Niskoprofilowy zasilacz GFA20A-12 12 V, 20 W firmy SANMIM
Drugi zasilacz od SANMIM, tym razem model z serii niskoprofilowych, czyli „płaskich”, o mocy 20 W i napięciu 12 V.
Niskoprofilowe zasilacze nie są potrzebne zbyt często, a ich oferta jest zwykle bardzo skromna. Mogę jednak powiedzieć, że w niektórych sytuacjach potrafią znacznie ułatwić życie, zwłaszcza gdy zastosowanie zwykłego zasilacza wiąże się ze znacznym zwiększeniem wymiarów obudowy. Moim zdaniem takie zasilacze też mogą się przydać, dlatego postanowiłem zamówić również ten.
Zasilacz kosztuje 174 UAH, czyli około 6,5 dolara przy zakupie jednej sztuki lub około 6 przy zakupie dwóch. W moim przypadku był zapakowany w zwykły woreczek strunowy; nie wiem, w jakiej formie dostarcza go producent.

W tej serii dostępne są dwa warianty: GFA15A-хх oraz GFA20A-хх, o mocy odpowiednio 15 i 20 W. „хх” oznacza napięcie wyjściowe.
Zasilacze różnią się wyłącznie mocą wyjściową. Oba mają stałe napięcie wyjściowe, choć w razie konieczności można je nieco skorygować, zmieniając wartości rezystorów w obwodzie sprzężenia zwrotnego.

Podobnie jak poprzedni zasilacz, ten również ma instrukcję, niestety znów po chińsku.

Zasilacz jest dostępny w sześciu wariantach napięcia wyjściowego: 5, 9, 12, 15, 24 i 36 V. W sklepie wersja 20 W jest jednak dostępna tylko na 12 V, choć moim zdaniem przydałaby się przynajmniej także wersja 5 V.
Deklarowany zakres temperatur wynosi od -30 do +70 stopni, ale w karcie katalogowej znajduje się wykres zależności maksymalnej mocy wyjściowej od temperatury otoczenia i napięcia wejściowego.

Z zewnątrz nie ma się do czego przyczepić, wszystko wykonano bardzo starannie.

Chociaż właściwie się przyczepię: radiator zespołu diod wyjściowych nie jest w żaden sposób zamocowany i trzyma się wyłącznie dzięki sztywności wyprowadzeń samego zespołu. Mała wpadka...

Rysunek z wymiarami zasilacza. Prawie wszystko zgadza się z rzeczywistością, tylko grubość jest mniejsza: nie 21,5 mm, a 20 mm, co jest jeszcze lepsze.

Porównanie z pudełkiem zapałek.
Ciekawe, że na przykład w zasilaczach Mean Well wymiary niektórych modeli są powiązane z calami: szerokość płytki wynosi 2 cale, a długość 3, czyli wymiary są w pewnym stopniu ustandaryzowane. Tutaj takiego powiązania nie ma.

Zastosowane komponenty i układ.
1. Wejście i wyjście wyprowadzono na listwę zaciskową. Jest pięć zacisków, ponieważ wyprowadzono również uziemienie.
Zastosowano pełny filtr sieciowy, w tym warystor 470 V o średnicy 10 mm. Jest też termistor, kondensator X i dławik przeciwzakłóceniowy.
2. Wszystkie kondensatory przeciwzakłóceniowe są typu Y, za co duży plus. Zasilacza można bezpiecznie używać również bez uziemienia.
3. Kondensator wejściowy o deklarowanej pojemności 47 µF wyprodukowała firma Aishi, tak samo jak w poprzednim zasilaczu.
4. Układ jest bardzo podobny do zastosowanego w poprzednim zasilaczu, z tą różnicą, że tutaj użyto mocniejszych komponentów, na przykład tranzystora wysokonapięciowego CNB7N60, przystosowanego do napięcia do 600 V i prądu 7 A. Jest też różnica niezwiązana wyłącznie z mocą: wygląda na to, że zastosowano tu prawidłowe zabezpieczenie termiczne. Przynajmniej rezystor R6 bardzo przypomina termistor, zarówno z wyglądu, jak i sposobu podłączenia. Zaliczone.
5. Na wyjściu zamontowano 4 kondensatory Aishi 470 µF 25 V. Jest też dławik wyjściowy, który zmniejsza poziom tętnień.
6. Zespół diod wyjściowych ma parametry 100 V i 20 A, co przy deklarowanym prądzie 1,7 A daje ogromny zapas.

