Akumulatory HT 32700 6000mAh LiFePO4
Kolejne akumulatory przysłane mi przez czytelnika bloga, tym razem chodzi jednak o bardzo popularny format 32700. Akumulatory tego rozmiaru, choć o różnej pojemności, miałem już niejednokrotnie, dlatego nie tylko pokażę nowe, ale też porównam je z poprzednimi.
Przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi tematami na blogu, polecam obserwować mój Instagram, gdzie będę publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a być może także pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog
Jak pokazało wyszukiwanie, takie akumulatory można znaleźć u wielu sprzedawców, więc moim zdaniem są dość popularne, a ich test może być interesujący. Link w tytule recenzji prowadzi do innych akumulatorów, ale od tej samej osoby, która przysłała mi te „króliki doświadczalne”, więc myślę, że będzie to uczciwe.
Są cztery akumulatory i uchwyt. Swoją drogą, te uchwyty mają pewien problem: plastik dość szybko pęka. Spotkałem się z tym nawet w niemal nowych uchwytach. Dotyczy to rozmiarów 32700 i 26650; w przypadku 18650 chyba tego nie widziałem, a 21700 nie mam.

Dane techniczne znalazłem na jakiejś stronie, choć te akumulatory często można znaleźć na „Alibabie”.
Pojemność nominalna: 6 Ah
Impedancja AC: ≤8,5 mΩ
Napięcie nominalne: 3,2 V
Wymiary ogniwa: 32,2±0,2 mm (średnica), 70,5±0,3 mm (wysokość)
Masa ogniwa: 140±5 g
Napięcie końcowe ładowania: 3,65 V
Prąd końcowy ładowania: 0,3 A
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 18 A
Maksymalny impulsowy prąd rozładowania: 30 A przez 5 s
Żywotność: ≥2000 cykli
Akumulatory mają unikatowy kod QR, co świadczy o tym, że nie pochodzą z jakiejś „piwnicznej” produkcji. To już cieszy.

Na spodzie wybito kod. Trzy egzemplarze mają taki sam, a czwarty zupełnie inny, dlatego w głównym teście wezmą udział akumulatory z różnymi oznaczeniami.

Wymiary i masa.

Impedancja jest zbliżona do tej w innych podobnych ogniwach.

Podobnie jak inne akumulatory od tej osoby, początkowo miały około 50% naładowania, ale wstępne ładowanie ujawniło różnicę w uzyskanej pojemności: od 2807 do 2966 mAh. Oba warianty znalazły się wśród egzemplarzy wybranych przeze mnie do testu — stało się to zupełnie przypadkowo.

W podanych parametrach nie określono prądu ładowania. W innym miejscu podano 1C, ale chciałem sprawdzić te ogniwa dokładnie w takich samych warunkach jak inne, które testowałem wcześniej.
Na początek sprawdziłem więc ładowanie prądem 1C i 3C. W zwykłym trybie nic nowego — wszystko typowo.

Szybkie ładowanie rzeczywiście okazało się szybkie — trwało niecałe 26 minut, jeśli dobrze pamiętam. W przypadku innych egzemplarzy trwało choć trochę, ale jednak dłużej.
Podczas ładowania akumulator nagrzał się do 55 stopni. W każdym razie nie polecam korzystać z takich trybów ładowania; optymalny prąd to 0,5–1C.

Testy przeprowadziłem w tych samych warunkach co poprzednie akumulatory 32700, czyli przy prądach 0,2C, 0,5C, 1C, 10, 15, 20 i 30 A.
Pierwszy egzemplarz nie osiągnął 6000 mAh, ale ogólnie zachowywał się całkiem przyzwoicie. Swoją drogą, na akumulatorach są naklejki z podaną zmierzoną pojemnością. O ile wiem, mierzono ją do napięcia 2,5 V, a ja rozładowywałem do 2 V. Jak jednak widać, ze względu na charakterystykę rozładowania tego typu akumulatorów różnica nie jest duża.

Temperatury również były w normie. Na przykład Vapcell G62 przy prądzie 30 A osiągnął temperaturę 74 stopni, a ten akumulator nie dobił nawet do 70.
Wyniki dla prądów 15, 20 i 30 A.

Drugi egzemplarz wypadł lepiej — jego pojemność przekroczyła nawet deklarowane 6000 mAh.


Pojemność resztkowa po rozładowaniu prądem 30 A również się różniła: pierwszy egzemplarz oddał 999 mAh, a drugi 59 mAh. Gdyby nie zauważalny rozrzut, powiedziałbym, że wynik jest bardzo dobry. Zresztą ten test jest dość umowny.

