyduje o ich pojemności. Jeśli weźmiemy dwa kondensatory o takim samym napięciu znamionowym, najprawdopodobniej będą miały zbliżoną pojemność (wyjątkiem są oczywiście ewidentnie „puste” podróbki). Pojemność można nieco zwiększyć, stosując droższe dielektryki, albo zmniejszyć, na przykład w seriach LowESR, ale różnice nie są duże. W tej samej obudowie pojemność będzie mniej więcej taka sama.
Chińczyków prawa fizyki jednak nie obowiązują, więc bez problemu mogą napisać 150 zamiast 120 µF, 220 µF, a nawet 100500 µF. W praktyce niczego to nie zmieni. Ja zwykle sprawdzam rzeczywistą pojemność i to, czy jest wystarczająca dla danego zasilacza.

Ten zasilacz ma moc 150 W, a kondensator pojemność 107 µF. To wystarczy przy napięciu sieciowym 220 V, ale jest za mało dla 115 V. Nie, zasilacz będzie działał, ale wzrosną tętnienia niskiej częstotliwości i spadnie sprawność, co spowoduje nieco większe nagrzewanie tranzystora wysokonapięciowego. Może to również wpłynąć na moc wyjściową, dlatego przy obniżonym napięciu zalecam zmniejszyć także moc.

Ciekawe, że po przeliczeniu na 1 W mocy pojemność kondensatora w poprzednim zasilaczu była półtora raza większa niż w tym, ale tam deklarowany zakres wynosił 190–240 V, a tutaj 90–240 V, choć logiczniej byłoby podać odwrotnie :)



Zasilacz prawidłowo pracuje przy deklarowanym prądzie 12,5 A, a napięcie zaczyna spadać przy prądzie około 16,2 A.


Sprawność zmierzona w zakresie 1–16 A wynosi około 86–87%, czyli nieco więcej niż w poprzednim modelu.


Tętnienia zmierzyłem bez obciążenia oraz przy prądach 5, 10 i 15 A. Warto zwrócić uwagę na ich niewielką wartość: nawet przy 15 A, czyli około 120% maksimum, nie przekraczały 75–100 mV.


Tętnienia niskiej częstotliwości mierzyłem (tak się akurat złożyło) przy prądach 4, 8, 12 i 15 A. Dopiero przy maksymalnym prądzie pojawiły się tętnienia 100 Hz, w pozostałych warunkach wszystko było w porządku. Ale znowu: 15 A to 120% maksimum, czyli zasilacz dostarczał 180 W zamiast deklarowanych 150 W.


Bez obciążenia na wyjściu jest niemal idealne 12 V.


Przy prądzie 7 A napięcie praktycznie się nie zmienia, a przy 13 A i rozgrzanym zasilaczu spadło o około 0,1 V.
Po rozgrzaniu prądem 13 A spadło jeszcze bardziej, do 11,76 V, a po odłączeniu obciążenia wyniosło 11,8 V.
Mamy więc dobrą stabilizację napięcia przy zmianie obciążenia, ale wyraźną zależność od temperatury. To nie jest krytyczne, ale mogłoby być lepiej.


Temperatury przy prądzie 7 A, czyli nieco ponad połowie maksimum. Powiedziałbym, że wszystko jest chłodne, no może poza termistorem, ale dla niego to akurat normalne.


Przy prądzie 13 A (maksymalny deklarowany prąd to 12,5 A) temperatury oczywiście wzrosły, ale nawet wtedy tranzystor wejściowy ma około 78 stopni, transformator 81, a diody wyjściowe do 100, bo uwagę przyciągnęły rezystory układu gaszącego.
Ogólnie rzecz biorąc, tutaj zdecydowanie należy się zaliczenie, a do tego jest całkiem niezły zapas do pracy przy obniżonym napięciu wejściowym, choć producent w ogóle tego nie deklaruje.


3. CTG-200W-12V, zasilacz 12 V, 200 W, 16,7 A — link do produktu

A to już ciekawszy zasilacz, przynajmniej moim zdaniem. Konstrukcja jest podobna, choć pod względem układu różni się wyraźnie od poprzednich.



Ten zasilacz zbudowano w topologii półmostka asymetrycznego. Moim zdaniem to dobre rozwiązanie. Pod względem zakresu roboczego napięcia wejściowego wyraźnie ustępuje jedynie przetwornicy flyback, dlatego w takich zasilaczach zwykle stosuje się przełącznik 115/230 V. Tutaj przełącznika nie ma, a kondensator jest tylko jeden; w modelach z przełącznikiem zawsze są dwa kondensatory na 200–250 V.