Kondensatory mają nieco zaniżoną pojemność, choć ESR jest całkiem niezły. Jak już jednak pisałem, lepszy „fabryczny chińczyk” niż podróbka marki z najwyższej półki.

Od spodu nie ma komponentów, ale warto zwrócić uwagę na dużą liczbę szczelin izolacyjnych na płytce — kolejny plus dla bezpieczeństwa.

Dobra, podłączamy zasilanie i sprawdzamy.
Napięcie wyjściowe bez obciążenia jest nieco wyższe niż 12 V, ale myślę, że można śmiało zignorować tę różnicę :)

Przy deklarowanym prądzie obciążenia 1,7 A zasilacz bez problemu osiągnął 2,5 A, a nawet nieco więcej. Zabezpieczenie przeciążeniowe wyłącza go natychmiast, bez żadnego łagodnego przejścia.

Test obciążeniowy połączony z pomiarem temperatury i zależności napięcia wyjściowego od temperatury.
1. Prąd obciążenia 600 mA, około 33%
2. 1,2 A, czyli około 66%
3. 1,8 A, nieco ponad 100%, postanowiłem trochę zaokrąglić.
4. Ponieważ zasilacz zachowywał się poprawnie, nie wyłączał się ani nie przegrzewał, zwiększyłem prąd obciążenia do 2,4 A, czyli około 140% obciążenia.
5, 6. Wszystkie testy wypadły znakomicie. Po teście trwającym prawie półtorej godziny odłączyłem obciążenie i zmierzyłem napięcie wyjściowe, a następnie poczekałem, aż zasilacz ostygnie, i sprawdziłem go ponownie. Różnica napięcia wyjściowego między „gorącym” a „ciepłym” zasilaczem wyniosła około 0,01 V, co świadczy o prawidłowym doborze rezystorów w obwodzie sprzężenia zwrotnego albo po prostu o tym, że umieszczono je z dala od nagrzewających się elementów.

Bez obciążenia zasilacz pobiera zaledwie 0,2 W, przy obciążeniu 50% — 13 W, przy 100% — 25 W, a przy 2,6 A (150% obciążenia) około 37 W.

Sprawność w postaci wykresu. Napięcie wejściowe wynosi 230 V, wartości na dole odpowiadają prądowi obciążenia.

Test przegrzewania przeprowadziłem według standardowej w moich recenzjach metodyki: kilka etapów po 20 minut każdy, w tym przypadku przy 0,6, 1,2, 1,8 i 2,4 A. Łączny czas wyniósł 1 godzinę i 21 minut.

Najwyższą temperaturę, zarejestrowaną przy prądzie 2,4 A, osiągnęły transformator i wyjściowy zespół diodowy — około 70 stopni, czyli znacznie poniżej wartości maksymalnych. Właściwie nie udało mi się przegrzać tego zasilacza nawet przy obciążeniu 140%. Myślę, że zadziałanie zabezpieczenia można wymusić tylko przez umieszczenie zasilacza w kompaktowej obudowie ze słabym odprowadzaniem ciepła i obciążenie go do tych samych 140%.

Pomiar tętnień przeprowadziłem przy bezpośrednim podłączeniu do wyjściowej listwy zaciskowej. W oscyloskopie włączone było ograniczenie pasma do 20 MHz.

1. Bez obciążenia, amplituda międzyszczytowa około 25 mV — nieźle
2. Obciążenie 50%, 20 mV — znakomicie
3. Obciążenie 100%, 25 mV — znakomicie
4. Obciążenie 150%, 35 mV — znakomicie, ale z pewnym zastrzeżeniem, do którego wrócę później.
5, 6. Tętnienia niskiej częstotliwości bez obciążenia i przy 100%. Ciekawe, że bez obciążenia amplituda międzyszczytowa jest większa.

