/    Porównania » Porównanie regulowanych przetwornic do laboratoryjnego zasilacza
Wesprzyj projekt na Patreon


Protokół testów

Porównanie regulowanych przetwornic do laboratoryjnego zasilacza

Moduły, z których można zbudować laboratoryjny zasilacz: podłączasz do nich zwykły zasilacz i zyskujesz regulację napięcia i prądu oraz wyświetlacz. Zebrano tu wszystkie modele opisane na blogu wraz z wynikami pomiarów.

  • 24modele
  • 14poleca recenzję
  • 2014–2026lata recenzji

W skrócie: W tabeli 24 modele: recenzja poleca 14, z zastrzeżeniami 7, nie poleca 3. Najmniejsze tętnienia w teście: RD6006P, 5 mV. Najwyższa sprawność: RK8009, 98,9 %. Największy prąd: RD6030, 30 A.

Krótko: co wybrać

Wszystkie modele

ModelWyjścieTętnienia, testSprawność, maks.Wnioski z recenzji
RK8009RK8009RuiDeng · 202680 V / 9 A—98,9 %98,9 % przy 80 VPoleca

Niskie tętnienia, wysoka sprawność i niewielkie nagrzewanie. Autor zauważa, że urządzenie po prostu działa. Zapas minimalnego spadku napięcia jest mały.

TypobniżającyCzytaj recenzję
RK6018RK6018RuiDeng · $57 · 202660 V / 18 A35 mV35 mV98,6 %98,6 % przy 54 VPoleca

Około 940 W na wyjściu w teście, temperatura około 70 stopni. Samą przetwornicę trudno skrytykować, autor zwraca jednak uwagę na dziwne działanie zabezpieczenia SCP.

TypobniżającyCzytaj recenzję
RK6006HRK6006HRuiDeng · 202660 V / 6 A60 mVnie więcej niż 55–60 mV w najgorszym trybie—Poleca

Kompaktowa wersja z uniwersalnym zasilaniem: dobra dokładność i niskie tętnienia. Autor uważa ją za bardzo udaną do zasilania autonomicznego.

Typpodwyższająco-obniżającyCzytaj recenzję
RD6030-MaxRD6030-MaxRuiDeng · 202668 V / 28 A—88 %około 88 % razem z zasilaczemPoleca

Duży wyświetlacz i 1831 W na wyjściu w teście. Wentylator jest głośny, a bez obciążenia cały układ pobiera około 20 W, ale model przypadł autorowi do gustu.

Wejścieze zintegrowanym zasilaczemCzytaj recenzję
RK6012RK6012RuiDeng · 202660 V / 12 A100 mVmieści się w deklarowanych 100 mV98,8 %98,8 % przy 54 V i 12 APoleca

Kompaktowa przetwornica: w teście prawie 648 W na wyjściu, maksymalna temperatura 77 stopni. Pod obciążeniem napięcie wyraźnie spada.

TypobniżającyWejściew testach 61 VCzytaj recenzję
RD6012HRD6012HRuiDeng · 202560 V / 12 A20 mVokoło 20 mV—Poleca

Uniwersalne zasilanie i deklarowane 720 W na wyjściu, tętnienia około 20 mV, najgorętszy element osiąga 82 stopnie. Model bardzo mi się spodobał.

Typpodwyższająco-obniżającyWejściedla 720 W przy 43–44 VCzytaj recenzję
RD6018PRD6018PRuiDeng · 202560 V / 18 A—94,9 %94,9 % przy 36 VPoleca

Hybrydowa wersja RD6018: 927 W na wyjściu w teście, sprawność do 94,9 %. Straty są większe niż w zwykłym modelu, najgorętszy element osiąga około 108 stopni.

Typhybrydowy (DC-DC + liniowy)Czytaj recenzję
RK6006RK6006RuiDeng · $36 · 202360 V / 6 A65 mV60–65 mV (deklarowane 100)97,9 %83,4–97,9 % przy 6 APoleca

Rzeczywistość przerosła oczekiwania: kompaktowy, dokładny, z dobrymi wynikami testów dynamicznych. Brak trybu ładowania, różnica między napięciem wejściowym a wyjściowym wynosi około 5 V.

TypobniżającyWejściedeklarowane do 58 V, do uzyskania pełnego napięcia wyjściowego potrzeba 66–68 VŁącznośćUSB na panelu, smartfonCzytaj recenzję
RD6006 (W)RD6006 (W)RuiDeng · $53.50–57.50 · 201960 V / 6 A95 mV95 mV, „igły” ponad 160 mV96,4 %73,7–96,4 % przy 6 APoleca

Spodobał mi się, sam bym go kupił. Krok 1 mA, tryb ładowania akumulatorów. Napięcie wejściowe musi być o 3–4 V wyższe od wyjściowego.