W dokładnie tej samej topologii zbudowano zasilacze Mean Well z serii LRS o mocy 200 i 350 W. Jeszcze do nich wrócę.


Na wyjściu również jest para diod, ale o ile w poprzednich pracowały po prostu równolegle, tutaj działają naprzemiennie. Nie ma to jednak związku z tematem recenzji. Brakuje tu filtra wejściowego, co jest moim zdaniem dość nieprzyjemne — mogli go przecież dodać.


1. Na wejściu są dwa tranzystory, a obok nich para diod — to charakterystyczne cechy półmostka asymetrycznego.
2. Transformator przypomina ten z modelu o mocy 150 W. Pewnie zapytacie, jak to możliwe, że z zewnątrz wygląda podobnie, a tam jest 150 W, a tutaj 200 W. Chodzi o to, że transformator w zasilaczu flyback ma szczelinę powietrzną, która nieco ogranicza jego moc. Tutaj szczelina nie jest potrzebna, więc rdzeń pracuje wydajniej. Podobnie jak w poprzednim modelu uzwojenie wykonano jednak licą, co jest właściwym rozwiązaniem.
3. Kolejna istotna różnica: tutaj są dwa transoptory — główny i drugi, obsługujący zabezpieczenie wyjścia przed przepięciem. Pod tym względem przypomina też zasilacze Mean Well z serii LRS.
4. Na wyjściu są cztery kondensatory 1000 µF, 16 V. W tym przypadku takie rozwiązanie jest w pełni uzasadnione, bo pracują w lżejszych warunkach niż w zasilaczu flyback, a wymagania dotyczące napięcia są mniejsze. A skoro już mowa o Mean Well, w modelach LRS 200 i 350 W kondensatory również mają napięcie 16 V, choć ich producent jest znacznie lepszy :) Kolejną, choć pośrednią, oznaką zastosowania półmostka asymetrycznego jest duży dławik na wyjściu.

Płytka jest również pokryta lakierem. To zresztą jeden z tych przypadków, kiedy zasilacz aż przyjemnie wziąć do ręki.



Kondensator jest taki sam jak w poprzednim modelu, jego rzeczywista pojemność wynosi 108 µF, co jest nieco za mało jak na taką moc.
Pojemność na wyjściu wynosi 4500 µF — tutaj nie mam zastrzeżeń.



Konstrukcja również powtarza rozwiązania z poprzednich modeli. Tak samo jak w nich, płytkę odizolowano od obudowy — podoba mi się to.



Zasilacz może oddać maksymalnie 19,2 A; przy 19,3 A zaczyna już obniżać napięcie. Po rozgrzaniu ten próg będzie nieco niższy. Wynika to z tego, że wraz ze wzrostem temperatury nieco zwiększa się rezystancja boczników, więc zabezpieczenie zadziała wcześniej.



Sprawność tego zasilacza wynosi około 86,5%. Co nietypowe, na dużym odcinku wykres jest idealnie prostą linią. Sprawdziłem nawet ponownie, czy nie popełniłem błędu we wzorach w Excelu. Pomiary robiłem w zakresie 1–20 A, choć przy 20 A napięcie spadło, bo obciążenie przekroczyło maksimum.



Tętnienia bez obciążenia oraz przy prądach 5, 11 i 17 A. Nie mam żadnych zastrzeżeń — nawet przy 17 A ich amplituda wynosi zaledwie około 100 mV w głównej części przebiegu i 160 mV, jeśli uwzględnić „igły”.


To samo przy niskiej częstotliwości. Nie powiedziałbym, że to problem — pojemność kondensatora wejściowego jest wprawdzie nieco za mała, ale wynik jest całkowicie akceptowalny. Bardziej zainteresowała mnie dolna część przebiegu, gdzie tętnienia prawie nie zależały od mocy obciążenia.


Bez obciążenia na wyjściu zasilacza jest około 12,15 V.


Przy połowie obciążenia napięcie spada do 12,14 V, a przy pełnym obciążeniu i rozgrzanym zasilaczu prawie się nie zmienia.
Po rozgrzaniu, przy pełnym obciążeniu 17 A, mamy prawie to samo co wcześniej. Zdejmujemy obciążenie i otrzymujemy 12,162 V. Po prostu idealnie: różnica wynosi 10 mV między zimnym a rozgrzanym zasilaczem i około 20 mV przy obciążeniu 0 i 100%.




Oto temperatury po rozgrzaniu przy połowie obciążenia.
Tranzystory wejściowe i transformator są prawie zimne, diody wyjściowe w zasadzie też. Niepokoi mnie tylko temperatura kontrolera PWM.