A oto zastrzeżenie, o którym wspominałem wyżej.
Na powyższym oscylogramie przy obciążeniu 150% widać, że tętnienia wysokiej częstotliwości są modulowane składową niskiej częstotliwości.
Przy dokładniejszej obserwacji i innej podstawie czasu widać, że tętnienia są modulowane częstotliwością około 25–28 Hz. Coś podobnego spotkałem w zasilaczach Mean Well, jeśli dobrze pamiętam.

Ten rodzaj tętnień pojawia się dopiero przy obciążeniu powyżej 2,3 A. Dokładniej: przy 2,3 A jeszcze ich nie ma, a przy 2,35 A są już widoczne i dalej tylko zwiększają amplitudę. To jednak już tryb przeciążenia.

Wnioski.
Mam drobne zastrzeżenia dotyczące pojemności kondensatorów, która jest mniejsza od podanej, oraz tego, że radiator wyjściowego zespołu diodowego nie jest w żaden sposób zamocowany. Poza tym same zalety: spory zapas mocy, niewielkie nagrzewanie i małe tętnienia, obecność filtrów wejściowego i wyjściowego oraz zabezpieczenia termicznego, a do tego staranne wykonanie.
Moim zdaniem jakością ten zasilacz jest bliższy produktom Mean Well niż chińskim „odpowiednikom”, dlatego mogę go śmiało polecić.
Ten model jest dostępny równieżna AliExpress, we wszystkich wariantach napięcia wyjściowego, ale niestety kosztuje około 8,7 USD (4,8 za zasilacz + 3,88 za wysyłkę)
To chyba wszystko. Mam nadzieję, że recenzja była przydatna. Przypominam też, że chętnie dowiem się, jakie zasilacze chcielibyście zobaczyć w kolejnych recenzjach.
Niskoprofilowe zasilacze nie są potrzebne zbyt często, a ich oferta jest zwykle bardzo skromna. Mogę jednak powiedzieć, że w niektórych sytuacjach potrafią znacznie ułatwić życie, zwłaszcza gdy zastosowanie zwykłego zasilacza wiąże się ze znacznym zwiększeniem wymiarów obudowy. Moim zdaniem takie zasilacze też mogą się przydać, dlatego postanowiłem zamówić również ten.
Zasilacz kosztuje 174 UAH, czyli około 6,5 dolara przy zakupie jednej sztuki lub około 6 przy zakupie dwóch. W moim przypadku był zapakowany w zwykły woreczek strunowy; nie wiem, w jakiej formie dostarcza go producent.

W tej serii dostępne są dwa warianty: GFA15A-хх oraz GFA20A-хх, o mocy odpowiednio 15 i 20 W. „хх” oznacza napięcie wyjściowe.
Zasilacze różnią się wyłącznie mocą wyjściową. Oba mają stałe napięcie wyjściowe, choć w razie konieczności można je nieco skorygować, zmieniając wartości rezystorów w obwodzie sprzężenia zwrotnego.

Podobnie jak poprzedni zasilacz, ten również ma instrukcję, niestety znów po chińsku.

Zasilacz jest dostępny w sześciu wariantach napięcia wyjściowego: 5, 9, 12, 15, 24 i 36 V. W sklepie wersja 20 W jest jednak dostępna tylko na 12 V, choć moim zdaniem przydałaby się przynajmniej także wersja 5 V.
Deklarowany zakres temperatur wynosi od -30 do +70 stopni, ale w karcie katalogowej znajduje się wykres zależności maksymalnej mocy wyjściowej od temperatury otoczenia i napięcia wejściowego.

Z zewnątrz nie ma się do czego przyczepić, wszystko wykonano bardzo starannie.

Chociaż właściwie się przyczepię: radiator zespołu diod wyjściowych nie jest w żaden sposób zamocowany i trzyma się wyłącznie dzięki sztywności wyprowadzeń samego zespołu. Mała wpadka...

Rysunek z wymiarami zasilacza. Prawie wszystko zgadza się z rzeczywistością, tylko grubość jest mniejsza: nie 21,5 mm, a 20 mm, co jest jeszcze lepsze.

Porównanie z pudełkiem zapałek.
Ciekawe, że na przykład w zasilaczach Mean Well wymiary niektórych modeli są powiązane z calami: szerokość płytki wynosi 2 cale, a długość 3, czyli wymiary są w pewnym stopniu ustandaryzowane. Tutaj takiego powiązania nie ma.