TypobniżającyWejście6–70 VŁącznośćUSB, Wi-Fi (W), UARTCzytaj recenzję
RD6006PRD6006PRuiDeng · $75.47–80.16 · 202160 V / 6 A5 mV4–5 mV, „igły” 15–20 mV94,6 %60–94,6 % przy 6 APoleca

Najmniejsze tętnienia i najlepsza reakcja na obciążenie w całej serii, rozdzielczość o rząd wielkości wyższa. Niższa sprawność: około 20 W zamienia się w ciepło.

Typhybrydowy (DC-DC + liniowy)Wejściedo 70 V, do uzyskania pełnego napięcia wyjściowego potrzeba co najmniej 66 VŁącznośćUSB, Wi-FiCzytaj recenzję
RD6018 (W)RD6018 (W)RuiDeng · $73.50–77.50 · 202060 V / 18 A200 mVdo 200 mV przy 18 A97,2 %83,3–97,2 %Poleca

Jeśli wybierasz RD6012 i możesz dopłacić, recenzja poleca ten model: prąd jest półtora raza większy, bez pogorszenia parametrów. Jest ograniczenie mocy.

TypobniżającyWejściew testach do 70 VŁącznośćUSB, Wi-Fi (opcja)Czytaj recenzję
RD6024RD6024RuiDeng · $98–103 · 202260 V / 24 A—deklarowane do 150 mV, przeszkadzają „igły”97,1 %80,8–97,1 %Poleca

Niezła alternatywa dla RD6012 i RD6018, z prądem do 24 A i doskonałą stabilnością. Brak czteroprzewodowego podłączenia obciążenia.

TypobniżającyŁącznośćUSB, Wi-Fi (opcja)Czytaj recenzję
RD6030RD6030RuiDeng · $108 · 202460 V / 30 A80 mVokoło 80 mV przy 30 A95,7 %83,6–95,7 %Poleca

Wzmocniony RD6024 o mocy do 1800 W, spodobał mi się. Przy pełnym prądzie napięcie spada o 45–50 mV.

TypobniżającyŁącznośćUSB, Wi-Fi, RS485Czytaj recenzję
ZXY6005SZXY6005SZXY · $55.99 · 201460 V / 5 A——Poleca

Kompletne urządzenie gotowe do użycia, poleciłbym je i kupił ponownie. Kondensator wejściowy ma zbyt mały zapas. Model jest już stary.

TypobniżającyWejściedo 62 VŁącznośćUARTCzytaj recenzję
RD6012 (W)RD6012 (W)RuiDeng · $67.50 · 202060 V / 12 A200 mV200 mV przy 12 A98,4 %80,6–98,4 % przy 12 AZ zastrzeżeniami

Dwukrotnie większa moc niż w RD6006, wyższa sprawność, dobra kalibracja. Ale tętnienia są wyraźnie większe, a krok regulacji prądu grubszy: 10 mA zamiast 1 mA.

TypobniżającyWejściew testach do 68 VŁącznośćUSB, Wi-Fi (W), RS485Czytaj recenzję
DPS8005DPS8005RuiDeng · $33.50–39.50 · 201880 V / 5 A—98 %około 97–98 %Z zastrzeżeniami

Dobre parametry i szeroki zakres napięcia, wygodny program na PC. Ergonomia bez komputera kuleje, płytka jest trudna w naprawie.

TypobniżającyWejściedo 90 VŁącznośćUSB, Bluetooth (moduły)Czytaj recenzję
DPS5020DPS5020RuiDeng · $48.99 · 201850 V / 20 A160 mVokoło 160 mV, przebieg „piłokształtny”—„naprawdę wysoki”Z zastrzeżeniami

Ciekawy układ o wysokiej sprawności i dobry program, dwa razy tańszy niż ZXY. Wady: spore tętnienia i tylko jeden bezpiecznik na wejściu.

TypobniżającyWejście6–60 VŁącznośćUSB, Bluetooth (moduły)Czytaj recenzję
DPH5005DPH5005RuiDeng · $36.94–42.94 · 201850 V / 5,1 A100 mVdo 100 mV—wyraźnie niższe przy niskich napięciachZ zastrzeżeniami

Uniwersalne wejście: sprawdzi się, jeśli wystarczy 250 W, a pod ręką jest zasilacz 24–36 V. Do zasilacza 48 V autor recenzji poleca płytki DPS.

Typpodwyższająco-obniżającyWejście6–50 V, do 10 AŁącznośćUSB, Bluetooth (moduły)Czytaj recenzję
ZXY6020SZXY6020SZXY · $71.56 · 201660 V / 20 A——Z zastrzeżeniami

Autor jest zadowolony: w praktyce do 62 V i 22 A. Nie zaleca długotrwałego obciążania pełną mocą, czujnik temperatury jest źle przemyślany.