Porównanie pierwszego i drugiego egzemplarza przy prądach 0,2C, 1C, 15 i 30 A. Widać, że pierwszy egzemplarz wypada gorzej o około 80 mAh. Nawiasem mówiąc, to ten z oznaczeniem W, a nie H3 jak pozostałe. Ciekawe, jak wypadnie w porównaniu wszystkich akumulatorów.

Trzeci i czwarty egzemplarz przetestowałem według skróconego programu, przy prądach 0,2C, 1C i 20 A. Tutaj rozrzut wyników jest wyraźnie mniejszy.

A teraz zobaczmy wszystkie razem.
Co ciekawe, akumulatory przypadkowo ułożyły się w kolejności: pierwszy egzemplarz miał najmniejszą pojemność, a czwarty największą. Wyniki dla prądu 1C i 20A. Jak pisałem wyżej, pierwszy miał oznaczenie W, a pozostałe H3. Z etykiet wynikało również, że pierwszy miał mniejszą pojemność niż pozostałe, ale dalsza kolejność była nieco inna: nie 2, 3, 4, lecz 4, 3, 2. Różnica była jednak naprawdę niewielka; podejrzewam, że podczas testu drugiego egzemplarza temperatura była trochę wyższa. Zresztą podobną różnicę może spowodować po prostu błąd samego pomiaru.

A teraz wyniki porównawcze. W porównaniu wzięły udział:
1. Testowane akumulatory – czerwony
2. Vapcell G62 z pierwszej partii – pomarańczowy
3. Vapcell G62 z drugiej partii – żółty
4. Varicore 32700 – zielony
5. Liitokala 32700 – jasnoniebieski
6. Vapcell G65 – niebieski.
Porównanie przeprowadzono przy prądach 0,2C, 10 i 20A.
Niestety przy prądzie 0,2C testowane akumulatory wyraźnie ustępowały niemal wszystkim pozostałym. Mniejszą pojemność oddały tylko bezimienne Varicore, ale uczciwie trzeba przyznać, że dla trzech modeli Vapcell od początku deklarowano 6200-6500mAh, więc wynik jest nieco przewidywalny.

Przy prądzie 10A układ sił pozostał taki sam, ale na wykresie dobrze widać, że średnie napięcie testowanych akumulatorów mieści się w ogólnej grupie, co oczywiście jest dobrą wiadomością. Innymi słowy, z obciążeniem prądowym radzą sobie bez problemu.

Moim zdaniem bardziej miarodajny jest jednak test przy prądach zbliżonych do maksymalnych. W tym przypadku jest to 20A, czyli około 3C, zgodnie z deklaracją w opisie.
Widać tu, że choć pod względem pojemności testowane akumulatory również zajęły drugie miejsce, to ich średnie napięcie było na poziomie modeli Vapcell G62 i G65. Ustępowały im więc wyłącznie pojemnością, a z obciążeniem prądowym radzą sobie świetnie.

Wnioski.
Moim skromnym zdaniem akumulatory nie imponują wprawdzie dużą pojemnością, ale po pierwsze odpowiada ona deklarowanej wartości, a po drugie akumulatory świetnie radzą sobie zarówno przy standardowym maksymalnym obciążeniu 3C, jak i przy przeciążeniu, czyli długotrwałym rozładowaniu prądem 5C. Zgodnie z opisem prąd 30A mogą wytrzymać tylko przez 5 sekund, a ja zafundowałem im cały cykl, sadysta :)
Krótko mówiąc, to porządne akumulatory. Jeśli traficie na nie w rozsądnej cenie, można je śmiało kupić do różnych małych zasilaczy UPS. Jeśli jednak mają trafić do UPS-a, lepiej zbudować pakiet co najmniej 4S2P, a jeszcze lepiej 4S3P — wtedy pokażą się z lepszej strony.
Na dziś to już wszystko. Mam nadzieję, że materiał był przydatny. Jak zwykle dziękuję za komentarze i wsparcie!
Przypominam: żeby być na bieżąco z nowymi tematami na blogu, polecam obserwować mój Instagram, gdzie będę publikować powiadomienia o wszystkich nowych wpisach, a być może także pisać po prostu o czymś ciekawym — link do konta
Można też subskrybować aktualizacje i nowe artykuły na kanale Telegram — https://t.me/KirichBlog
Jak pokazało wyszukiwanie, takie akumulatory można znaleźć u wielu sprzedawców, więc moim zdaniem są dość popularne, a ich test może być interesujący. Link w tytule recenzji prowadzi do innych akumulatorów, ale od tej samej osoby, która przysłała mi te „króliki doświadczalne”, więc myślę, że będzie to uczciwe.
Są cztery akumulatory i uchwyt. Swoją drogą, te uchwyty mają pewien problem: plastik dość szybko pęka. Spotkałem się z tym nawet w niemal nowych uchwytach. Dotyczy to rozmiarów 32700 i 26650; w przypadku 18650 chyba tego nie widziałem, a 21700 nie mam.