Zastosowane komponenty i układ.
1. Wejście i wyjście wyprowadzono na listwę zaciskową. Jest pięć zacisków, ponieważ wyprowadzono również uziemienie.
Zastosowano pełny filtr sieciowy, w tym warystor 470 V o średnicy 10 mm. Jest też termistor, kondensator X i dławik przeciwzakłóceniowy.
2. Wszystkie kondensatory przeciwzakłóceniowe są typu Y, za co duży plus. Zasilacza można bezpiecznie używać również bez uziemienia.
3. Kondensator wejściowy o deklarowanej pojemności 47 µF wyprodukowała firma Aishi, tak samo jak w poprzednim zasilaczu.
4. Układ jest bardzo podobny do zastosowanego w poprzednim zasilaczu, z tą różnicą, że tutaj użyto mocniejszych komponentów, na przykład tranzystora wysokonapięciowego CNB7N60, przystosowanego do napięcia do 600 V i prądu 7 A. Jest też różnica niezwiązana wyłącznie z mocą: wygląda na to, że zastosowano tu prawidłowe zabezpieczenie termiczne. Przynajmniej rezystor R6 bardzo przypomina termistor, zarówno z wyglądu, jak i sposobu podłączenia. Zaliczone.
5. Na wyjściu zamontowano 4 kondensatory Aishi 470 µF 25 V. Jest też dławik wyjściowy, który zmniejsza poziom tętnień.
6. Zespół diod wyjściowych ma parametry 100 V i 20 A, co przy deklarowanym prądzie 1,7 A daje ogromny zapas.

Kondensatory mają nieco zaniżoną pojemność, choć ESR jest całkiem niezły. Jak już jednak pisałem, lepszy „fabryczny chińczyk” niż podróbka marki z najwyższej półki.

Od spodu nie ma komponentów, ale warto zwrócić uwagę na dużą liczbę szczelin izolacyjnych na płytce — kolejny plus dla bezpieczeństwa.

Dobra, podłączamy zasilanie i sprawdzamy.
Napięcie wyjściowe bez obciążenia jest nieco wyższe niż 12 V, ale myślę, że można śmiało zignorować tę różnicę :)

Przy deklarowanym prądzie obciążenia 1,7 A zasilacz bez problemu osiągnął 2,5 A, a nawet nieco więcej. Zabezpieczenie przeciążeniowe wyłącza go natychmiast, bez żadnego łagodnego przejścia.

Test obciążeniowy połączony z pomiarem temperatury i zależności napięcia wyjściowego od temperatury.
1. Prąd obciążenia 600 mA, około 33%
2. 1,2 A, czyli około 66%
3. 1,8 A, nieco ponad 100%, postanowiłem trochę zaokrąglić.
4. Ponieważ zasilacz zachowywał się poprawnie, nie wyłączał się ani nie przegrzewał, zwiększyłem prąd obciążenia do 2,4 A, czyli około 140% obciążenia.
5, 6. Wszystkie testy wypadły znakomicie. Po teście trwającym prawie półtorej godziny odłączyłem obciążenie i zmierzyłem napięcie wyjściowe, a następnie poczekałem, aż zasilacz ostygnie, i sprawdziłem go ponownie. Różnica napięcia wyjściowego między „gorącym” a „ciepłym” zasilaczem wyniosła około 0,01 V, co świadczy o prawidłowym doborze rezystorów w obwodzie sprzężenia zwrotnego albo po prostu o tym, że umieszczono je z dala od nagrzewających się elementów.

Bez obciążenia zasilacz pobiera zaledwie 0,2 W, przy obciążeniu 50% — 13 W, przy 100% — 25 W, a przy 2,6 A (150% obciążenia) około 37 W.

Sprawność w postaci wykresu. Napięcie wejściowe wynosi 230 V, wartości na dole odpowiadają prądowi obciążenia.

Test przegrzewania przeprowadziłem według standardowej w moich recenzjach metodyki: kilka etapów po 20 minut każdy, w tym przypadku przy 0,6, 1,2, 1,8 i 2,4 A. Łączny czas wyniósł 1 godzinę i 21 minut.