TypobniżającyWejścielepiej 65–70 VŁącznośćUSB-UART, Bluetooth (opcja)Czytaj recenzję
XY6020LXY6020LXY · $21.29 · 202460 V / 20 A150 mV100 mV przy 14 A, około 150 mV przy 20 A97,3 %76,3–97,3 %Z zastrzeżeniami

Do ładowania akumulatorów i zasilania niewymagających obciążeń nadaje się dobrze, a cena jest niska. Autor recenzji nie zaleca zasilać nim wrażliwej elektroniki.

TypobniżającyWejścieco najmniej 5 V powyżej napięcia wyjściowegoŁącznośćWi-Fi (opcja)Czytaj recenzję
DC-6006LDC-6006LFnirsi · $36 · 202060 V / 6 A150 mVdo 150 mV (deklarowane 100), w trybie CC znacznie więcej97 %87,9–97 %Z zastrzeżeniami

Dobre wskazania i obudowa, ale problemy w trybie CC i z montażem. Można używać do niewymagających obciążeń.

TypobniżającyWejście6–70 V, jest wejście USB-CŁącznośćmicroUSB bez izolacji galwanicznejCzytaj recenzję
WZ5005WZ5005$25.07 · 202050 V / 5 A80 mV75–80 mV przy pełnym prądzie97,4 %86,8–97,4 %Nie poleca

Bardzo surowa ocena: skoki napięcia przy przejściu CC/CV, pływające napięcie pod obciążeniem, słabe wykonanie, choć sprawność i tętnienia są dobre.

TypobniżającyWejściedo 55 VŁącznośćUSB, Wi-Fi, RS485 (moduły)Czytaj recenzję
XYS3580XYS3580XY · $19.39 · 202036 V / 5 A—duże, przebiegi oscyloskopowe w recenzji—niskaNie poleca

Więcej wad niż zalet: przegrzewanie, duże tętnienia, niska sprawność, „biały ekran”. Przydatny jest tylko zakres regulacji.

TypSEPICWejście6–36 VCzytaj recenzję
XH-M403XH-M403$14.54 · 202032 V / 5 A——Nie poleca

Na XL4016, 5 A w trybie ciągłym i 8 A krótkotrwale, bez regulacji prądu. Wniosek z recenzji: nie jest wart swojej ceny.

TypobniżającyWejście5–36 VCzytaj recenzję

Wnioski — krótkie podsumowanie wniosków z recenzji. Szczegóły i warunki pomiarów znajdziesz w samej recenzji. Ceny podano na dzień publikacji recenzji, teraz mogą być inne. Myślnik oznacza, że tej wartości nie ma w tekście recenzji — często można ją znaleźć na zdjęciu ze specyfikacją. Skale pokazują wynik na tle modeli z tej strony: zielony — dobrze, żółty — przeciętnie, czerwony — słabo.

Udostępnij porównanie
TelegramViberWhatsAppFacebookX

Często zadawane pytania

Którą regulowaną przetwornicę wybrać do laboratoryjnego zasilacza?

Do najczystszego zasilania — RD6006P, do kompaktowej i niedrogiej konstrukcji — RK6006, z trybem ładowania akumulatorów — RD6006 lub RD6018, do dużego prądu — RD6024 i RD6030, a do napięcia do 80 V — RK8009. Taki wybór wynika z wyników recenzji opublikowanych na blogu.

Który model ma najmniejsze tętnienia?

RD6006P: 4–5 mV, „szpilki” 15–20 mV. Ceną za to jest niższa sprawność: około 20 W zamienia się w ciepło na stabilizatorze liniowym.

Jaki zasilacz jest potrzebny do RD6006 i RK6006?

Napięcie wejściowe musi być wyższe od wyjściowego: w przypadku RD6006 o 3–4 V, a w przypadku RK6006 spadek wynosi około 5 V. Aby uzyskać pełne 60 V na wyjściu RK6006, na wejściu potrzeba 66–68 V.

Których modeli nie polecają recenzje?

WZ5005 (przepięcia przy przejściu CC/CV i pływające napięcie), XYS3580 (przegrzewanie, duże tętnienia, niska sprawność) oraz XH-M403 (brak regulacji prądu).

Czy XY6020L nadaje się do zasilania wrażliwej elektroniki?

Recenzja tego nie poleca: model dobrze sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów i zasilaniu mniej wymagających odbiorników. Przy 20 A tętnienia wynoszą około 150 mV; do wrażliwej elektroniki lepsza będzie seria RD60xx.

Zaktualizowano · Wszystkie dane pochodzą z recenzji na blogu kirich.blog.

Zobacz także