Po rozgrzaniu przy pełnym obciążeniu uzyskaliśmy następujące temperatury.
Tranzystory wejściowe mają na pewno mniej niż 90°C, bo ostrość przeskoczyła na kontroler PWM. Idealnie.
Transformator ma 80°C — świetnie.
Jedna z diod wyjściowych ma 118°C — to już sporo. W temperaturze pokojowej jest w porządku, ale w zasadzie nie ma żadnego zapasu.


4. CTG-300W-12V, zasilacz 12 V, 300 W, 25 A — link do produktu

Na pierwszy rzut oka pomyślałem, że to ten sam zasilacz co poprzedni, tylko z dodanymi radiatorami. Okazało się jednak, że nie do końca, choć mają ze sobą bardzo dużo wspólnego.


Część wejściowa wygląda identycznie, pojawił się tylko radiator. Nawet kondensator wejściowy jest taki sam, ale wprowadzono kilka drobnych zmian.


Po stronie wyjściowej również wszystko wygląda bardzo podobnie jak w modelu 200-watowym.


1. Kontroler PWM KA3845. Górny tranzystor jest sterowany przez transformator separujący, dolny bezpośrednio.
2. Na wyjściu para kondensatorów 3300 µF, 16 V. Łączna pojemność została więc zwiększona proporcjonalnie do mocy.



Kondensator wejściowy jest taki sam jak w poprzednich zasilaczach — ma około 105 µF. Moim zdaniem to bardzo mało jak na taką moc. Na wyjściu deklarowane 6600 µF jest, więc tu jest w porządku, choć wiele mniejszych kondensatorów sprawdza się lepiej niż mniejsza liczba, ale o większej pojemności.


Po ustawieniu obu zasilaczy obok siebie widać, że model 300-watowy jest nieco dłuższy, ale poza tym niemal powtarza konstrukcję słabszego brata.


Transformatory są niemal identyczne, łącznie z oznaczeniami. Różnią się jednym znakiem.


Oba mają nawet jakiś dziwny przewód z boku, co po raz kolejny potwierdza, jak bardzo są do siebie podobne.


Wyjmujemy płytkę i widzimy tę samą konstrukcję, w której ciepło jest odprowadzane do obudowy. Muszę przyznać, że działa to całkiem nieźle — świadczy o tym wyraźnie nagrzana obudowa, czyli ciepło rzeczywiście jest do niej przekazywane.
Dodatkowe radiatory są jednak, moim zdaniem, mniej skuteczne, bo ciepło dociera do nich nie tylko przez plastik, ale też przez stosunkowo niewielką powierzchnię obudowy. Owszem, poprawiają ogólną sytuację, ale nieznacznie. Dolne odprowadzanie ciepła działa lepiej.


Pod radiatorami widać zmiany.
W obwodzie pierwotnym są one wyłącznie kosmetyczne. Zmieniono na przykład wartość rezystora pomiarowego: wcześniej było 0,75 + 0,47, teraz są trzy rezystory po 0,75, czyli wcześniej 0,29 Ω, a teraz 0,25 Ω.


W obwodzie wtórnym dwie duże diody zastąpiono czterema mniejszymi. Moim zdaniem to właściwe rozwiązanie — ciepło będzie odprowadzane nieco lepiej. Podobnie jak w wersji 200-watowej, jest też zabezpieczenie przed przekroczeniem napięcia wyjściowego.



Bez obciążenia zasilacz ma na wyjściu około 12,18 V, podobnie jak poprzedni.
Z prądem jest już problem: uzyskałem maksymalnie około 21,5 A, mimo że deklarowane jest 25 A. Nie ma się jednak czemu dziwić: model 200-watowy osiągał 19,3 A przy rezystorze pomiarowym 0,28 Ω, a tutaj mamy 21,5 A przy 0,25 Ω. Producent świadomie ograniczył więc moc wyjściową do około 250 W.

Jak mówił człowiek, który przysłał mi te zasilacze, Chińczycy pisali mu, że moc tego zasilacza nie przekracza 80% wartości deklarowanej. Czym innym jest jednak zasilacz, który potrafi oddać 300 W, jak deklarowano, ale nie może pracować z taką mocą przez dłuższy czas, a czym innym zasilacz 300-watowy ustawiony na 250 W. W takim razie mogli od razu napisać 250 W — po co wprowadzać w błąd? Widzieliśmy przecież, że poprzedni zasilacz działał prawidłowo przy 200 W, więc ten, z lepszym chłodzeniem, powinien bez problemu móc długotrwale oddawać 250 W.