Najwyższą temperaturę, zarejestrowaną przy prądzie 2,4 A, osiągnęły transformator i wyjściowy zespół diodowy — około 70 stopni, czyli znacznie poniżej wartości maksymalnych. Właściwie nie udało mi się przegrzać tego zasilacza nawet przy obciążeniu 140%. Myślę, że zadziałanie zabezpieczenia można wymusić tylko przez umieszczenie zasilacza w kompaktowej obudowie ze słabym odprowadzaniem ciepła i obciążenie go do tych samych 140%.

Pomiar tętnień przeprowadziłem przy bezpośrednim podłączeniu do wyjściowej listwy zaciskowej. W oscyloskopie włączone było ograniczenie pasma do 20 MHz.

1. Bez obciążenia, amplituda międzyszczytowa około 25 mV — nieźle
2. Obciążenie 50%, 20 mV — znakomicie
3. Obciążenie 100%, 25 mV — znakomicie
4. Obciążenie 150%, 35 mV — znakomicie, ale z pewnym zastrzeżeniem, do którego wrócę później.
5, 6. Tętnienia niskiej częstotliwości bez obciążenia i przy 100%. Ciekawe, że bez obciążenia amplituda międzyszczytowa jest większa.

A oto zastrzeżenie, o którym wspominałem wyżej.
Na powyższym oscylogramie przy obciążeniu 150% widać, że tętnienia wysokiej częstotliwości są modulowane składową niskiej częstotliwości.
Przy dokładniejszej obserwacji i innej podstawie czasu widać, że tętnienia są modulowane częstotliwością około 25–28 Hz. Coś podobnego spotkałem w zasilaczach Mean Well, jeśli dobrze pamiętam.

Ten rodzaj tętnień pojawia się dopiero przy obciążeniu powyżej 2,3 A. Dokładniej: przy 2,3 A jeszcze ich nie ma, a przy 2,35 A są już widoczne i dalej tylko zwiększają amplitudę. To jednak już tryb przeciążenia.

Wnioski.
Mam drobne zastrzeżenia dotyczące pojemności kondensatorów, która jest mniejsza od podanej, oraz tego, że radiator wyjściowego zespołu diodowego nie jest w żaden sposób zamocowany. Poza tym same zalety: spory zapas mocy, niewielkie nagrzewanie i małe tętnienia, obecność filtrów wejściowego i wyjściowego oraz zabezpieczenia termicznego, a do tego staranne wykonanie.
Moim zdaniem jakością ten zasilacz jest bliższy produktom Mean Well niż chińskim „odpowiednikom”, dlatego mogę go śmiało polecić.
Ten model jest dostępny równieżna AliExpress, we wszystkich wariantach napięcia wyjściowego, ale niestety kosztuje około 8,7 USD (4,8 za zasilacz + 3,88 za wysyłkę)
To chyba wszystko. Mam nadzieję, że recenzja była przydatna. Przypominam też, że chętnie dowiem się, jakie zasilacze chcielibyście zobaczyć w kolejnych recenzjach.
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
пульсация на осциллограмме, схема gk8ff-12vdc-s-a, как увеличить ампераж блока питания, nw 20a12 baaa, sm gfa20a схема подключения, источник питания бп gfa20a 12, 20.12 30 gfa, gfa20a 12, gfa20a, низкопрофильные блоки питания, блок питания низкопрофильный, низкопрофильный блок питания, блок питания 12 вольт, тест блока питания, технические обзоры, компоненты блока питания, устройство блока питания, блок питания отзывы, блок питания на 12 вольт
пульсация на осциллограмме, схема gk8ff-12vdc-s-a, как увеличить ампераж блока питания, nw 20a12 baaa, sm gfa20a схема подключения, источник питания бп gfa20a 12, 20.12 30 gfa, gfa20a 12, gfa20a, низкопрофильные блоки питания, блок питания низкопрофильный, низкопрофильный блок питания, блок питания 12 вольт, тест блока питания, технические обзоры, компоненты блока питания, устройство блока питания, блок питания отзывы, блок питания на 12 вольт
Ten model znajduje się w tabeli zbiorczej: Porównanie zasilaczy: tętnienia, sprawność i nagrzewanie
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Zasilacze
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Komentarze2
Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja
Komentarze są publikowane w języku oryginału.