Akumulatory Sony/Murata US18650VTC4, „Umrzyj, ale nie teraz”
€2.25
Pod wpisem testy i porównanie z najbliższym konkurentem firmy Samsung.
Na razie znam tylko jeszcze jeden model z serii VTC o mniejszej pojemności — VTC3. Może kiedyś kupię go na próbę. Dziś jednak VTC4, akumulator wysokoprądowy o pojemności 2000 mAh. Od razu wyjaśnię kwestię ceny.
W tytule podano 2.25 euro, ale na stronie produktu (w tej chwili) widnieje kilka cen, zależnych od liczby sztuk
Buy 50 times for €2.22
Buy 51 times for €1.62
Buy 300 times for €2.12
Buy 600 times for €2.02
Najkorzystniejsza opcja to zakup od 51 do 300 sztuk — wtedy cena wynosi 1.62 euro plus wysyłka (do nas 12 euro).

Fragment karty katalogowej: pojemność 2000–2100 mAh (7.4–7.77 Wh), rezystancja około 12 mΩ.

Choć seria akumulatorów jest bardzo stara, te egzemplarze wyprodukowano 20 maja 2018 roku, czyli są stosunkowo świeże.
Biegun dodatni nieco wystaje ponad płaszczyznę obudowy. Na wszelki wypadek robię teraz również takie zdjęcie, żeby ułatwić walkę z podróbkami. W przypadku Muraty łatwiej jednak sprawdzić kod matrycowy — powinien być inny, bo jest unikatowy dla każdego egzemplarza.


Jak zwykle na początek „treningowy” cykl zwykłą ładowarką z funkcją pomiaru pojemności podczas rozładowania. Prąd rozładowania 500 mA, odcięcie przy 2.8 V. Wynik oczywiście był wyższy, ale można się było tego spodziewać.

Teraz można przejść do właściwych testów. To akumulator wysokoprądowy, więc obciążenie będzie pobierać prąd do 20 A.

Najpierw jednak kilka słów o ładowaniu.
Akumulatory z serii VTC mają (przynajmniej niektóre) dość nietypowy algorytm ładowania. Ładowanie odbywa się prądem 1C przez 2.5 godziny, po czym przy napięciu 4.2 V następuje przejście w tryb CV. Zwykle akumulatory ładuje się do chwili, gdy prąd ładowania spadnie poniżej określonej wartości.
Moje ładowarki nie potrafią ładować akumulatorów w ten sposób, ale kiedyś sprawdzałem różnicę między zwykłym trybem a tym pokazanym na wykresie. Nie była duża, więc postanowiłem ją zignorować i kończyć ładowanie, gdy prąd spadnie do 100 mA.

Ładowanie prądem 0.5C trwało 2 godziny i 13 minut. Ogólnie można powiedzieć, że wynik jest niezły.

Ładowanie zalecanym prądem 1C (2 A) trwało 1 godzinę i 18 minut. Potem prąd spadł do 100 mA i ładowanie zostało przerwane, ale Murata zaleca kontynuowanie ładowania w trybie CV jeszcze przez nieco ponad godzinę.

W karcie katalogowej zamieszczono wykres rozładowania przy prądach do 20 A i odcięciu przy spadku napięcia do 2.5 V. Właśnie tak przeprowadzę testy.

Wyniki testów pierwszego akumulatora: prądy 0.2C (400 mA), 0.5C (1 A), 1C (2 A), 5 A, 10 A, 15 A i 20 A.
Zwróćcie uwagę, że zarówno na wykresie producenta, jak i na uzyskanym przeze mnie widać pewną prawidłowość: przy prądach do 5 A włącznie pojemność w mAh maleje wraz ze wzrostem prądu rozładowania, a przy prądach 10–20 A rośnie. Ktoś napisał mi kiedyś w komentarzach, że publikuję niemożliwe wykresy i że pojemność musi spadać wraz ze wzrostem prądu. Nie, ponieważ akumulatory się nagrzewają, a oddawana pojemność może nawet rosnąć. Potwierdza to wykres producenta.

Temperatura akumulatora pod koniec testu przy prądach 10, 15 i 20 A. Ogólnie rzecz biorąc, jest w porządku.

Wyniki drugiego akumulatora są niemal identyczne.

Temperatura zachowuje się podobnie.

Akumulatory mogą jednak przez dłuższy czas oddawać prąd do 30 A, więc biorę drugie obciążenie i testuję je z jego użyciem. W tym celu najpierw w pełni naładowałem akumulatory za pomocą pokazanej wyżej EBC-A20.

Następnie, jak zwykle, najpierw zmierzyłem różnicę między rzeczywistym napięciem na akumulatorze a napięciem wyświetlanym przez obciążenie, wprowadziłem korektę i kontynuowałem test. W zasadzie można wprowadzać korektę na bieżąco, ale łatwiej było mi ją wyłączyć.
W rezultacie uzyskałem 2059 i 2016 mAh.