Pod względem sprawności wyniki są mniej więcej takie same jak w modelu 200-watowym. Jedyna różnica jest taka, że górna granica prądu wynosiła tu 22 A, a nie 20 A. Przy 22 A zasilacz obniżył napięcie, bo jego maksimum wynosi nieco ponad 21 A.


Za to tętnienia są tu większe. Testowałem bez obciążenia oraz przy prądach 7, 15 i 22 A. Przy maksymalnej mocy amplituda tętnień dochodziła do 250–300 mV. Myślę, że to przez inne kondensatory na wyjściu. Wyjaśniałem, że zwykle wiele małych kondensatorów sprawdza się lepiej niż kilka dużych.


Przy niskich częstotliwościach obraz jest nieco inny. Widać też, że przy maksymalnej mocy mocno dają o sobie znać tętnienia 100 Hz.


Bez obciążenia napięcie na wyjściu wynosi około 12,2 V.


Przy obciążeniu prądem 11 A napięcie wyniosło 12,202 V, a przy pełnym obciążeniu, po rozgrzaniu, prawie się nie zmieniło.
Po rozgrzaniu przy prądzie 21 A zasilacz zaczął jednak obniżać napięcie. Było to dość przewidywalne. Po odłączeniu obciążenia, gdy zasilacz był już gorący, napięcie wynosiło 12,216 V.
Nie mam zastrzeżeń do stabilizacji napięcia ani w zależności od obciążenia (jeśli nie liczyć przejścia w tryb zabezpieczenia), ani przy zmianach obciążenia — wszystko działa po prostu idealnie. Zresztą model 200-watowy również nie miał z tym problemów.


A jak wyglądają temperatury?
Tranzystory i diody są tu pod radiatorami. Musiałem nakleić na nie małe kawałki taśmy izolacyjnej, bo pomiar temperatury radiatora kamerą termowizyjną bez zmiany ustawień byłby niemiarodajny.
Przy prądzie 11 A nie ma żadnych zastrzeżeń, wszystko jest w porządku.



Przy prądzie 21 A ogólnie również nie ma powodów do narzekań. Transformator osiągnął temperaturę 88 stopni, czyli wciąż daleko mu do maksimum. Tranzystory i diody są pod radiatorami, więc mogę tylko z grubsza ocenić, co się tam dzieje. Na podstawie testów poprzedniego zasilacza mogę jednak powiedzieć, że najpewniej wszystko jest w porządku.
Najgorętszym elementem był dławik wyjściowy — około 105 stopni. Jego dopuszczalna temperatura jest nieco wyższa niż transformatora, ale moim zdaniem to i tak za dużo. Aż prosi się o coś większego, nawiniętego grubszym przewodem.

Czyli można powiedzieć, że to zasilacz o całkiem realnej mocy 230–250 W.




Wróćmy jednak do kondensatorów.
Wcześniej podawałem jako przykład zasilacze Mean Well. Są tam dwa popularne modele o mocy 200 i 350 W. W nich mamy:
200 W, dwa kondensatory po 330 połączone szeregowo, czyli 165 µF. -
350 W, dwa kondensatory po 560 połączone szeregowo, czyli 280 µF

Tutaj natomiast w zasilaczu o mocy 200 W (i umownie 250 W) zastosowano kondensator o pojemności 105 µF (rzeczywistej), czyli półtora do dwóch razy mniejszej, niż potrzeba.
Właśnie dlatego postanowiłem sprawdzić, co się stanie po zwiększeniu pojemności. W tym celu użyłem dodatkowego kondensatora 100 µF, który przylutowałem równolegle do oryginalnego.

Przy okazji dowiedziałem się kilku nowych rzeczy:
1. Napięcie na kondensatorze utrzymuje się bardzo długo — nawet po godzinie wciąż wynosi około 200 V.
2. Mój multimetr ma zabezpieczenie w trybie pomiaru pojemności. Gdy próbowałem podłączyć kondensator naładowany do 200 V, po prostu włączył tryb Discharge i dopiero potem pokazał wynik.



Przeprowadziłem test pod obciążeniem, ale w zasadzie nic istotnego się nie zmieniło. Zasilacz dostarczał taką samą moc jak wcześniej i po rozgrzaniu, przy prądzie 21 A, również zaczął obniżać napięcie. Nie wynikało to jednak ze zbyt małej pojemności kondensatora, lecz z ustawień pomiaru prądu.
Temperatury również były w zasadzie takie same. Dobrze byłoby sprawdzić temperaturę tranzystorów, ale pod radiatorem jest to niewygodne, a powtarzanie testów bez radiatora zajęłoby dużo czasu.