Dane techniczne znalazłem na jakiejś stronie, choć te akumulatory często można znaleźć na „Alibabie”.
Pojemność nominalna: 6 Ah
Impedancja AC: ≤8,5 mΩ
Napięcie nominalne: 3,2 V
Wymiary ogniwa: 32,2±0,2 mm (średnica), 70,5±0,3 mm (wysokość)
Masa ogniwa: 140±5 g
Napięcie końcowe ładowania: 3,65 V
Prąd końcowy ładowania: 0,3 A
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 18 A
Maksymalny impulsowy prąd rozładowania: 30 A przez 5 s
Żywotność: ≥2000 cykli
Akumulatory mają unikatowy kod QR, co świadczy o tym, że nie pochodzą z jakiejś „piwnicznej” produkcji. To już cieszy.

Na spodzie wybito kod. Trzy egzemplarze mają taki sam, a czwarty zupełnie inny, dlatego w głównym teście wezmą udział akumulatory z różnymi oznaczeniami.

Wymiary i masa.

Impedancja jest zbliżona do tej w innych podobnych ogniwach.

Podobnie jak inne akumulatory od tej osoby, początkowo miały około 50% naładowania, ale wstępne ładowanie ujawniło różnicę w uzyskanej pojemności: od 2807 do 2966 mAh. Oba warianty znalazły się wśród egzemplarzy wybranych przeze mnie do testu — stało się to zupełnie przypadkowo.

W podanych parametrach nie określono prądu ładowania. W innym miejscu podano 1C, ale chciałem sprawdzić te ogniwa dokładnie w takich samych warunkach jak inne, które testowałem wcześniej.
Na początek sprawdziłem więc ładowanie prądem 1C i 3C. W zwykłym trybie nic nowego — wszystko typowo.

Szybkie ładowanie rzeczywiście okazało się szybkie — trwało niecałe 26 minut, jeśli dobrze pamiętam. W przypadku innych egzemplarzy trwało choć trochę, ale jednak dłużej.
Podczas ładowania akumulator nagrzał się do 55 stopni. W każdym razie nie polecam korzystać z takich trybów ładowania; optymalny prąd to 0,5–1C.

Testy przeprowadziłem w tych samych warunkach co poprzednie akumulatory 32700, czyli przy prądach 0,2C, 0,5C, 1C, 10, 15, 20 i 30 A.
Pierwszy egzemplarz nie osiągnął 6000 mAh, ale ogólnie zachowywał się całkiem przyzwoicie. Swoją drogą, na akumulatorach są naklejki z podaną zmierzoną pojemnością. O ile wiem, mierzono ją do napięcia 2,5 V, a ja rozładowywałem do 2 V. Jak jednak widać, ze względu na charakterystykę rozładowania tego typu akumulatorów różnica nie jest duża.

Temperatury również były w normie. Na przykład Vapcell G62 przy prądzie 30 A osiągnął temperaturę 74 stopni, a ten akumulator nie dobił nawet do 70.
Wyniki dla prądów 15, 20 i 30 A.

Drugi egzemplarz wypadł lepiej — jego pojemność przekroczyła nawet deklarowane 6000 mAh.


Pojemność resztkowa po rozładowaniu prądem 30 A również się różniła: pierwszy egzemplarz oddał 999 mAh, a drugi 59 mAh. Gdyby nie zauważalny rozrzut, powiedziałbym, że wynik jest bardzo dobry. Zresztą ten test jest dość umowny.

Porównanie pierwszego i drugiego egzemplarza przy prądach 0,2C, 1C, 15 i 30 A. Widać, że pierwszy egzemplarz wypada gorzej o około 80 mAh. Nawiasem mówiąc, to ten z oznaczeniem W, a nie H3 jak pozostałe. Ciekawe, jak wypadnie w porównaniu wszystkich akumulatorów.

Trzeci i czwarty egzemplarz przetestowałem według skróconego programu, przy prądach 0,2C, 1C i 20 A. Tutaj rozrzut wyników jest wyraźnie mniejszy.

A teraz zobaczmy wszystkie razem.
Co ciekawe, akumulatory przypadkowo ułożyły się w kolejności: pierwszy egzemplarz miał najmniejszą pojemność, a czwarty największą. Wyniki dla prądu 1C i 20A. Jak pisałem wyżej, pierwszy miał oznaczenie W, a pozostałe H3. Z etykiet wynikało również, że pierwszy miał mniejszą pojemność niż pozostałe, ale dalsza kolejność była nieco inna: nie 2, 3, 4, lecz 4, 3, 2. Różnica była jednak naprawdę niewielka; podejrzewam, że podczas testu drugiego egzemplarza temperatura była trochę wyższa. Zresztą podobną różnicę może spowodować po prostu błąd samego pomiaru.