Niestety akumulatory bardzo mocno się nagrzały: pierwszy osiągnął 104 stopnie, a drugi 107, ponieważ rozładowywał się bez przerwy na korektę napięcia odcięcia.

Potem pozwoliłem akumulatorom ostygnąć i zmierzyłem ich pozostałą pojemność: 57 mAh w przypadku pierwszego i 59 mAh w przypadku drugiego akumulatora.

Wysoka temperatura bardzo szkodzi akumulatorom, dlatego nie zaleca się stosowania podobnych trybów. W nocie katalogowej zamieszczono wykres zależności pojemności od prądu obciążenia i liczby cykli.

Podczas testu drugiego akumulatora uruchomiłem rejestrator w multimetrze i zarejestrowałem wykres rozładowania. Oczywiście wcześniejsze wykresy są ładniejsze, ale na razie nie mam wyboru.

Rezystancja akumulatora po otrzymaniu, „treningu” i wszystkich testach. Widać, że pod koniec nieco wzrosła. Przypuszczam, że przyczyną było mocne nagrzanie podczas testu. W idealnym przypadku należało przerwać test, ale jak wtedy poznać zachowanie akumulatora w różnych trybach...

I oczywiście obiecane porównanie.
Jako najbliższego konkurenta wybrałem akumulator Samsung INR18650-20S o podobnych parametrach.
Ich wykresy znacznie się różnią i można by pomyśleć, że VTC4 jest wyraźnie lepszy, ale w rzeczywistości tak nie jest.
Przy małym prądzie VTC4 rzeczywiście wypada lepiej od odpowiednika Samsunga, ale przy prądzie 10 A różnica w Wh nie jest duża, a przy 20 A VTC4 oddaje wprawdzie o 100 mAh więcej, jednak ich pojemność w Wh jest taka sama.
Można umownie uznać, że VTC4 jest jednak lepszy, ale przy dużych prądach rozładowania różnica jest już niemal niezauważalna.

I znów mamy przykład wysokiej jakości markowych akumulatorów. Na tym kończę i mam nadzieję, że informacje, choć dość przestarzałe, okażą się przydatne.
€2.25
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
se us18650utc4 c4 характеристики аккумулятор, se us18650vt характеристики, характеристики murata vtc4, us18650vtc4 характеристика на русском, us18650vtc4, аккумулятор li ion, 2000mah, 30а, 3.7v высокотоковый 18.4х65.2мм sony/murata, аккумулятор se us18650 vtv 112 ltf 27n, se us18650vt характеристики аккумулятор, 2b12wud18r, 2b12wud12k, t 2b12 wud 13 l, аккумуляторы sony 1.2 v datasheet, производились ли аккумуляторы сони на заводе мурата в 1992, https://www.kirich.blog/obzory/akkumulyatory/785-akkumulyatory-sony-murata-us18650vtc4, se us18650u, se us18650utc4, элемент аккумуляторной батареи sony us18650, высокотоковые аккумуляторы 18650 sony vtc4, se us18650vt 2b12wud12k, аккумулятор sony us18650 vt t 2b12wud13l аналоги, аккумулятор murata us18650vtc4 c4, аккумулятор sony us18650 vtc4 2100 параметры, аккумулятор sony us18650vtc4 параметры, когда мурата выкупила у сони аккумуляторы
se us18650utc4 c4 характеристики аккумулятор, se us18650vt характеристики, характеристики murata vtc4, us18650vtc4 характеристика на русском, us18650vtc4, аккумулятор li ion, 2000mah, 30а, 3.7v высокотоковый 18.4х65.2мм sony/murata, аккумулятор se us18650 vtv 112 ltf 27n, se us18650vt характеристики аккумулятор, 2b12wud18r, 2b12wud12k, t 2b12 wud 13 l, аккумуляторы sony 1.2 v datasheet, производились ли аккумуляторы сони на заводе мурата в 1992, https://www.kirich.blog/obzory/akkumulyatory/785-akkumulyatory-sony-murata-us18650vtc4, se us18650u, se us18650utc4, элемент аккумуляторной батареи sony us18650, высокотоковые аккумуляторы 18650 sony vtc4, se us18650vt 2b12wud12k, аккумулятор sony us18650 vt t 2b12wud13l аналоги, аккумулятор murata us18650vtc4 c4, аккумулятор sony us18650 vtc4 2100 параметры, аккумулятор sony us18650vtc4 параметры, когда мурата выкупила у сони аккумуляторы
Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie akumulatorów: zmierzona pojemność i rezystancja
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Komentarze2
Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja



Komentarze są publikowane w języku oryginału.