Zmiana była natomiast wyraźnie widoczna w poziomie tętnień 100 Hz — chodzi o te wychylenia w górę i w dół na każdej kratce. Tego również można było się spodziewać.

Można zadać zasadne pytanie: skoro wszystko działa prawidłowo, to po co wspominam o tym nieszczęsnym kondensatorze wejściowym? Spróbuję to wyjaśnić.
Zasilacz będzie działał nawet po zmniejszeniu pojemności kondensatora jeszcze dwu- lub trzykrotnie, ale pojemność wejściowa wpływa na następujące parametry:
1. Zapas napięcia wejściowego — im mniejsza pojemność, tym wcześniej zasilacz zacznie „odpuszczać” przy spadku napięcia na wejściu.
2. Tętnienia 100 Hz na wyjściu. Czasem może to mieć kluczowe znaczenie; zależą one również od punktu 1.
3. Żywotność kondensatora — im mniejsza jego pojemność, tym większe tętnienia. A im większe tętnienia, tym mocniej się nagrzewa i szybciej starzeje.
4. Do pewnego stopnia zmniejszenie pojemności może też powodować mocniejsze nagrzewanie tranzystora wejściowego, ale różnica jest tu bardzo niewielka, a problem ten częściej dotyczy zasilaczy flyback.


Dla mnie najważniejsze są punkty 1 i 3. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego producent po prostu nie wydłużył obudowy o kilka centymetrów i nie zastosował dwóch kondensatorów połączonych równolegle. Przy okazji zmniejszyłbym nieco wartość rezystora pomiarowego, żeby zasilacz mógł choć przez krótki czas dostarczać 300 W. Zmieniłbym też dławik wyjściowy — pisałem, że tutaj wystarcza on najwyżej na 240–250 W. W zasadzie niewielkimi zmianami można by znacznie poprawić ten zasilacz. ale to tylko moje zdanie.





Wnioski.
Najtrudniejszy etap pisania każdego artykułu czy recenzji: krótko podsumować wszystko, o czym była mowa powyżej.

W skrócie: zasadniczo mam zastrzeżenia do zasilacza o mocy 300 W, i to głównie ze względu na małą pojemność kondensatora wejściowego oraz dziwne ustawienie ograniczenia prądu.
Pozostałe zasilacze zrobiły na mnie dobre wrażenie.
W modelu 100 W zastosowano podrobiony kondensator wejściowy, ale o prawidłowej pojemności. Zasilacz ma stosunkowo niski poziom tętnień, rzeczywistą moc wyjściową, a nawet pewien zapas, oraz dobrą konstrukcję.
Model 150 W ma nieco lepszą topologię niż poprzedni, bez problemu utrzymuje deklarowaną moc, a poziom tętnień również nie budzi zastrzeżeń.
Model 200 W spodobał mi się nieco bardziej niż poprzednie. Ma prawidłową topologię i zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu. Jedynym minusem jest chyba nieco za mały kondensator wejściowy jak na 200 W.
Model 300 W jest najbardziej niejednoznaczny. Niby poprawiono go w porównaniu z wersją 200 W, ale kondensator wejściowy jest bardzo mały, a para kondensatorów wyjściowych nie zapewnia wystarczającego ograniczenia tętnień, chyba ze względu na wyższy ESR. Czyli pomysł jest dobry, ale wykonanie zawiodło. Jeśli używać go jako zasilacza 200 W, będzie świetny.

Wszystkie modele łączy kilka zalet: dość wysoka jakość wykonania, płytka pokryta lakierem oraz dobrej jakości kondensatory wejściowe (w modelach 150, 200 i 300 W). W modelu 100 W kondensator jest niewiadomego pochodzenia, ale ma wystarczającą pojemność. Warto też zwrócić uwagę na całkiem przemyślaną konstrukcję odprowadzania ciepła z półprzewodników. Gdyby równie dobrze rozwiązano odprowadzanie ciepła z transformatora i dławika, byłoby jeszcze lepiej.

Krótko mówiąc, zasilacze mi się spodobały, choć producent ma jeszcze pole do poprawek. Ceny są moim zdaniem całkiem rozsądne.

Na dziś to wszystko. Jak zawsze, będę wdzięczny za komentarze i pytania. Chciałbym też podziękować Witalijowi za przesłanie próbek do testów.
Przejdź do sklepu
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
1, 3

Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie zasilaczy: tętnienia, sprawność i nagrzewanie

Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Zasilacze

Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory

Produkty w obniżonych cenach


Może Cię zainteresować


Produkty w obniżonych cenach


Wesprzyj projekt

Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!

Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forum

Komentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.

Zaloguj sięRejestracja