A teraz wyniki porównawcze. W porównaniu wzięły udział:
1. Testowane akumulatory – czerwony
2. Vapcell G62 z pierwszej partii – pomarańczowy
3. Vapcell G62 z drugiej partii – żółty
4. Varicore 32700 – zielony
5. Liitokala 32700 – jasnoniebieski
6. Vapcell G65 – niebieski.
Porównanie przeprowadzono przy prądach 0,2C, 10 i 20A.
Niestety przy prądzie 0,2C testowane akumulatory wyraźnie ustępowały niemal wszystkim pozostałym. Mniejszą pojemność oddały tylko bezimienne Varicore, ale uczciwie trzeba przyznać, że dla trzech modeli Vapcell od początku deklarowano 6200-6500mAh, więc wynik jest nieco przewidywalny.

Przy prądzie 10A układ sił pozostał taki sam, ale na wykresie dobrze widać, że średnie napięcie testowanych akumulatorów mieści się w ogólnej grupie, co oczywiście jest dobrą wiadomością. Innymi słowy, z obciążeniem prądowym radzą sobie bez problemu.

Moim zdaniem bardziej miarodajny jest jednak test przy prądach zbliżonych do maksymalnych. W tym przypadku jest to 20A, czyli około 3C, zgodnie z deklaracją w opisie.
Widać tu, że choć pod względem pojemności testowane akumulatory również zajęły drugie miejsce, to ich średnie napięcie było na poziomie modeli Vapcell G62 i G65. Ustępowały im więc wyłącznie pojemnością, a z obciążeniem prądowym radzą sobie świetnie.

Wnioski.
Moim skromnym zdaniem akumulatory nie imponują wprawdzie dużą pojemnością, ale po pierwsze odpowiada ona deklarowanej wartości, a po drugie akumulatory świetnie radzą sobie zarówno przy standardowym maksymalnym obciążeniu 3C, jak i przy przeciążeniu, czyli długotrwałym rozładowaniu prądem 5C. Zgodnie z opisem prąd 30A mogą wytrzymać tylko przez 5 sekund, a ja zafundowałem im cały cykl, sadysta :)
Krótko mówiąc, to porządne akumulatory. Jeśli traficie na nie w rozsądnej cenie, można je śmiało kupić do różnych małych zasilaczy UPS. Jeśli jednak mają trafić do UPS-a, lepiej zbudować pakiet co najmniej 4S2P, a jeszcze lepiej 4S3P — wtedy pokażą się z lepszej strony.
Na dziś to już wszystko. Mam nadzieję, że materiał był przydatny. Jak zwykle dziękuję za komentarze i wsparcie!
Tę stronę znaleziono, wyszukując:
lifepo4 таблица 32700, аккумулятоpы 32700 нт 6000 mah мжно ли в шурупрверт, какие аккумуляторы производит компания ht, https://www.kirich.blog/obzory/akkumulyatory/1221-akkumulyatory-ht-32700-6000mah-lifepo4, 3.2v 32700 ht 6000 mah, аккумулятор 32700 3.7v 6000mah lifepo4
lifepo4 таблица 32700, аккумулятоpы 32700 нт 6000 mah мжно ли в шурупрверт, какие аккумуляторы производит компания ht, https://www.kirich.blog/obzory/akkumulyatory/1221-akkumulyatory-ht-32700-6000mah-lifepo4, 3.2v 32700 ht 6000 mah, аккумулятор 32700 3.7v 6000mah lifepo4
Wyniki z tej recenzji znajdują się w bazie pomiarów: Akumulatory
Oblicz samodzielnieWszystkie kalkulatory
Produkty w obniżonych cenach
Może Cię zainteresować
Produkty w obniżonych cenach
Wesprzyj projekt
Wszystkie materiały na stronie i porady są bezpłatne, ale będziemy wdzięczni za wsparcie projektu i kanału!
Komentarze4
Omów na forumMasz pytanie lub własne doświadczenia? Omów artykuł z autorem i czytelnikami — na forum wygodnie pokazuje się schematy i zdjęcia.
Przejdź na forumKomentować mogą zarejestrowani czytelnicy. Rejestracja zajmuje minutę, a zalogować się można za pomocą tego samego konta co na forum.
Zaloguj sięRejestracja




Komentarze są publikowane w języku oryginału.